Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > O Wikipedii – díl 1.: Co je Wikipedie a jak funguje
Odborný článek

O Wikipedii – díl 1.: Co je Wikipedie a jak funguje

19. 2. 2020 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Jaroslav Mašek
Tento článek je součastí seriálu: O Wikipedii

Anotace

V prvním dílu seriálu O Wikipedii si tuto encyklopedii detailněji představíme, seznámíme se s jejími základními principy a podíváme se na to, jak funguje.

Aktualizováno: 22. 2. 2020


Wikipedie nebude dokončena nikdy. Pokrok lidstva totiž postupuje každým dnem, takže směrem vpřed encyklopedii nelze uzavřít. Ale zpátky po časové ose se jednou dostaneme do stavu popsání všeho nabytého poznání. (1)

Jimmy Wales

Že je Wikipedie otevřenou encyklopedií, ví dnes každý. Co to ovšem znamená, si možná až tolik neuvědomujeme, nebo na to mnohdy zapomínáme. Pochopení obou významů, tj. jak otevřenosti, tak encyklopedičnosti má přitom zásadní význam stejně tak pro čtenáře Wikipedie jako pro její editory.

Co je Wikipedie

Wikipedie je především encyklopedie, do které může psát otevřeně a bez jakéhokoliv předchozího schválení každý. Její tvorba a obsah však podléhá jistým pravidlům. Například v ní není všechno a ani nemá být. A příslušná hesla, která obsahuje, jsou encyklopedického charakteru, a to po stránce formální i obsahové. Jde tedy o souhrn informací, který se snaží obsáhnout vědomosti lidského vědění. A tyto informace mají mít jedno společné, a tím je dostatečná encyklopedická významnost.

Co není Wikipedie

Na otázku, co je Wikipedie, lze lépe odpovědět výčtem toho, co Wikipedie není.

 1. Wikipedie není skládkou náhodných informací.
 2. Wikipedie není místem pro reklamu.
 3. Wikipedie tu není pro neověřitelné články.
 4. Wikipedie není cenzurována.
 5. Wikipedie není byrokracie.
 6. Wikipedie není demokracie.
 7. Wikipedie není anarchie.
 8. Wikipedie není Váš osobní blog.
 9. Wikipedie není diskusní fórum.
 10. Wikipedie není místem pro Vaše názory.

(2) 

Nechci tu teď jednotlivé body rozebírat a vysvětlovat. Také proto, že to již za mě udělali jiní na této stránce.

Logo Wikipedia rules od Ant, Nohat, TilmannR z Wikimedia Commons, CC-BY-SA 3.0

Základní pravidla Wikipedie

Jednoduše lze říct, že Wikipedie funguje na základě pravidel a doporučení, vytvořených, a v případě nutnosti též měněných, konsenzem komunity wikipedistů, kteří se následně snaží o jejich dodržování, a přiměřeným způsobem je také vynucují. Vždy je zohledněn celkový prospěch Wikipedie. Kdyby aplikace daného pravidla tomuto prospěchu bránila, lze jej ignorovat. (3)

Mezi závazná pravidla Wikipedie například patří:

(4)

Wikietiketa

Vedle závazných pravidel a doporučení tu jsou také základní pravidla slušného chování na Wikipedii, která jsou snad ještě důležitější než ta závazná. Bez váhání by se mohla stát součástí pravidel Netikety. Jak se píše v úvodu: „Lidé pracující na Wikipedii jsou různých povah, názorů a i původu. Proto občas dochází mezi uživateli ke sporům. Níže uvedené zásady vznikly proto, aby řešení těchto sporů probíhalo snadným, rychlým a kulturním způsobem.“ Wikietiketa může nejen napomáhat v řešení sporů na Wikipedii, svými pravidly může těmto sporům dokonce předcházet. (5)

5 pilířů Wikipedie

Všechna doposud zmíněná pravidla pak lze velmi dobře shrnout do 5 hlavních bodů, pilířů Wikipedie:

 1. Wikipedie je encyklopedie.
 2. Wikipedie používá nezaujatý úhel pohledu.
 3. Wikipedie je svobodným dílem.
 4. Wikipedie požaduje slušné chování.
 5. Wikipedie nemá neměnná pravidla.

Nevšímejte si žádných pravidel a editujete s odvahou

Bez pravidel a jejich dodržování by stěží mohl existovat jakýkoliv projekt, Wikipedii nevyjímaje. Nesmíme však též zapomínat na to, že cílem Wikipedie je vytvářet encyklopedii. Jedno z nepsaných pravidel Wikipedie proto říká: „Pokud vám pravidla brání ve zvyšování nebo udržování kvality Wikipedie, nevšímejte si jich.“ (6)

A na závěr jedna rada, kterou wikipedisté rádi používají. Nenechte se všemi těmi pravidly a doporučeními odradit. Seberte odvahu a pusťte se do editace. Editujte s odvahou. (7)

Nejlepším způsobem, jak si konkrétní pravidla osvojíte, bude, když je zažijete na vlastní kůži při samotném psaní Wikipedie. A nebojte se, že něco uděláte špatně. Vždycky se najde někdo, kdo vám pomůže.  

Zdroje

 1. Citáty slavných osobností [online]. [cit. 2020-02-17]. Dostupné z: https://citaty.net/citaty/1947388-jimmy-wales-wikipedia-nebude-dokoncena-nikdy-pokrok-lidstva-t/.
 2. Wikipedie:Wikipedie je encyklopedie. Wikipedie: Otevřená encyklopedie [online]. [cit. 2020-02-17]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Wikipedie_je_encyklopedie.
 3. Wikipedie:Pravidlo Wikipedie. Wikipedie: Otevřená encyklopedie [online]. [cit. 2020-02-17]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Pravidlo_Wikipedie.
 4. Kategorie:Wikipedie:Závazná pravidla. Wikipedie: Otevřená encyklopedie [online]. [cit. 2020-02-17]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kategorie:Wikipedie:Závazná_pravidla.
 5. Kategorie:Wikipedie:Wikietiketa. Wikipedie: Otevřená encyklopedie [online]. [cit. 2020-02-17]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Wikietiketa.
 6. Wikipedie:Nevšímejte si žádných pravidel. Wikipedie: Otevřená encyklopedie [online]. [cit. 2020-02-17]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Nevš%C3%ADmejte_si_žádných_pravidel.
 7. Wikipedie:Editujte s odvahou. Wikipedie: Otevřená encyklopedie [online]. [cit. 2020-02-17]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Editujte_s_odvahou.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Zařazení do seriálu:

Tento článek je zařazen do seriálu O Wikipedii.
Ostatní články seriálu: