Kolik času strávíte před displejem svého telefonu? Kolikrát denně zvednete svůj mobilní telefon a co na něm následně děláte? A poradíte poté, na základě svých zkušeností, něco svým žákům? A bude je to vůbec zajímat?
Včera jsem měl v ruce svůj telefon celkem 44krát. Měl jsem asi „slabší“ den. Minulé úterý to bylo 82krát. Vzhledem k tomu, že jsem vstával v 6 a usínal o půlnoci (to jsou zase trochu jiné statistiky), to vychází přibližně 4,6krát za hodinu, což je častěji než jednou za 15 minut. Vím, co vás teď napadá, že jsem zcela bez diskuze na svém telefonu závislý. Naštěstí to mám pod kontrolou. Nebo si to aspoň myslím. Tuhle větu ale prý říkají všichni závislí, jak mi nedávno sdělili mí kolegové.
Podle údajů z aplikace Moment se většina lidí pohybuje mezi 46 a 69 zvednutími denně. Já se většinou blížím té spodní hranici, opravdu nevím, co jsem to úterý dělal. Nicméně jsem si v dané aplikaci včera nastavil svůj nový cíl: 41 zvednutí. Nyní je půl sedmé večer a já již pro dnešek svého cíle dosáhl. Znamená to snad, že teď telefon zahodím? To bych musel být blázen.
Ve skutečnosti vím přesně, jaké aplikace jsem v to inkriminované úterý použil a jak dlouho jsem v nich pobyl. Pomáhá mi v tom aplikace Čas u obrazovky, která je součástí iOS. Asi jediná pozitivní věc na celé té neblahé situaci je, že mezi nimi není ani jedna sociální síť. Žádný Facebook, Twitter, YouTube, Instagram, TikTok, Twitch, Snapchat, Tinder, apod. Většina z nich je pracovních. Nejde tedy jen o to, kolikrát telefon vezmete, ale co na něm děláte a proč.
Vzhledem k tomu, že můj telefon je především pracovním nástrojem, jsem výše jmenované režimy zatím nikdy nepoužil a nepotřebuji je. Ale to neznamená, že je v budoucnu nevyužiji. Dovedu si představit scénář, kdy najednou zjistím, že na TikToku trávím 3 hodiny denně a že tato situace trvá už déle jak týden. Pak v části Limity pro aplikace přidám omezení právě pro tuto aplikaci. Ale samozřejmě ne hned na 0, to by mě mohlo i zabít, ale pěkně postupně, např. na 2,5 hodiny. Musím si přece dát takové cíle, které dokážu splnit.
Ať už používáte iOS či Android, Čas u obrazovky (Apple Screen Time) či Digitální rovnováhu (Google Digital Wellbeing) stojí za to vyzkoušet, pokud jste to ještě neudělali. A to samozřejmě nejen na telefonu, ale na všech zařízeních vašeho ekosystému. Jelikož na každém z nich patrně děláte něco jiného, mohou mít statistiky vždy trochu jinou vypovídací hodnotu. Nemusí totiž jít vždy jen o prokrastinaci a zabíjení času.
Já osobně jsem měl dlouho tento systém vypnutý, a teď si uvědomuji, že to byla chyba. A určitě se vyplatí vyzkoušet i alternativní aplikace, jako právě již zmíněný Moment. V něm máte možnost si nejen stanovit své cíle, ale také zažít dvoutýdenní výcvik (Phone Bootcamp), který vám pomůže přehodnotit některé hluboce zakořeněné návyky, případně si vybrat z celé řady kurzů tamního kouče (Moment Coach). (1)
![]() |
Ukázka Času u obrazovky |
Už to vidím v živých barvách, jak se snažím předat svým žákům, jak je důležité uvědomění si skutečnosti, že je možná na čase (i když už je ve skutečnosti dávno pozdě) změnit či upravit své návyky v používání mobilních zařízení, zejména telefonu, a začít co nejdříve pracovat na zlepšení své produktivity při jejich používání, s ukázkami všech těch statistik z Času u obrazovky, a jak na mě přitom hledí stejně, jako kdybych jim vysvětloval důležitost aplikace Zdraví.
Ale přesto to za pokus stojí. Chystám se na to brzy. Půjdete do toho taky?
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Tento článek je zařazen do seriálu Jak (ne)používat technologie.
Ostatní články seriálu: