Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > E-knihy ve vzdělávání

E-knihy ve vzdělávání

Informativní příspěvek
Autor: Martin Borský
Článek z pohledu učitele-začátečníka přehledově shrnuje možnosti využití volně dostupných nástrojů pro vytváření a publikování e-knih, tzv. e-booků.

Úvod

Fenoménem 21. století je bezesporu elektronická kniha neboli e-book. Zastánci a milovníci tištěných knih budou oponovat, že nic nenahradí kouzlo voňavého papíru z tiskárny a přímý kontakt s knihou v ruce, nicméně měli bychom si přiznat, že elektronické knihy mají budoucnost. Nabízí se nám možnost nepřeberného množství knih, které jsou k dispozici ke stažení na internetu a dají se číst kdykoli a kdekoli. V klidu domova, v autobuse, u moře, aniž bychom tahali kila papíru v batohu. Zároveň také můžeme publikovat knihy vlastní.

Ve vzdělávání vidím v tomto směru velký potencionál. Učitelé mohou vytvářet například digitální učební materiály, které se dají snadno publikovat a sdílet se studenty. Žáci nemusí jen pracovat s tím, co jim dá k dispozici učitel, ale také oni sami mohou vytvářet vlastní publikace na dané téma, například zpracovat ve formátu e-book referát o exkurzi nebo výletu. Možností využití ve vzdělávání je nepřeberné množství.

Existuje velké množství formátů e-booků. V současnosti jsou nejrozšířenější tři – PDF, ePub a Mobi

Uživatelé produktů firmy Apple znají také formát iBook, který je vytvářen pomocí softwaru iBooks Author. PDF patří mezi nejstarší univerzální formáty. K jeho prohlížení slouží bezplatný Adobe Reader. Jeden z nejvíce rozšířených formátů je ePub. Formát lze číst ve většině hardwarových i softwarových čteček, kromě Amazon Kindle, který primárně využívá formát Mobi.

V tomto článku bych chtěl ukázat několik možností, jak lze bezplatně vytvářet e-bookové výukové materiály a jaké jsou možnosti jejich publikování.

Export do PDF

Pro začátek je nejlepší a nejjednodušší variantou využívat textové editory v MS Office, či PowerPoint. V dnešní době většina uživatelů umí v těchto programech formátovat text, nebo přidávat obrázky a naprostá většina škol tyto programy používá. Po vytvoření materiálu stačí již jen exportovat dokument do formátu PDF a tím docílit snadné čtení v jakémkoliv zařízení, nebo čtení online. Není to sice optimální řešení, ale díky textovým editorům a využívání nástrojů pro tvorbu prezentací lze vytvořit velice snadno digitální učební materiál v uživatelsky známém prostředí.

Draft

Mezi další možnosti pro publikování patří volně dostupná aplikace Draft. Po zaregistrování lze vytvářet a publikovat své vlastní e-booky. Velkou výhodou je, že po vytvoření vlastní e-knihy si ji můžete ihned uložit a stáhnout ve formátech ePub, Mobi, nebo PDF. Díky tomu ji otevřete opět v jakémkoliv zařízení a na jakékoliv platformě. Draft používá značkovací jazyk Markdown, který slouží k vytváření a formátování textu. Ten pak lze publikovat na webu. Nejjednodušší způsob, jak vytvořit e-knihu, je vytvořit dokument v MS Word a ten pak automaticky bez nutnosti ovládat Markdown importovat do Draftu. Prostředí je velmi přehledné a intuitivní.

Liberio

Pro ty, co pro tvorbu dokumentů rádi využívají cloudové řešení, jako je například Google Drive, DropBox, OneDrive, je zde aplikace Liberio schopná všechny tyto služby integrovat. Veškeré uložené dokumenty v cloudu lze tedy ihned exportovat do ePub nebo Mobi formátu.

LeanPub

LeanPub je další platformou, kde lze bezplatně tvořit a publikovat text ve formátu ePub, Mobi a PDF. Začátečníci jistě ocení tutoriál, který provede uživatele tvorbou e-knihy. Pokud změníte text v již publikovaném materiálu, automaticky se odešle aktualizace i uživatelům, kteří si již stáhli knihu před změnou. To je podle mého názoru velmi užitečné. Tento systém je schopen pracovat i na komerční bázi. Uživatel si může sám stanovit cenu své práce, nebo ji nechat na svých stránkách dokonce určit čtenáři samotnými.

iBooks Author

Milovníci značky Apple jistě využijí pro tvorbu e-knih iBooks Author. Slouží pro tvorbu interaktivních učebnic a je také zcela zdarma. Pokud tedy vlastníte iPad nebo Mac je iBooks Author skvělý nástroj pro tvorbu a publikování textů. Uživatelé, kteří preferují prostředí v českém jazyce, jistě ocení českou lokalizaci. V tomto programu lze vytvářet snadno velmi atraktivní materiály s podporou interaktivních prvků. Velký nedostatek však vidím v tom, že na rozdíl od ostatních nástrojů pro tvorbu a publikování materiálů online, které v tomto článku uvádím, iBooks Author funguje pouze pod operačním systémem OS X, a také že umožňuje export pouze do formátu iBook nebo (se ztrátou interaktivity) do PDF. Proto je pro uživatele, kteří využívají jinou platformu, jen omezeně použitelný.

Závěr

Nástroje pro tvorbu e-knih, které jsem zde uváděl, jsou zcela zdarma. Výhodou všech, kromě iBooks Author, je jejich využití na jakékoliv platformě. To je dnes při vytváření digitálních výukových materiálů pro všechny naše žáky zřejmě nejdůležitější vlastnost. Existuje celá řada dalších možností, které nabízejí více funkcí nebo profesionálnější prostředí, ale ty už nejsou bezplatné. Každý, kdo se teprve seznamuje s vytvářením e-knih, by si nejprve měl vyzkoušet publikování pomocí bezplatných nástrojů, které jsem zde uváděl, a pokud se bude chtít dále rozvíjet v tomto směru, může se pak stát profesionálem.

Citace a použitá literatura:
[1] - DAVIS, Vicky. 5 Free Easy Ways to Publish Ebooks. 2014. [cit. 2015-7-6]. Dostupný z WWW: [http://www.coolcatteacher.com/publish-ebooks-free/].  
Detailní informace o článku naleznete ZDE.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek

Příspěvek je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.