Na internetu se každodenně setkáváme s celou řadou videí, jejichž přínos pro naše obohacení je přinejmenším diskutabilní. Na druhé straně existuje spousta autorů, kteří se právě prostřednictvím videa snaží zaujmout nejen studenty, ale všechny lidi, jež se touží dozvědět něco nového. Mezi tyto autory nezpochybnitelně patří i Amy Erin Borovoy. Jakožto dcera učitele státní školy měla už jako malá jasno v tom, že v budoucnu bude pracovat v oblasti vzdělávání. Po několika letech produkce dokumentárních televizních seriálů našla svůj pracovní domov na Edutopia.org, kde spojila lásku k produkci a ke vzdělávání. Zde pravidelně zpracovává komentáře k výukovým a studijním zdrojům - zejména videím. Celý projekt nese název Five-minute film festival. Práci Amy Erin Borovoy můžeme sledovat na jejím Youtube kanálu nebo na Twitteru, kde ji nalezneme jako @VideoAmy.
Každé video, dostupné na Edutopia.org, je opatřeno krátkým popisem, který nás stručně uvede do problematiky, kterou se bude zabývat. Jak napovídá název projektu, jednotlivá videa svou délkou nepřesahují pět minut. Tento časový limit však často vede ke zhuštění informací a jejich rychlé prezentaci, takže je žádoucí zbystřit svou pozornost. Videa obsahují především informace pro učitele o nových přístupech, které je ve výuce možné využít, či informace k prevenci sociálně patologických jevů. Dále jsou tematicky zaměřená podle daného období. Nalezneme zde např. videa pojednávající o státních svátcích, významných dnech nebo výročí slavných osobností. Bezprostředně pod videem pak najdeme odkazy na další zdroje, které se vztahují k danému tématu a mohly by nás zaujmout. Také zde nechybí krátký popis a údaj o časové náročnosti odkazovaného videa.
Jako jeden příklad za všechny jsem vybrala video, kterým se můžeme inspirovat při přestavbě učebny. Jelikož je třída místem, kde děti tráví nemálo času, je důležité, aby svým sestavením interiéru podporovala optimální rozvoj žáků. Amy dospěla hned k několika poznatkům. Pro děti prvního stupně se ukázalo jako vhodné využití společných stolů. Děti se tak učí nejen spolupráci, ale zároveň si po celou dobu připadají jako členové týmu. První třída by měla tvořit plynulý přechod mezi mateřskou a základní školou. Proto by její interiér měl být náležitě přizpůsoben. Neměl by chybět např. koutek s kobercem pro relaxaci a nástěnka s vyobrazeným rozvrhem, aby děti věděly, co je daný den čeká a nemine. Inspiraci pro zařízení a vyzdobení takové třídy nalezneme v následujícím videu.
How to Make an Ugly Classroom Beautiful
Učitelé, kteří ve výuce rádi pracují s moderními technologiemi, jistě ocení i na Youtube dostupné tutoriály. Amy má ve svých doporučeních také náměty pro práci s různými výukovými nástroji. Ačkoliv vás sledování tutoriálů pravděpodobně nenadzvedne ze židle, jakmile proniknete do základního ovládání příslušného nástroje, můžete nalézt skvělou inspiraci nejen pro sebe, ale hlavně pro své studenty. Všechny návody přitom trvají maximálně deset minut.
Moderní doba nabízí spoustu prostředků, jimiž můžeme zaujmout mladou generaci. A jelikož k učitelské profesi neodmyslitelně patří další vzdělávání, mělo by být naší povinností překonat strach z neúspěchu, či nechuť k využití technologií v předmětech, kde se zdánlivě využít nedají. Výše zmiňované stránky nabízí jednoduché návody, jak na to. Tak proč je nevyužít hned teď?
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.