Spomocník Základní vzdělávání 50 nově vznikajících technologií jako inspirace pro vzdělávání
Odborný článek

50 nově vznikajících technologií jako inspirace pro vzdělávání

26. 3. 2025 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Jaroslav Mašek

Anotace

Zpráva organizace Innovate UK, přinášející přehled 50 klíčových technologií, které by měly zásadně ovlivnit britskou ekonomiku do roku 2040 a dále, je inspirací také pro učitele, vzdělávací instituce a odborníky na vzdělávání.

Britská agentura pro inovace Innovate UK vydala začátkem prosince loňského roku analytickou zprávu, v níž představila 50 nově vznikajících technologií, které budou formovat britskou ekonomiku v roce 2040 a letech dalších. Zpráva, vytvořená s přispěním širokého spektra odborníků, identifikuje a dále zkoumá tyto rozvíjející se technologie v různých oblastech – od umělé inteligence a kvantové technologie přes environmentální a biotechnologie až po robotiku a vesmírné technologie – s cílem podnítit diskuzi a zájem o budoucí inovace mezi podniky, výzkumníky a vládou ohledně jejich budoucího vývoje a využití pro strategickou výhodu Spojeného království.

Přestože zpráva cílí primárně na byznys, neznamená to, že by neměla zajímat také sektor vzdělávání. Vzdělávací instituce a zejména její učitelé hrají zásadní roli v přípravě žáků na budoucnost, a proto je nezbytné, aby byli nejen oni, ale také další lidé z tohoto sektoru obeznámeni s klíčovými technologickými trendy, a především hledali cestu, jak tyto nastupující technologie a jejich další vývoj začlenit do vzdělávání.

Zahrnutím uvedených témat do výuky můžeme u žáků rozvíjet kritické myšlení, vědeckou i digitální gramotnost, pomoci jim pochopit budoucí výzvy a příležitosti, a současně jim více přiblížit propojení technologií do všech oblastí našich životů s důrazem nejen na technické aspekty, ale také na jejich etické a sociální důsledky.

Pojďme si je nyní postupně všechny přestavit v rámci jednotlivých oblastí včetně jejich stručného popisu.

50 nově vznikajících technologií podle Innovate UK

Umělá inteligence, digitální a výpočetní technologie

1. Rozpoznávání emocí a výrazů pomocí AI

Vývoj AI, která rozpoznává a interpretuje lidské emoce, je zajímavý pro zlepšení interakce mezi lidmi a stroji a pro aplikace v oblastech, jako je péče o druhé a poskytování společnosti.

2. Umělá všeobecná inteligence (AGI)

AGI, neboli AI schopná se učit intelektuální úkoly stejně jako lidé s lidskou flexibilitou a vynalézavostí, otevírá nové možnosti v kreativitě strojů a interakci člověka s nimi.

3. Biologicky inspirovaná AI

Tento směr AI čerpá inspiraci z biologických struktur a procesů, což by mohlo vést k novým algoritmům pro plánování, paměť a vizuální stimulaci a urychlit vývoj AI.

4. Technologie rozhraní mozek–stroj (BMI)

Technologie, které propojují mozek s počítačem a umožňují překládat myšlenky do příkazů, mají potenciál v medicíně, pro stárnoucí společnost, ve sportu, armádě a průmyslu.

5. Kvantové algoritmy

Kvantové algoritmy jsou klíčové pro využití potenciálu kvantových počítačů, které by mohly překonat možnosti standardních počítačů v oblastech jako kryptografie a optimalizace.

6. Ukládání dat do DNA

Tato technologie by mohla exponenciálně zvýšit kapacitu ukládání dat a teoreticky data uchovat na neomezeně dlouhou dobu, což je důležité pro rostoucí nároky na ukládání dat, zejména v souvislosti s AI.

7. Nové výpočetní modely

Nové výpočetní techniky, které nejsou založeny na tradiční elektronice, jako jsou např. biologické, fotonické a neuromorfní výpočty, nabízejí řádově vyšší výkonnost a umožní vědcům odpovídat na dnes nemožné otázky.

8. Nová imerzivní rozhraní

Tato rozhraní nabízejí nové způsoby interakce, vytváření a zobrazování obsahu a zážitků pomocí rozšířené a virtuální reality a mohou zlepšit přístupnost a rovnost ve světě.

Pokročilé materiály a výroba

9. 4D tisk

Technologie, která umožňuje 3D tištěným objektům měnit svůj tvar v čase v reakci na vnější podněty, nabízí možnosti pro chytré materiály se schopností samoopravy a výrobu v náročných prostředích.

10. Biomimetické materiály

Syntetické materiály inspirované přírodou často vykazují vyšší strukturální výkonnost s nižší energetickou náročností a jsou snadněji recyklovatelné, což přispívá k udržitelnějším řešením.

11. Výroba nanočástic

Efektivnější a levnější metody výroby nanočástic jsou klíčové pro rozšíření využití nanotechnologií v mnoha průmyslových odvětvích a pro vývoj pokročilejších materiálů a systémů.

12. Metamateriály

 Inženýrsky vytvořené struktury s vlastnostmi, které se v přírodě nevyskytují, umožňují neobvyklé interakce s elektromagnetickým zářením a otevírají nové možnosti v senzorice, zobrazování a energetice.

Elektronika, fotonika a kvantové technologie

13. Alternativní a nové polovodičové systémy

Polovodiče nové generace, které nepoužívají pouze křemík, ale i složené polovodiče, mají lepší fyzikální vlastnosti vhodné pro technologie, jako je 6G, fotonika a výkonová elektronika.

14. Nové mikroskopické techniky

Pokroky v mikroskopii, jako je elektronová mikroskopie, umožňují detailnější zobrazení biologických a materiálových struktur v prostoru a čase, což vede k novým poznatkům a vývoji.

15. Hyperspektrální zobrazování

Tato technika analyzuje široké spektrum světla a poskytuje detailní informace o složení objektů, což má potenciál v zemědělství, monitorování životního prostředí a zdravotnictví.

16. Milimetrové a terahertzové technologie

Elektromagnetické vlny o velmi krátké vlnové délce nabízejí potenciál pro neinvazivní snímání a zobrazování, vysokorychlostní přenos dat a analýzu materiálů.

17. Generátory fotonů

Vývoj nových a kontrolovatelných zdrojů světla emitujících jednotlivé fotony je zásadní pro využití kvantových technologií.

18. Plazmonika

Plazmonika, zaměřující se na interakci světla a elektronových nábojů v kovových nanostrukturách, je důležitá pro vývoj dalších vznikajících technologií.

19. Postkvantová kryptografie

Vývoj kryptografických systémů odolných vůči kvantovým i klasickým počítačům je nezbytné pro zajištění bezpečnosti komunikace v budoucnosti.

20. Supravodiče pokojové teploty

Objev supravodiče, který by fungoval za normálních tlaků a vyšších teplot, by umožnil přenos elektřiny bez ztrát energie a radikálně by změnil energetiku.

Energetické a environmentální technologie

21. Recyklace zesítěných polymerů

Vývoj metod umožňujících recyklaci obtížně recyklovatelných zesítěných polymerů je důležitý pro snížení množství odpadu a znečištění životního prostředí.

22. Bezdrátový přenos a nabíjení energie

Bezdrátový přenos elektrické energie na velké vzdálenosti by mohl zásadně změnit způsob, jakým využíváme elektrická zařízení a jak funguje energetická přenosová soustava.

23. Hypersonika

Technologie umožňující dosahovat rychlostí vyšších než Mach 5 by mohly zkrátit cestovní časy a transformovat pohyb lidí a zboží po celém světě.

24. Nové pohonné systémy nebo iontové pohony

Iontové pohony pro vesmírné lodě vyžadují méně paliva než chemické pohony a mohou prodloužit životnost satelitů a umožnit hlubší průzkum vesmíru.

25. Nové technologie výroby a skladování vodíku

Vývoj efektivních a cenově dostupných technologií pro výrobu a skladování vodíku je klíčový pro jeho využití jako čistého zdroje energie a dosažení nulových emisí.

26. Nové technologie negativních emisí

Technologie pro odstraňování oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů z atmosféry jsou nezbytné pro boj proti změně klimatu.

27. Jaderná fúze

Jaderná fúze má potenciál poskytnout prakticky neomezené množství čisté, bezpečné a dostupné energie, i když její dosažení v průmyslovém měřítku je stále výzvou.

28. Solární energie z vesmíru

Koncept sběru sluneční energie na oběžné dráze a jejího bezdrátového přenosu na Zemi by mohl zajistit nepřetržitý a čistý zdroj energie nezávislý na počasí.

Biotechnologie

29. Umělé buňky a umělý život

Vytváření umělých struktur napodobujících biologické buňky a potenciálně i syntetických živých organismů by mohlo mít významný dopad na medicínu a biovýrobu.

30. Výroba pomocí bakterií a mikrobů

Využití bakterií a mikrobů k výrobě léčiv, užitečných molekul a biomateriálů je udržitelnou a rostoucí oblastí s širokým spektrem aplikací.

31. Biokatalytické membrány

Membrány inspirované strukturou buněčných membrán mohou zlepšit účinnost chemických reakcí, odstraňování znečišťujících látek a opětovné použití enzymů.

32. Bioelektronika a elektrofarmaceutika

Využití implantovatelných elektronických zařízení k ovlivňování nervové aktivity může nahradit léčbu léky nebo chirurgií a nabídnout nové terapeutické možnosti.

33. Hybridní mikrobiální biotechnologie

Kombinace různých mikroorganismů nebo biologických a umělých komponent k získání mikrobů s novými funkcemi má potenciál v oblasti zelené energie a odstraňování znečištění.

34. Programovatelné buňky

Vytváření buněk, které lze programovat pro různé účely v medicíně a environmentálních aplikacích, otevírá nové možnosti pro cílenou léčbu a biologické výpočty.

