Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Jaký bude internet v roce 2020?

Ikona informativni

Jaký bude internet v roce 2020?

Autor: Bořivoj Brdička
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Zpráva o výsledcích studie amerického projektu Pew Internet, jež se dlouhodobě zabývá zkoumáním vlivu technologií na život lidí.
Klíčová slova: USA, výzkum, Budoucnost internetu, Pew Internet, Elon University
Americký projekt Pew Internet, jež se dlouhodobě zabývá zkoumáním vlivu technologií na život lidí, ve spolupráci s Elon University nedávno uveřejnil studii The Future of the Internet III, jež shrnuje výsledky průzkumu mínění více jak tisícovky odborníků na to, jak by podle nich měl vypadat internet v roce 2020. Jedná se již o  třetí výzkum svého druhu od roku 2004. V první fázi byly vyhledány v minulosti již publikované předpovědi a podle míry splnění byla posouzena jejich věrohodnost. Pak byla vytvořena databáze předpovědí aktuálních, do níž mohl svým nápadem přispět každý ze zúčastněných. Nakonec se hlasovalo o tom, do jaké míry kdo věří ve splnění té které předpovědi. Na podporu akce byl zřízen web Imagining the Internet, kde lze najít podrobnosti i odkazy na všechny publikace.

Většina odborníků se bez problémů shodla, že dojde k dalšímu zásadnímu technickému pokroku, který zasáhne do života každého z nás. Rozdílné názory však převládly v tom, zda tento vývoj povede k větší toleranci mezi lidmi a bude přínosem pro jejich osobní spokojenost. Zde jsou vybraná hlavní zjištění:
· V roce 2020 bude mobilní připojení pro většinu lidí hlavním způsobem přístupu do internetu.
· Transparentnost lidí i organizací díky internetu stoupne, ale nutně to nepřinese jejich větší integritu a sociální toleranci.
· Běžně se bude používat rozpoznávání hlasu a dotyková rozhraní.
· Bude pokračovat souboj mezi ochránci duševního vlastnictví či autorských práv a těmi, kdo tato práva porušují hledáním cest k nelegálnímu šíření libovolného chráněného obsahu.
· Hranice mezi pracovní dobou a osobním volnem stejně jako mezi skutečností a virtuální realitou bude stále méně zřetelná pro každého, kdo bude připojen. To bude mít zásadní vliv na formování sociálních vztahů.
· Je mnohem pravděpodobnější, že další vývoj internetu bude založen na kontinuálním rozvoji současných počítačových sítí, než že by začal na jiných principech znovu od začátku.
zdroj:
Janna Anderson, Lee Rainie - The Future of the Internet III, Pew Internet & American Life Project, December 14, 2008

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 09. 02. 2009
Zobrazeno: 1406krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
BRDIČKA, Bořivoj. Jaký bude internet v roce 2020?. Metodický portál: Články [online]. 09. 02. 2009, [cit. 2020-10-22]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/11745/JAKY-BUDE-INTERNET-V-ROCE-2020.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.