Pro nás učitele je docela dobré vědět, kde nejčastěji vznikají nové myšlenky (memy), které se pak lavinovitě šíří mezi lidmi, naše žáky nevyjímaje. Jedním z míst, kde se lze v tom, jak se memy šíří, orientovat, je portál KnowYourMeme (pozor, je americký a komerční). Pokouší se mapovat memy na vědecké a profesionálně novinářské úrovni. Nedávno tam vyšel přehledový článek studenta pařížské pobočky (newyorské) Columbia University Aidana Walkera ukazující vývoj za posledních 12 let [1].
Možná ani nebude nutné následující historický vývoj toho, na kterých sociálních sítích vzniklo nejvíce nových memů, nějak komentovat. Je dost názorný.
Snad jen pár základních postřehů. Na počátku sledovaného období vítězil YouTube a k podobnému účelu původně vytvořená americká virtuální nástěnka 4chan. Obě tyto platformy z pohledu novinek postupně ztrácejí a nahrazují je jiné. Zajímavým vývojem prošla mikroblogovací služba Tumblr., která se v roce 2014 vyhoupla dokonce do čela, a od té doby spolu s oblibou tvořit blog vytrvale klesá (naše blogovací služby na tom asi budou podobně).
Nikoho asi nepřekvapí, že nejrychleji v současnosti roste na videa orientovaný čínský TikTok, který má v oblibě i naše mládež. Absolutní prvenství však dosud patří Twitteru, který nedávno koupil Elon Musk. Uvedl se tím, že propustil polovinu zaměstnanců. Někteří odborníci předpovídají, že to bude mít neblahý vliv na funkčnost [2]. Už teď vznikl problém s ověřováním věrohodnosti majitelů placených účtů. Je zřejmé, že hlavním cílem majitelů těchto sociálních platforem (kromě Twitteru též Facebook, nyní Meta) je ovlivňovat (v Číně kontrolovat) veřejné mínění a volby (Internet nás zavádí na scestí!).
Bude zajímavé vývoj sledovat. Rozhodně však stále dbejte na to, abyste věděli, komu můžete při příjmu nové informace důvěřovat, porovnávejte ji s jinými zdroji a snažte se odhalit, proč je zveřejňována.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.