Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > Lapse aneb měníme způsoby, jak vytváříme a sdílíme vzpomínky
Odborný článek

Lapse aneb měníme způsoby, jak vytváříme a sdílíme vzpomínky

26. 1. 2024 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Jaroslav Mašek

Anotace

Aplikace Lapse s konceptem jednorázového fotoaparátu je další ukázkou uzavřeného sociálního média, kde má autentičnost přednost před dokonalostí a přátelé před sledujícími.

 

Vzpomínáte si ještě na dobu, kdy jsme k focení používali analogové fotoaparáty a fotili na klasický film?

K té době se v mých vzpomínkách i po letech pravidelně vracím na našich hodinách multimédií, kdy po studentech a studentkách chci, aby při focení pomocí svých telefonů víc přemýšleli, aby se před každým záběrem zaměřili nejen na to, co je v popředí, ale i na to, co je v pozadí, aby zvážili, jakou kompozici a hloubku ostrosti zvolí. Jasně, většinu toho, co přehlédnou nebo včas neošetří, za ně upraví umělá inteligence, ať už před, v průběhu, nebo po pořízení fotografií, nebo potřebné úpravy následně provedou sami v příslušných aplikacích, nicméně i tak to po nich chci.

Ať už jste tenkrát měli v oblibě velký, či střední formát, kinofilm, nebo instantní fotografii, jednu věc měly všechny tyto analogové přístupy společnou: čekání na výsledek. Napětí, zda fotografie, které jsme vyfotili, vyjdou tak, jak jsme zamýšleli. A právě toto napětí mělo svůj půvab a kouzlo, které s přechodem na digitální fotografii zmizelo. Ne však zcela beze stopy. V posledních letech se opět intenzivně vrací v podobě aplikací, jako je Lapse.

Lapse v 10 bodech

  1. Lapse je uzavřená (přes pozvánky viz dále) sociální platforma s vámi vybranými přáteli bez dalších sledujících, která vznikla v roce 2021, a doposud největší popularity zaznamenala v září 2023, kdy se ze 118. místa vyšplhala až na 1. místo amerického App Store.
  2. Pro úspěšné dokončení registrace je nutné provést několik povinných kroků, mimo jiné pozvat minimálně 5 přátel z vašich kontaktů, povolit přístup aplikace k vašim kontaktům nebo si přidat widget aplikace na uzamčenou obrazovku telefonu.
  3. Focení zde funguje na principu jednorázového fotoaparátu analogové fotografie.
  4. Fotografie se v aplikaci neobjeví okamžitě, ale až po jejím „vyvolání“, které zpravidla trvá několik desítek minut.
  5. Na fotografii je v průběhu tohoto vyvolání automaticky aplikován filtr navozující atmosféru klasické fotografie.
  6. Do fotografie lze následně přidat datum a čas snímku nebo logo aplikace (ukázka níže).
  7. Na takto vyvolanou fotografii již nelze použít jiné filtry nebo ji jakkoliv dále upravovat.
  8. Fotografii po vyvolání (přijde vám notifikace) lze následně uložit do archivu nebo publikovat v tamním Deníku, kde ji uvidí vaši přátelé.
  9. V aplikaci nelze publikovat již existující fotografie, vytvořené dříve mimo tuto aplikaci.
  10. Aplikace je zatím (leden 2024) dostupná pouze pro iPhone uživatele a výhradně v americkém App Store.

[1][2]

Ukázka fotografie vytvořené v aplikaci Lapse

Jak si můžete Lapse vyzkoušet v Česku

Pokud vlastníte iPhone a máte Apple ID účet pro americký App Store a přes VPN si z něj Lapse stáhnete, budete navíc potřebovat cizí (například americké) mobilní číslo, na které vám přijde ověřovací kód, který musíte v úvodu registrace do aplikace zadat (bohužel s českými mobilními čísly registrace stále nefunguje), a následně splnit výše zmíněné zbývající povinné kroky.

3 + 1 důvod popularity aplikace Lapse

Popularita aplikace Lapse ovšem není dána pouze nadšením fanoušků analogové fotografie. Závisí na mnoha různých faktorech, které do sebe zapadají. Pojďme se na 4 z nich podívat detailněji.

