Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Třídní učitel 2.0 – díl 1.: e-mail

Třídní učitel 2.0 – díl 1.: e-mail

Praktický příspěvek
zkušenost
První díl seriálu o tom, jak třídní učitel používá technologie, se zaměřuje na e-mailovou komunikaci.

Jako třídní učitel především komunikujete – s vašimi žáky, jejich rodiči, učiteli, kteří vaše žáky učí, s učiteli, kteří vaše žáky neučí, s výchovnými poradci, speciálními pedagogy, metodiky prevence, techniky IT, vedením školy a celou řadou dalších lidí.

A k těmto komunikacím potřebuje použít nějaké ty technologie. Dnes se společně podíváme na tu e-mailovou.

 

Žádná komunikace po soukromých e-mailech

Samozřejmě, mí studenti mají svůj školní e-mail (ano, má anonymní podobu, nikoliv jméno.příjmení@škola.cz) pro školní e-mailovou komunikaci zejména s vyučujícími, vedením školy a ostatními lidmi ze školy. A na ten jim píšu ze svého školního e-mailu (tedy žádná komunikace po soukromých e-mailech). 

Když však chci komunikovat se všemi, nemám vytvořený interní mailing list, ale používám k tomu skupinový e-mail na doméně školy (názevtřídy@škola.cz).

 

E-maily přes skupinu

Na naší škole používáme systém Office 365 pro školy, nicméně princip, který zde uvádím, platí i u systému G Suite for Education a s největší pravděpodobností také u Apple Education (nemám vyzkoušeno). 

Skupinový e-mail se v Office 365 generuje automaticky při vytvoření skupiny. Pro svou třídu jsem si tedy nejprve založil skupinu, pojmenoval ji podle názvu oboru a roku nástupu žáků (nikoliv podle ročníku kvůli aktuálnosti v dalších letech) a po založení do ní přidal všechny účty (e-maily) svých žáků.

Tvorba skupiny v Office 365 pro školy

 

Když chci nyní poslat e-mail všem, neposílám ho na jednotlivé e-maily, ale na skupinový e-mail naší třídy. Můj e-mail přijde do skupiny a kopie každému žákovi do jeho doručené pošty. 

Všichni v naší škole mohou psát na tento třídní e-mail, dokonce i lidé mimo školu (tuto volbu nemám v rámci naší třídní skupiny zatím povolenu).

 

Skupiny také pro předměty

Podobně si vytvářím skupiny i pro většinu svých předmětů, abych mohl komunikovat pomocí e-mailu se žáky, které učím.

Zakládání skupin pro jednotlivé třídy a vyučované předměty by v rámci školy mohlo a mělo probíhat automaticky v kompetenci IT správců, kteří by předem, na začátku školního roku, vytvořili všechny skupiny (dle jednotné jmenné konvence) a přiřadili do nich příslušné žáky. To se u nás na škole zatím neděje.

Výhody skupin sahají samozřejmě dál než jen na úroveň e-mailů, ale o tom zase příště.

A jak to máte u vás? Používáte skupiny v rámci svého školního systému a komunikujete se svými žáky pomocí skupinových e-mailů? Napište nám.

Detailní informace o článku naleznete ZDE.
Tento článek je zařazen do seriálu Třídní učitel 2.0.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek

Příspěvek je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.