![]() |
„Co kdyby váš počítač pomohl v boji s COVID-19… a budoucími pandemiemi?“ ptá se nás firma IBM na svých stránkách. A myslí to zcela vážně.
Vše začalo v roce 2004, kdy v rámci IBM Corporate Citizenship, firemní dobročinné divize IBM, vznikla charitativní iniciativa nazvaná World Community Grid. World Community Grid (zkráceně WCG) umožňuje komukoliv s počítačem, telefonem nebo tabletem darovat svůj nevyužitý počítačový výkon k urychlení špičkových vědeckých výzkumů v oblastech souvisejících se zdravím, chudobou a udržitelností.
S přispěním více než 650 tisíc jednotlivců a 460 organizací World Community Grid k dnešnímu dni podporuje více než 30 výzkumných projektů, včetně výzkumů týkajících se léčby rakoviny, HIV/AIDS a opomíjených tropických chorob. Další projekty se zaměřují například na hledání systémů nízkonákladové vodní filtrace a nových materiálů pro účinné zachycení solární energie. Mezi aktuální projekty pak patří snaha zastavit šíření pandemií. (1)
![]() |
Zdroj: ibm.org |
Když jsem v posledních dnech uvažoval nad tím, jak pomoci nejen v době pandemie koronaviru, ale i do budoucna, napadla mě právě iniciativa World Community Grid. Není ale jediným počinem tohoto druhu. Jsou tu i další, které též fungují na principu dárcovství nevyužitého výkonu osobních počítačů. Takovým je například Folding@home.
Projekt Folding@home (zkráceně FAH) se zaměřuje na pomoc vědcům simulovat proteinovou dynamiku, včetně procesu skládání proteinů a jejich pohybu, související s různými typy onemocnění, jako jsou Covid19, rakovina, ALS, Alzheimerova choroba, Huntingtonova choroba, Parkinsonova choroba a další, a lépe pochopit biologické procesy a poskytnout nové možnosti při vývoji terapeutik. (2)
![]() |
Zdroj: foldingathome.org |
World Community Grid i Folding@home při darování nevyužitého výkonu počítačů fungují na podobném principu. Na koncových zařízeních uživatelů (obvykle osobních počítačích) běží aplikace, která část výkonu těchto zařízení posílá přes internet na centrální server daného projektu, kde se tento dílčí výkon přidá k výkonu dalších zapojených účastníků.
Ti si mohou vytvořit svůj tým a sledovat, kolik výkonu v rámci něj již věnovali. Nastavení obou aplikací umožňuje darovat výkon počítače například pouze v době, kdy na něm uživatel nepracuje. Ten si navíc může vybrat, které hardwarové části použije (procesor, grafickou kartu apod.).
O World Community Gridu jsem na Spomocníkovi psal již v roce 2009. Tenkrát jsem se zamýšlel především nad jeho využitím ve škole.
Dnes, 7. dubna, jej, společně s projektem Folding@home, nabízím vám učitelům v rámci 10. akce Virtuálního Digientra Elixíru do škol s názvem Pomáháme druhým.
Toto datum není náhodné. Právě dnešek je Světovým dnem zdraví.
Pojďte se společně se mnou zapojit do jednoho či klidně obou projektů a darujte část výkonu vašich počítačů vědcům ve snaze pomoci lidem na celém světě žít kvalitnější a delší život.
Na stránkách akce najdete detailní návody, jak nainstalovat a nastavit obě aplikace i to, jak se přidat do našeho týmu nazvaného jak jinak než Virtuální Digicentrum. A nezapomeňte pomocí příspěvku dát na stejném místě vědět ostatním, že jste se zapojili, případně kolik výkonu jste již ve vámi zvoleném projektu věnovali.
Akcí Pomáháme druhým to ovšem nekončí. Nabídněte svým žákům, aby se zapojili společně s vámi. Vytvořte si třídní či školní tým a pomáhejte dohromady. Nezáleží na tom, zda si vyberete World Community Grid nebo Folding@home. V obou případech jde o váš jedinečný přínos, který pomůže druhým a změní jim život.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Tento článek je zařazen do seriálu Akce Virtuálního Digicentra.
Ostatní články seriálu: