Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > Grafický editor Wixie
Odborný článek

Grafický editor Wixie

20. 12. 2018 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Lucie Milichovská

Anotace

Představení vlastností a možnosti použití cloudového grafického editoru, který umožňuje bezplatné kreslení, a po zaplacení též sdílenou tvorbu nejen obrázků.

V následujících řádcích Vám přiblížím výukový software Wixie. Jedná se o program od americké společnosti Tech4Learning sídlící v San Diegu. V této společnosti razí myšlenku, že studenti 21. století jsou obklopeni technologiemi, a proto potřebují při výuce rozvíjet tři základní koncepty: 1) Kreativitu a inovaci; 2) Kritické myšlení a řešení problémů; 3) Komunikaci a spolupráci. Od těchto zásad se odvíjí jejich výukové programy.

O Wixie by bylo možné jednou větou říct, že se jedná o „vylepšené Malování“. Tato informace software sice popisuje, ale my se do jeho podstaty zanoříme hlouběji. Jak jsem již psala výše, základem všeho je grafický editor. Uživatelé mají možnost kreslit různými nástroji, jako je tužka, štětec, voskovka, zvýrazňovač, ale nabízí se i speciální razítkovací tužky, které jsou pro žáky jistě atraktivní. Dále Wixie nabízí možnost kreslení tvarů, či klasické vybarvování za pomoci plechovky. Velmi zajímavou částí softwaru je knihovna obrázků, která poskytuje až neuvěřitelné možnosti. Obrázky v této knihovně jsou přehledně seřazeny v jednotlivých tematických kategoriích, které jsou též přehledně členěny.

Co však Wixie od malování zcela odlišuje, a troufnu si říct, že se jedná o hlavní jeho podstatu, je možnost sdílení projektů a stránkování. Učitel vytvoří pracovní soubor a žáci na něm mohou společně pracovat v rámci svých uživatelských účtů. Je zde možnost nastavit různá práva přístupu pro jednotlivé žáky. Stránkování umožní pracovat na rozsáhlých, obrázkových projektech či prezentacích. Stránky lze dokonce i načasovat, aby se přehrávaly automaticky.

Tyto vlastnosti umožňují učitelům zadávat zajímavou práci a žákům pracovat na zajímavých aktivitách. V ukázkové galerii projektů na webových stránkách produktu můžeme vidět rozsáhlou tvorbu žáků. Všimla jsem si, že velice oblíbené jsou pohádky či příběhy, častým tématem je například i poučení o ekologii a dalších problémech dnešního světa. Nabízí se téměř cokoli, takže může být Wixie využito jako doplněk výuky libovolných předmětů. Software je však možné použít i na rozmanité úlohy, které učitel pro žáky připraví, jako příklad bych uvedla spojování obrázků a slov či třídění věcí do kategorií.

Grafický editor Wixie

Z pohledu žáků vypadá Wixie jako pěkně propracovaný software, co mě však zarazilo, je učitelská administrace. Jako největší mínus bych vytkla, že je zcela neintuitivní a chvílemi se chová poněkud podivně. Například se mi neustále měnila jména žáků, zřejmě z důvodu, že nepracuje se znakovou sadou UTF-8, tedy nepodporuje naše české háčky a čárky. Na tom by samozřejmě nebylo nic tak divného, ale jaksi jsem nedokázala rozklíčovat, podle čeho svou znakovou sadu řídí. Jednou byla třeba taková hláska „í“ v pořádku, a v jiném jméně měl tentýž znak jinou podobu. Nicméně věřím, že pro učitele informatiky není sebemenší problém se s administračním systémem sžít.

Z předchozího textu to vypadá, že až na trochu horší administraci se jedná o zcela ideální software, tak proč ho v českých školách nepoužít? Hlavním důvodem bude asi jeho cena. Na české poměry se jedná o poměrně drahý software na to, že je to pořád jen takové „lepší malování“. Cena se odvíjí od počtu žáků (minimální počet, pro který se dá Wixie zakoupit, je 5), platí se v měsíčních splátkách a vychází na 0,75 $ na studenta za měsíc. Když vezmeme průměrnou třídu o počtu 20 žáků, vychází cena na zhruba 350 Kč měsíčně, samozřejmě by bylo řešení nechat žáky pracovat ve skupinách a ušetřit za uživatelské účty, ale to odklání od principu programu, že každý žák má svůj počítač nebo tablet, na kterém pracuje.

Je sice nabízena zkušební verze, kde je ihned možné začít kreslit, ale nefunguje v ní žádné sdílení. Pokud chcete vyzkoušet i administraci, lze požádat e-mailem a dostane se vám promo kód, díky kterému můžete Wixie měsíc využívat se vším všudy.

Když shrnu všechny dojmy z Wixie, musím říct, že myšlenka mi přijde jistě zajímavá, ale za ty peníze tento výukový software tak úplně nestojí.

Multiplatformní sdílená tvorba na Wixie

 

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Lucie Milichovská

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Vaše hodnocení

Ohodnoťte hvězdičkami:

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.