Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Digitální stopa učitele – díl 1.: osobní...

Ikona informativni

Digitální stopa učitele – díl 1.: osobní web

Autor: Jaroslav Mašek
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Seriál se zaměřuje na různé oblasti online světa a ukazuje, kde, jak a proč je dobré (nejen) pro učitele vytvářet digitální stopy. První díl se věnuje osobní stránce.
Klíčová slova: osobní web, technologie, učitel, Digitální stopa učitele
Zařazení do seriálu: Tento článek je zařazen do seriálu Digitální stopa učitele.

Ostatní články seriálu:

Jakou digitální stopu po sobě v online světě každý den zanecháváte? A jak souvisí s vaší profesí učitele? Jakou hodnotu má nyní a jakou bude mít za 80 let? A bude tato digitální stopa v té době (v roce 2099) ještě aktuální? 

Vzdělávací odkaz naší digitální stopy do značné míry reflektuje naši schopnost hledat a nacházet přesahy i nadčasovost vzdělávání a taktéž schopnost předávat je dál. Zrcadlí naši kvalitu, profesionalitu, odhodlání i touhu předat své zkušenosti a znalosti nejen této či příští generaci, ale zanechat je tu napořád. 

V tomto seriálu budeme společně digitální stopy vytvářet a rozšiřovat. Stopy, které nesouvisí pouze se vzděláváním, ale otiskují naši osobnost do internetu tak, aby inspirovala druhé a pomohla jim lépe poznávat sebe sama, svou vlastní osobnost, svůj směr a odkaz, který následně budou schopni po sobě zanechat.

Právě takovéto digitální stopy jsou důkazem komplexního učitele (rezidenta) a jeho schopnosti efektivně používat technologie a pomocí nich následně oslovovat mnohem širší škálu žáků, rodičů, učitelů a širokou veřejnost. A pokud to u těchto digitálních domorodců začíná vytvářením osobního vzdělávacího prostředí, budováním hodnotných digitálních stop to bezpochyby pokračuje. 

Když jsem přemýšlel, kterou digitální stopou začít, napadla mě ta nejpřirozenější – osobní web. Na něm vše začíná a končí. S ním je spojena má osobnost – kdo jsem, co dělám, co jsem již udělal, co chystám, a kam směřuji. 

Zde se scházejí všechny mé online aktivity. Na osobním webu se střetávají všechny platformy, kde jsem aktivní. Je tu všechno na jednom místě. Moje aktuální vizitka, prezentace, obraz mé osoby.

ukázka mého osobního webu

 

Není teď vůbec podstatné, v čem jsem svůj web vytvořil. Tenhle článek není o tvorbě webu, není o tom představit 5 nejlepších platforem na jeho vytvoření. Nakonec mi nešlo ani o to, jak vypadá. Jediné, na čem mi vždy záleželo a stále záleží, je to, co na něm mám, zda jej dokážu udržet stále aktuální a zda něco z něj může někomu pomoct. 

A nedělám si iluze, že jej někdo čte. Je to však má digitální stopa, prezentace mé osoby. Můj web jsem já. A je to doména, kterou se prezentuji. Nakonec stačí, když napíšu své jménopříjmení.cz, a víc nemusím dodávat.

Bude tu můj web i za 80 let? Asi stěží. Teď o tom nepřemýšlím. Jde mi o jen o to, abych jím inspiroval ostatní a především učitele.

Ne, tímto článkem si nedělám reklamu ani nechci zvýšit návštěvnost svého webu. Chci vám říct jediné: při vytváření své digitální stopy začněte u vlastního webu. 

Dodatek

V úvodu jsem záměrně neodpověděl na otázku „A bude tu vaše digitální stopa i za 80 let?“, protože jsem přesvědčen, že v nějaké podobě zde určitě bude. V jaké, to do značné míry můžeme ovlivnit právě my sami. A to nejen svou prezentací na vlastním webu, ale i obsahem publikovaným jinde. Ale o tom zase příště.

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 11. 09. 2019
Zobrazeno: 2220krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 5
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

1 uživatel Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
MAŠEK, Jaroslav. Digitální stopa učitele – díl 1.: osobní web. Metodický portál: Články [online]. 11. 09. 2019, [cit. 2021-01-21]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/22229/DIGITALNI-STOPA-UCITELE-–-DIL-1-OSOBNI-WEB.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.