Domů > Spomocník > Neformální vzdělávání > Čeští studenti nás reprezentují na mezinárodní soutěži
Odborný článek

Čeští studenti nás reprezentují na mezinárodní soutěži

16. 9. 2015 Neformální vzdělávání Spomocník
Autor
Talentcentrum NIDV

Anotace

Českou republiku reprezentují na mezinárodních soutěžích úspěšní laureáti 36. ročníku Celostátní přehlídky prací Středoškolské odborné činnosti, která se konala v červnu 2014 v Plzni a kterou zajišťuje Talentcentrum NIDV.

 Ve dnech 17. – 22. září se v Miláně uskuteční 27. ročník mezinárodní soutěže European Union Contest for Young Scientists (soutěž nejúspěšnějších projektů mladých vědců). Do soutěže postupují nejlepší studenti z národních kol soutěží se svými projekty. Do letošního ročníku je přihlášeno celkem 104 projektů, 174 soutěžících z 39 zemí. Letošní ročník je specifický tím, že Milán hostí celosvětovou výstavu EXPO 2015, které se účastní 140 zemí a očekává se účast až 20 mil. návštěvníků.

V rámci celosvětové výstavy EXPO 2015 bylo pořadateli soutěže EUCYS vyhlášeno zvláštní téma „Feeding the Planet, Energy for Life“. Každá z přihlášených zemí má možnost poslat do soutěže o jeden projekt navíc a soutěžit tak v této kategorii, kde budou projekty zaměřené na potravinářství, biotechnologie, energetické zdroje a jejich využití. Kromě států EU se soutěže zúčastní jako hosté soutěžící z Kanady, Číny, Nového Zélandu, Jižní Koreje a USA.

Českou republiku budou reprezentovat úspěšní laureáti 36. ročníku Celostátní přehlídky prací Středoškolské odborné činnosti, která se konala v červnu 2014 v Plzni. V Miláně se představí se svými projekty studentky Michaela Kajšová, Thi Thu Giang Tran a Markéta Pitrová.

Michaela Kajšová reprezentuje s projektem „Analýzy vlivu cholesterolu na vlastnosti biomembrán pomocí molekulového modelování“, který zpracovala jako studentka Gymnázia Zlín, Lesní čtvrť. Cílem práce je určit, jak cholesterol ovlivňuje lipidovou dvojvrstvu, která je základním stavebním kamenem biomembrán. Práce porovnává chování jednotlivých membrán s cholesterolem podle toho, kolik cholesterolu se v nich vyskytuje. Výsledky je možné využít pro další analýzu chování buněčných membrán.

„Deriváty ferrocenu a titanocenu jako potencionální protinádorová léčiva“, je vítězný projekt Thi Thu Giang Tran z Prvního českého gymnázia v Karlových Varech. Práce se zabývá protinádorovými účinky organokovových sloučenin-derivátů titanocenu a ferrocenu. Cílem práce je přinést nové poznatky o testovaných látkách a o jejich mechanismech působení na lidský organismus. Získané poznatky mohou být využity pro syntézu nové generace organokovových sloučenin s potenciálním protinádorovým účinkem, které by mohly nahradit léčbu cisplatinou.

Studentka Markéta Pitrová z Gymnázia Brno – Řečkovice bude se svým projektem „Falšování potravin“ soutěžit na EXPO 2015. V práci jsou shrnuty nejčastější způsoby používané při falšování potravin. Praktická část se zabývá kvalitou masných výrobků běžně dostupných v ČR a testováním kvality medu.

Více informací o soutěži a o vlastním průběhu soutěže se můžete dovědět na http://eucys2015.eu/

 

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Talentcentrum NIDV

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.