Za povšimnutí stojí kurikulum a doprovodný web, které školám připravil Google na podporu výuky tzv. „digitálního občanství“. To je pojem, který se objevuje ve všech aktuálních standardech kompetencí žáků minimálně od 2. stupně (Výzkum Common Sense, 5 ISTE trendů pro tento školní rok, Evropský rámec digitálních kompetencí pedagogů DigCompEdu). Již samotný název (Be Internet Awesome) naznačuje, že cílem je dovést žáky k bezpečnému ovládnutí internetu a etickému chování. Jde však o mnohem více než jen o internetovou bezpečnost, jak ji známe. Materiál disponuje mnoha konkrétními příklady a přináší úkoly, které jsou ze života, a proto jsou pro žáky zajímavé. Myslím, že nejlepší bude, když se alespoň stručně podíváme na obsah, který je strukturován do 5 hlavních lekcí:
Součástí tohoto materiálu je kromě vlastního výukového obsahu (kurikula) též dopis rodičům, metodické pokyny pro učitele a doprovodný web, kde je k dispozici též hra Interland, která fixuje poznatky všech lekcí.
Skoro není co dodat. Snad jen to, že tento stručný přehled obsahu má jen malou vypovídací hodnotu. Úroveň a použitelnost nejlépe posoudíte sami, když se s tímto materiálem blíže seznámíte. Je vytvořen s dokonalou znalostí potřeb mladých lidí a s porozuměním jejich zájmům. Obsahuje mnoho zajímavých praktických aktivit, které mohou být inspirací i pro naše učitele hledající cesty, jak nejlépe učit digitální a mediální gramotnost.
Poznámka: Omlouvám se za genderovou nevyváženost. Obsah lekcí se vztahuje k žákovi, žákyni si, prosím, dosaďte sami.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.