Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Digitální stopa učitele – díl 3.: Wikipe...

Ikona informativni

Digitální stopa učitele – díl 3.: Wikipedie

Autor: Jaroslav Mašek
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Seriál se zaměřuje na různé sféry online světa a ukazuje, kde, jak a proč je dobré vytvářet digitální stopy. Třetí díl se věnuje Wikipedii.
Klíčová slova: Wikipedie, technologie, učitel, Digitální stopa učitele, Brdička
Zařazení do seriálu: Tento článek je zařazen do seriálu Digitální stopa učitele.

Ostatní články seriálu:

Člověk v životě nepotká mnoho učitelů, kteří zásadně změní jeho život. Já takového potkal na Univerzitě Karlově, Fakultě informačních technologií a technické výchovy ke konci svého studia. Stal se pro mě vším, čím má učitel pro studenta být: vzorem, rádcem, mentorem, inspirátorem. Mnohokrát mi pomohl a nasměroval mě k tomu, co dnes dělám, i jak to dělám. 

V prosinci 2016 jsem o něm napsal článek na Wikipedii. Důvody byly jiné než ty výše popsané. Tím hlavním byla skutečnost, že je, mimo jiné, jednou z největších osobností v oblasti vzdělávání u nás. 

Článek o Bořivoji Brdičkovi na Wikipedii

Mluvíme-li o digitálních stopách učitelů, nemusí to být vždy jen ty, které vytvoří sami učitelé. Mohou to být i stopy, které o nich vytvoří jiní, například jejich žáci nebo kolegové. A kde jinde o učitelích takovou digitální stopu vytvořit než právě na Wikipedii?

Na konci minulého dílu našeho seriálu o digitálních stopách učitelů jsem zmínil, že měřítkem profesní kvality učitele by mohla být kvalita jeho profilu na LinkedInu. Vedle profesní kvality však záleží také na osobnosti daného učitele. A právě Wikipedie by mohla být měřítkem těchto osobnostních kvalit. 

Jinak řečeno, je-li učitel opravdovou vzdělávací celebritou, vlivem a dopadem sahající za hranice své školy, města, regionu, či dokonce státu, pak o něm má existovat encyklopedické heslo na Wikipedii, stejně jako existuje o významných osobnostech z jiných profesí. Čím větší osobností je, tím větší encyklopedickou významnost článek o něm má. 

O učitelích často nemluvíme jako o celebritách, přestože si to nejednou zaslouží. Wikipedie i v tomto může pomoci. Může ukázat na učitele, kteří celebritami jsou, a inspirovat další, aby se jimi stali také. 

Digitální stopa zanechaná o nás v dnes již posledním objektivním, nezávislém a věrohodném zdroji v internetu je dalším významným otiskem, který tady o nás může zůstat. A v případě Wikipedie jde o stopu zaslouženou.

Učitelé na Wikipedii

Článků o učitelích najdeme na Wikipedii stovky. Níže jsem vybral několik kategorií, v nichž je možné je najít. Jak už to ale bývá, je-li učitel osobností, často není jen učitelem, a právě učitelství pak odsouvá ve svém portfoliu či seznamu profesí dozadu. Proto ti učitelé, kteří jsou současně spisovateli, malíři, herci, hudebníky, doktory apod., nemusí být v daných kategoriích zařazeni. Spolehlivě je ovšem najdete podle jejich jména. 

Česká Wikipedie

Anglická Wikipedie

Zamyšlení na závěr

Podívejte se na chvíli kolem sebe. Kteří vaši kolegové a kolegyně, případně jiní čeští či zahraniční učitelé, by si zasloužili mít článek na Wikipedii? Možná jste to právě vy, kdo vylepší jejich digitální stopu.

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 02. 10. 2019
Zobrazeno: 1856krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
MAŠEK, Jaroslav. Digitální stopa učitele – díl 3.: Wikipedie. Metodický portál: Články [online]. 02. 10. 2019, [cit. 2021-01-25]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/22249/DIGITALNI-STOPA-UCITELE-–-DIL-3-WIKIPEDIE.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.