Domů > Spomocník > Gymnaziální vzdělávání > Využití Evernote v učitelské praxi
Odborný článek

Využití Evernote v učitelské praxi

2. 10. 2014 Gymnaziální vzdělávání Spomocník
Autor
Lukáš Špírek
Tento článek je součastí seriálu: Evernote ve výuce

Anotace

Popis jednoho z prvních multiplatformních cloudových nástrojů na tvorbu poznámek, ukládání výstřižků a záznam zvuku včetně tipů na využití ve výuce.

Mrakodrapy materiálů na pracovním stole v kabinetu, půltunové štosy příprav na hodinu a věčně průvanem rozfoukané papíry pro podporu vyučování mohou být minulostí. I kantoři mají nárok těžit to nejlepší zlato digitálního světa a ulehčit tak život sobě i ostatním. Proč tomu tak dosud většinou není? Učitelé mnohdy nevědí, jaké jsou možnosti nebo je neumí využít. Dnešní článek se pokusí odstranit uvedené bariéry. Nastíní jednu z funkčních možností a popíše, jakým způsobem ji efektivně využít.

Co je Evernote?

Evernote je cloudová služba určená pro psaní poznámek, jejich třídění, archivaci a vyhledávání. Poznámkou může být text, webová stránka nebo její výňatek, fotografie, zvukový záznam nebo ručně psaný text. Poznámky mohou obsahovat připojené soubory a také mohou být tříděny do složek, štítkovány, komentovány, upravovány, vyhledávány a exportovány.

Evernote podporuje řadu operačních systémů pro počítače: Windows Desktop, Windows 8 (Touch), Mac OS X a mobilní zařízení: Android, iPhone, iPad, iPod Touch, Windows Phone, Blackberry a WebOS (viz The Evernote family of products). Nabízí také on-line synchronizaci a zálohování. K tomu všemu stačí pouze jeden založený účet.

Využití funkcí a tipy

Editor

Pro vytvoření nebo upravení poznámky slouží jednoduchý a efektivní textový editor, který podporuje klávesové zkratky. Základní i pokročilé možnosti formátování textu jsou samozřejmostí. Navíc je možné jedním klinutím přiložit soubor, nahrát zvukovou poznámku, nastavit si připomínku a mnohem více. Oproti jiným textovým editorů navíc nabízí možnost tvorby tzv. checkboxů (zaškrtávacích okének), o kterých ještě bude zmínka.

Ukládání webového obsahu

Mnoho uživatelů, konzumentů informací a pravidelných prokrastinátorů občas narazí na tvrdou realitu. Zajímavý článek staršího data, který si chtěli znovu přečíst nebo ho s někým sdílet, je v dané chvíli nahrazen hláškou: Error 404 - stránka nenalezena. To je určitě nepříjemné.

Pomocí nástroje Evernote Web Clipper je možné jakýkoliv článek, odstavec, text, citát nebo fotografii (cokoliv, co je možné vidět na monitoru) jednou provždy uložit a roztřídit mezi své poznámky, následně také sdílet s ostatními [1]. Stačí mít rozšíření pro používaný internetový prohlížeč: Chrome, Safari, Opera, Firefox, Internet Explorer (prostřednictvím nainstalované aplikace Evernote ve Windows).

Fotografie

Pomocí fotoaparátu v telefonu je možné digitalizovat ručně popsanou tabuli, poznámky v sešitu nebo cokoliv, co máte na očích. V případě použití tiskacího písma funguje optické rozpoznávání znaků (OCR) [2]. Do vytvořených fotografií lze umístit popisky pomocí aplikace Skitch. Názornou ukázku použití lze zhlédnout na Youtube.

Zvuková poznámka

Použitím zvukové poznámky lze zaznamenat myšlenky nebo nápady (např. ohledně tématu hodiny) tak, jak plynou, a následně si je v bodech sepsat [1]. Nebo také nahrát důležité informace, případně celou lekci a sdílet ji s chybějícími žáky.

Seznamy úkolů

I opakující se činnosti, nejen věci balené na dovolenou, je možné mít na jednom místě a přehledně roztříděné. Podobně můžete mít připravený seznam libovolných kroků, třeba při organizování školních akcí apod., abyste mohli okamžitě jednat a neztrácet čas [3].

