Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > V počítačových dovednostech jsou děvčata...

Ikona informativni

V počítačových dovednostech jsou děvčata překvapivě lepší než chlapci

Autor: Daniel Tocháček
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Hlavní závěry závěrečné zprávy výzkumu zaměřeného na sledování počítačových dovedností dětí a mládeže uskutečněného ve Velké Británii společností Tesco v rámci nadačního programu Tesco Computers for Schools.
Klíčová slova: Velká Británie, výzkum, ICT dovednosti, ICT skills, Tesco Computers for Schools

Závěrečná zpráva výzkumu zaměřeného na sledování počítačových dovedností dětí a mládeže uskutečněného ve Velké Británii společností Tesco v rámci nadačního programu Tesco Computers for Schools přináší jedno nečekané překvapení – děvčata dovedou lépe používat a ovládat počítače než jejich vrstevníci opačného pohlaví. Výsledky šetření jistě není třeba nadměrně démonizovat. Jsou však jistě zajímavé, protože vůbec poprvé se částečně daří vyvrátit jedno z hlavních stereotypně šířených tvrzení, že sféra ICT byla, je a navždy bude doménou především mužské části populace.

V průzkumu, kterého se, spolu se svými rodiči, účastnilo přes 1000 žáků ve věku od 7 do 16 let, dívky překonaly chlapce v mnoha oblastech. Vynikaly zejména ve vyhledávání informací na webu, vytváření a editaci textových dokumentů, stahování a následné úpravě fotografií a v aktivitách spojených s využíváním sociálních sítí internetu. Chlapci sice podle tohoto výzkumu zaostávají za děvčaty, jejich schopnosti a dovednosti jsou však i tak výrazně větší než ty, jimiž obvykle disponují rodiče těchto školáků. Výzkumníci zjistili, že více než 57% rodičů se při práci s počítačem a internetem spoléhá na pomoc svých dětí a jen asi 40% rodičů si je jisto svou soběstačností v oblasti běžného „domácího“ používání ICT. Svou roli přitom hraje jistě to, že každodenní práce s počítačem je samozřejmostí pro tři čtvrtiny ze všech britských dětí a skoro polovina z nich si nedokáže představit svůj život bez internetu. Každého, kdo by čekal, že čas, který školáci u počítače tráví, je vyhrazen pouze hraní her a bezduchému brouzdání po internetu, by asi překvapil rozsah dovedností dětí nad rámec těchto nepříliš smysluplných aktivit. Průzkum, mimo jiné, ukázal, že již v 7 letech 73% dětí umí vyhledávat informace na internetu a 62% si ví rady s textovým dokumentem. V pozdějším věku se k těmto dovednostem přidává ještě účelné využívání sociálních sítí (70%) a pokročilá práce s fotografiemi (71% stahování; 35% editace) a multimédii – s hudbou (59%) a videem (22%).

Šetření, jehož hlavním cílem bylo, z důvodů optimalizace budoucích dodávek hardwaru do škol, zjistit dovednosti dnešních britských školáků na poli práce s ICT, tedy přineslo cenné a mnohdy i překvapivé a nečekané výsledky. Výzkumníci tušili, že děti s počítači dovedou v celku obstojně zacházet. Netušili však, že svými schopnostmi tak výrazně převyšují své rodiče, a že chlapci mají při srovnání s děvčaty rozhodně co dohánět.

odkazy:
Tesco Computers for Schools
Girls 'put off technology jobs'
Computer clubs just for girls
Scheme promoting IT jobs to girls
Girl gamers strike at the boys

zdroje:
Rise of the I.T. Girls. Tesco Computers for Schools, 29 February 2008
Girls 'more skilled on computers'. BBC News UK Education, 29 February 2008

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 03. 03. 2008
Zobrazeno: 1349krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
TOCHÁČEK, Daniel. V počítačových dovednostech jsou děvčata překvapivě lepší než chlapci. Metodický portál: Články [online]. 03. 03. 2008, [cit. 2021-01-25]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/11811/V-POCITACOVYCH-DOVEDNOSTECH-JSOU-DEVCATA-PREKVAPIVE-LEPSI-NEZ-CHLAPCI.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.