Americká firma Basex zabývající se výzkumem v oblasti znalostní ekonomiky a poradenstvím přišla s návrhem označit informační přesycenost problémem roku 2008. Návrh je důsledkem nedávno zveřejněných výsledků výzkumu touto problematikou se zabývajícího. Podle zprávy s názvem „Information Overload: We Have Met the Enemy and He Is Us“ (Informační přesycenost: našli jsme nepřítele a jsme jím my sami) má všudypřítomnost informačních a komunikačních technologií též záporný vliv na produktivitu práce.
Mail, telefon, SMS a jiné online internetové služby ruší a odvádějí lidi od práce natolik, že to způsobuje značné ztráty. Zpráva odhaduje, že u pracovníků v oblasti znalostní ekonomiky (živících se hlavou) může jít až o 8 hodin týdně. Celkově jsou ztráty odhadovány na 650 miliard dolarů pro celé Spojené státy ročně.
Aktivity prováděné paralelně s jinými (multitasking), jako např. telefonování při práci, by měly mít teoreticky na produktivitu pozitivní dopad. Na první pohled by toho měl člověk stihnout více. U dětí se jedná o typickou vlastnost vzniklou díky prostředí, v němž žijí (tzv. Net generace – viz článek Vzdělávání a internet 2. generace). Lidský mozek ale není nastaven na rychlé přepínání mezi řešením různých problémů. Proto by bylo chybné si představovat, že multitasking je vždy přínosem. Na druhou stranu se bez něj v mnoha krizových situacích prostě nelze obejít. Je otázkou, zda se nadcházející generaci podaří se tomuto fenoménu doby přizpůsobit.
Není pochyb o tom, že informace jsou pro současnou znalostní ekonomiku zbožím, bez něhož se neobejde. Odříznout se od nich není možné. Je nutné je umět zpracovat. Již ve škole se musí děti připravovat na to, jak s informacemi zacházet. Proto zde citovaná zpráva firmy Basex ve svém závěru přináší konkrétní doporučení, která by mohla při plošném dodržování situaci poněkud zlepšit.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.