Důraz na autenticitu a přátele

Zatímco Instagram se v průběhu let stal pro jeho uživatele jakousi novodobou televizí, místem, kam chodí obsah především konzumovat, místo toho, aby jej zde tvořili, a kde má dokonalost přednost před autenticitou, hledá čím dál víc lidí, nejen z generace Z, sociální média, kde je tomu naopak, kde se nemusí zabývat tím, jak na fotkách vypadají, protože je sdílí jen mezi opravdovými přáteli.

Digitální únava a potřeba změny

Snaha o dokonalost při vytváření obsahu, neustálé udržovaní komunikace se sledujícími, dopady FOMO efektu, zaplavení cizím obsahem s AI nástroji ekonomie pozornosti a celá řada dalších prvků spojených se sociálními sítěmi typu Instagramu či TikToku vedou nejen tvůrce, ale i konzumenty k digitální únavě, kdy dřív nebo později začnou hledat změnu.

Digitální minimalismus v konceptu tvorby a sdílení

Má-li být jakákoliv aplikace u uživatelů oblíbená, musí být její používání nejen jednoduché a intuitivní, ale také nenáročné, co se týče samotné tvorby obsahu. V případě Lapse je proces focení velmi rychlý (ve stylu Snapchatu nebo BeRealu). Uživatelé se tak nemusí zabývat jakoukoli formou úpravy pořízených fotografií. Rychlost tvorby fotografie a nároky na ni jsou minimální, stejně jako její následné sdílení.

Registrační mechanismus a krátkodobá popularita

Za rychlým nárůstem popularity aplikace Lapse na podzim 2023, kdy se dokonce na pár týdnů ocitla na prvním místě stažených aplikací v App Store, stojí především dopad řetězového konceptu registračního mechanismu, kdy každý nový uživatel je pro dokončení registrace nucen pozvat do aplikace dalších minimálně 5 svých kontaktů. Stejně jako u dalších aplikací, které začínaly registrací přes pozvánky, postihl i Lapse prudký pokles popularity v počtu stažení, a to o celých 70 %, již přibližně po měsíci od dosažení jejího vrcholu. [2]

Autentičnost a uzavřenost jako možná cesta k úspěchu

Právě první z výše uvedených důvodů může být tím, co nakonec rozhodne o tom, zda aplikace Lapse dosáhne dlouhodobého úspěchu a najde si své místo vedle gigantů, jako je Instagram se svým vlastním pojetím autentické tvorby v podobě chytrých brýlí Ray-Ban Meta. Důraz na autentičnost a uzavření se před světem otevřených masivních sociálních sítí, soukromá komunikace s omezenou skupinou nejbližších přátel, kde nikomu nejde o dokonalost na fotkách nebo v textu, zkrátka online místo, kde můžete být konečně sami sebou, je momentálně především doménou generace Z, ale rychle se k ní přidávají generace další. Lapse se k tomuto přístupu snaží dostat prostřednictvím konceptu jednorázového fotoaparátu, a není zdaleka jedinou aplikací, která jej nabízí (Dispo, Later Cam), další budou přibývat. Zda nakonec dosáhne tíženého a dlouhodobého úspěchu, bude záležet na mnoha okolnostech a také velké míře štěstí.

Vstupenka na cestu do minulosti

Možná si celou dobu pokládáte otázku, proč má smysl zabývat se sociální platformou, která u nás není dostupná, a dostat se k jejímu používání je tím pádem dosti komplikované.

Lapse není jen ukázkou uzavřeného sociálního média. Je vstupenkou do analogové minulosti připomínající principy, které jsou aktuální i v dnešní, plně digitální době, s hlavním cílem, který vystupuje nad vše ostatní: dokázat zachytit okamžiky, které se stanou vzpomínkami, a sdílet je s těmi, na kterých opravdu záleží.

Literatura a použité zdroje

[1] – ORTIZ, Sabrina. What is Lapse? Everything to know about the popular invite-only social media app. 2023. [cit. 2024-1-23]. Dostupný z WWW: [https://www.zdnet.com/google-amp/article/what-is-lapse-everything-to-know-about-the-popular-invite-only-social-media-app/].
[2] – PEREZ, Sarah. Lapse, the photo app that forced users to invite friends, is running out of steam. 2023. [cit. 2024-1-23]. Dostupný z WWW: [https://techcrunch.com/2023/11/27/lapse-a-photo-app-that-forced-users-to-invite-friends-is-running-out-of-steam/].

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.