Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > 10 aplikací, které mě provázely rokem 20...

Ikona informativni

10 aplikací, které mě provázely rokem 2020

Autor: Jaroslav Mašek
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: 10 aplikací, které autora provázely během roku 2020, nejsou kompletním výčtem, ale pouze jedním pohledem do jeho tvůrčího workflow a zároveň inspirací ostatním učitelům pro zlepšení či rozšíření jejich aplikačního portfolia.
Klíčová slova: aplikace, workflow, portfolio, 2020

Tento článek není o zásadních nástrojích a službách do výuky, bez kterých se neobejdete. Není ani o všech aplikacích, které jsem tento rok používal, bylo jich ve skutečnosti mnohem víc. Jedná se pouze o jedno konkrétní nahlédnutí do mého workflow. Pokud čtete mé články na Spomocníkovi pravidelně, asi vás tento výčet aplikací zase tolik nepřekvapí. Přesto jsou mezi nimi i takové, o kterých jsem se doposud nezmínil.

Přehled níže uvedených aplikací je především o inspiraci. Kromě ní se v nich však také zrcadlí mé tvůrčí zaměření a řada dalších přístupů v čele s digitálním minimalismem, vycházejíce z takžka jednotného ekosystému.

 1. Evernote

  Synonymem tvorby a organizace strukturovaných poznámek je pro mne právě Evernote. Je to přesně ten typ aplikace, kterou si rádi předplatíte pro rozšířené funkce, a nikdy dané investice nebudete litovat. Zvlášť když takovou aplikaci používáte několik hodin denně.

 2. Ulysses

  Všechny mé články pro Spomocníka jsem napsal v markdownu pomocí této aplikace. Je nádhera, když se můžete soustředit výhradně na obsah a nejste rozptylováni množstvím formátování, které v tomto případě provádíte pomocí několika značek definovaných právě tímto značkovacím jazykem.

 3. Day One

  Bezesporu nejlepší aplikace na deníkovou tvorbu (Journaling). Tato aplikace mě pronásledovala v průběhu celého roku, zatím jsem se však k této tvorbě příliš nedostal. A tak věřím, že najdu prostor alespoň na konci tohoto roku. Journaling není jen o psaní, ale o kombinaci více různých forem – textu, audia, fotografií nebo klidně i videa. 

 4. Canva

  Většinu grafických návrhů dnes vytvářím v Canvě. Umožňuje mi zcela se ponořit do realizace a kreativní tvorby grafiky, aniž bych se musel zabývat pokročilými úpravami. Navíc jako učitel ji mám možnost používat v plné verzi zcela zdarma.

 5. 1 Second Everyday

  Moje srdeční záležitost již více jak 7 let. Přestože vteřinový obsah nevytvářím celoročně, ale pouze nárazově (např. přes léto nebo Vánoce), pravidelné každodenní natáčení je pro mne velkou výzvou, které není vždy jednoduché dosáhnout.

 6. Tidal

  Většinou poslouchám buď Spotify, Apple Music, Pandoru, SoundCloud, TuneIn nebo kombinaci těchto služeb. Tidal k nim však ještě donedávna nepatřil, což byla chyba. Tato služba určitě stojí za vyzkoušení, buď zdarma na 30 dní, nebo zatím stále v rámci Black Friday předplatného za 15 nebo 30 Kč na 4 měsíce.

 7. 1Password

  Pro mě zcela zásadní aplikace na správu hesel a všech citlivých dat. I v tomto případě se vyplatí investovat do předplatného nebo se spokojit s jejím použitím zdarma pouze na jednom zařízení (ideálně telefonu).

 8. SleepTown

  Určitě znáte aplikaci Forest zaměřenou na soustředění. V aplikaci SleepTown, od stejného vývojářského týmu, se snažíte postavit vlastní město, pokud ovšem dodržíte předem zvolený spánkový režim. Pro mě jde o mnohem těžší úkol než nepoužívání telefonu v případě Forestu. Moje město je zatím převážně tvořeno z trosek (rozbořených staveb) poté, co nestihnu chodit spát nebo vstávat v nastaveném čase.

 9. Halide Mark II Pro

  Pokud jako já rádi fotíte, Halide Mark II Pro je pro vás povinností. Aplikace nabízí desítky nástrojů během procesu tvorby fotografie, mimo jiné také ve formátech RAW nebo HDR.

 10. Agenda

  Aplikaci Agenda zatím používám velmi krátce a stále hledám její nejlepší využití pro organizaci svých poznámek a úkolů. Nejsem typem uživatele, který neustále přidává do svého portfolia nové a nové aplikace a vyřazuje z něj ty osvědčené. Na druhou stranu rád vyzkouším nové přístupy a následně přemýšlím, zda by mohly zaplnit nějaký prostor v mém stávajícím workflow. Jak to tedy dopadne s Agendou, ukážou následující týdny a měsíce.

Nabízí se otázka, jaké aplikace provázely v roce 2020 vás, jak vám pomohly k vašemu rozvoji, odpočinku nebo ke zlepšení vašeho zdraví. Položit ji můžete jak sami sobě, tak také svým žákům. K podobnému kroku se chystám i já. Věřím, že to může být na závěr roku docela zajímavá aktivita, která nemusí skončit jen u samotného přehledu aplikací, ale může zasáhnout i související témata, jako je tvorba osobního workflow nebo obecně rozvoj digitální gramotnosti.

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 02. 12. 2020
Zobrazeno: 1171krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
MAŠEK, Jaroslav. 10 aplikací, které mě provázely rokem 2020. Metodický portál: Články [online]. 02. 12. 2020, [cit. 2021-01-25]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/22718/10-APLIKACI-KTERE-ME-PROVAZELY-ROKEM-2020.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.