35. Biofabrikace v tkáňovém inženýrství

Výroba živých trojrozměrných tkáňových konstruktů by mohla vést k náhradě poškozených tkání a orgánů a zlepšit testování léčiv.

Zdravotní a lékařské technologie

36. Generování dospělých kmenových buněk

Výzkum v této oblasti by mohl umožnit vytváření různých typů buněk z dospělých kmenových buněk, což by otevřelo nové cesty v regenerativní medicíně s menšími etickými obavami.

37. Fluxomika

Tato oblast pomáhá pochopit toky živin v buněčných systémech a poskytuje komplexní pohled na molekulární interakce, což může vést k vývoji nových léčiv a personalizované medicíny.

38. Léky proti stárnutí

Léky zaměřené na příčiny stárnutí a nemocí s ním spojených by mohly prodloužit zdravý život a snížit zátěž těchto nemocí na společnost.

39. Náhrady antibiotik

Vzhledem k rostoucí rezistenci bakterií na antibiotika je vývoj alternativních antimikrobiálních řešení zásadní pro prevenci a léčbu infekcí.

40. Terapeutika mikrobiomu

Nové terapie, které ovlivňují střevní mikrobiom, mají potenciál léčit širokou škálu lidských onemocnění.

41. Personalizovaná RNA terapeutika

Využití RNA k poskytování cílených a personalizovaných terapií pacientům s obtížně léčitelnými nemocemi představuje významný pokrok v medicíně.

42. Nástroje pro fázovou analýzu genomu

Tyto nástroje pomáhají zpracovávat a analyzovat velké objemy genomických dat, což urychlí výzkum genetických onemocnění.

43. Senzorové detekční implantáty

Implantáty, které zlepšují nebo umožňují vnímání pocitů, by mohly zlepšit život lidí s poruchami smyslů a také umožnit nové interakce s technologiemi.

44. Zařízení „celé tělo na čipu“

Multiorgánové systémy, které emulují fyziologické reakce člověka na léky, by mohly zlepšit testování léčiv a zvýšit úspěšnost klinických studií.

Robotika a vesmírné technologie

45. Plně autonomní vozidla

Vozidla bez řidiče (úroveň ADAS 5) by mohla zásadně změnit osobní dopravu a zvýšit mobilitu pro všechny.

46. Nanoměřítková robotika

Velmi malé stroje a roboti na úrovni nanometrů mají potenciální využití v medicíně pro cílené podávání léků a opravu tkání na buněčné úrovni.

47. Robotická výroba mimo Zemi

Technologie umožňující výrobu zboží ve vesmíru nebo na jiných planetách jsou nezbytné pro dlouhodobé vesmírné mise a potenciální osídlení jiných planet.

48. Měkká robotika

Roboti vyrobení z ohebných a poddajných materiálů, podobných biologickým tkáním, by mohli rozšířit aplikace robotiky

při pomoci po neštěstích, kde by se se mohli protáhnout do malých prostor a dostat se tak k postiženým.

49. Vesmírná jaderná energie a nové pohonné systémy

Nové pohonné systémy pro kosmické lodě, včetně jaderného a elektrického pohonu, by mohly umožnit delší a vzdálenější vesmírné lety s menší závislostí na konvenčním palivu.

50. Satelity na velmi nízké oběžné dráze (VLEO)

Satelity na velmi nízké oběžné dráze nabízejí výrazně vyšší rozlišení snímků a menší riziko poškození kosmickým smetím, což zlepší monitorování Země.

5 klíčových otázek, jejichž odpovědi formují budoucnost

Tvůrci materiálu v jeho úvodu pokládají čtenářům 5 klíčových otázek s dovětkem, že odpovědi na takového otázky ovlivní naši budoucnost. Jde konkrétně o tyto:

  1. Protože technologie jsou stále více součástí našich těl, stane se z lidí něco nového a odlišného?
  2. Měla by mít umělá inteligence povoleno rozhodovat naším jménem?
  3. Pokud se lidé mohou těšit na století dobrého zdraví, co to znamená pro zaměstnanost, důchody nebo bydlení?
  4. Změní posun k čistší a dostupnější energii způsob, jak žijeme a pracujeme?
  5. Co bude znamenat rozsáhlé rozšíření našeho chápání světa pro ekonomiku státu?

Otázkou zůstává, zda a jak by na ně dokázali odpovědět naši žáci.

Obecným cílem komplexní zprávy organizace Innovate UK není předpovídat budoucnost, nýbrž podnítit zvědavost, sdílet znalosti a zvážit možnosti, a tím stimulovat diskusi a nápady pro budoucí vývoj a využití uvedených technologií.

A tato diskuze by mohla a měla začít už i v našich třídách.

[1]

 

Poznámka: text vznikl ve spolupráci s Google NotebookLM.

Literatura a použité zdroje

[1] – Welcome to the future: Innovate UK’s 50 Emerging Technologies. 2024. [cit. 2025-3-19]. Dostupný z WWW: [1. https://www.ukri.org/publications/insights-report-innovate-uks-50-emerging-technologies/].

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.