Přehled o žácích

Proč si nevést přehled o každém žákovi zvlášť? Umožní to sledovat jeho pokroky a chování, zaznamenávat povedené situace a na základě reflexe předejít budoucím neúspěchům [3]. Poznamenáváním jednotlivých postřehů do jedné poznámky a následným sdílením odkazu, týkajícího se konkrétního žáka, lze také umožnit rodičům mít přehled o jejich ratolesti. To podpoří žákovu pozitivní i negativní motivaci v průběhu vzdělávacího procesu.

Sdílení trochu jinak

Každý žák může využít možnosti vytvořit si vlastní složku, do které bude vkládat určitý obsah. Tato složka může být sběrným místem informací pro tvorbu konkrétního dlouhodobého projektu či archivem libovolných školních prací (portfolio). Výhodou je průběžné ukládání dat do jednoho místa nezávisle na čase. Danou složku může též sdílet (nejen) se svým učitelem a průběžně do ní vkládat domácí úkoly. To zajistí kontrolu včasnosti nahrání úkolu, jelikož součástí dané poznámky je také datum a čas poslední úpravy. Složka žáka může být brána v potaz také jako přehled o aktivní práci v hodině, kdy učitel vidí změny v reálném čase.

Celé to funguje obousměrně, jelikož i pedagog může svou složku sdílet s žáky. Ti budou mít vždy přehled o daném tématu, u kterého najdou ucelené informace s případnými dalšími odkazy. Lze sdílet jak celou složku obsahující poznámky, nebo pouze konkrétní poznámky. Přípravy na hodinu je možno tímto způsobem vkládat do „elektronického šanonu“, spotřebu papíru a prostoru lze snížit na minimum.

Free, Premium nebo Business účet?

Evernote existuje v několika různých verzích. Odlišnosti spočívají především v množství dat, které se každý měsíc posílají na server Evernote. Ukládají se všechna data uživatelem vytvořená – poznámky s textem, obrázkem nebo přílohou, jakákoliv jejich editace a následná online synchronizace. Každý měsíc od založení účtu je níže uvedený limit resetován. Vybírat můžete mezi těmito variantami (viz What are the limits of my Evernote account?):

  • Free: Možnost nahrát až 60 MB měsíčně, neomezené úložiště.
  • Premium: Možnost nahrát až 1 GB měsíčně, neomezené úložiště.
  • Business: Možnost nahrát až 2 GB měsíčně do osobních složek, neomezené úložiště.

Při běžném používání pro osobní i profesní účely s jistotou vystačí Free účet, tedy zdarma. Je zde ovšem možnost si pro omezený počet zájemců na jeden měsíc zdarma zapůjčit též Premium verzi a vyzkoušet tak další funkce. Stačí pouze kliknout na tento odkaz, vytvořit si účet, nainstalovat Evernote a přihlásit se z počítače, telefonu nebo tabletu. Výhody jsou popsány zde.

Závěr

Vzhledem k tomu, že technika (konkrétně tablety, počítače a notebooky) se postupně stává běžnou součástí vybavení škol, nic nebrání tomu zavést používání podobných elektronických pomocníků do každodenní praxe.

Některé a možná i většinu funkcí zde popsaných zvládnou i jiné konkurenční nástroje. Evernote má velkou výhodu v tom, že byl první z podobných multiplatformních aplikací a díky tomu se stal velmi oblíbeným všude na světě. Je totiž velmi spolehlivý. Být zorganizovaný je jedna z nejdůležitějších věcí, kterou by měl kantor zvládat. Ušetřený čas může využít na jiné důležité věci.

Literatura a použité zdroje

[1] – FLEISHER HICKEY, Kasey. 5 Quick Tips on Getting Organized at School. 2013. [cit. 2014-9-2]. Dostupný z WWW: [http://blog.evernote.com/blog/2013/08/21/5-quick-tips-on-getting-organized-at-school/].
[2] – PIPES, Taylor. 5 Tips to Use Evernote For Academic Achievement. 2014. [cit. 2014-9-2]. Dostupný z WWW: [http://blog.evernote.com/blog/2014/04/14/5-tips-use-evernote-academic-achievement/].
[3] – CARRO, Tabitha. Six Teacher Tips for Classroom Organization with the Evernote App. 2013. [cit. 2014-9-2]. Dostupný z WWW: [http://www.flapjackeducation.com/2013/08/six-teacher-tips-for-classroom.html].

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Lukáš Špírek

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Zařazení do seriálu:

Tento článek je zařazen do seriálu Evernote ve výuce.
Ostatní články seriálu: