Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > Britská vláda se stará o bezpečnost dětí na internetu
Odborný článek

Britská vláda se stará o bezpečnost dětí na internetu

22. 10. 2007 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Ing. Bořivoj Brdička Ph.D.

Anotace

Zpráva o tom, jak se britský ministerský předseda Gordon Brown osobně věnuje problematice bezpečného internetu a hraní nevhodných počítačových her.
Tematika ovlivňování vývoje dětí medii se v poslední době dostává ve Velké Británii do popředí zájmu. Nový ministerský předseda Gordon Brown se tomuto tématu osobně věnuje a slíbil, že se jím bude zabývat též celá vláda. Výsledkem je objednávka výzkumu, který by měl pomoci lépe definovat možná rizika, která vyvolává přístup dětí k nevhodným materiálům prostřednictvím takových zdrojů, jako je internet nebo počítačové hry.

Vedením výzkumu byla pověřena specialistka na poruchy chování dětí, psycholožka Tanya Byron, která se stala mediálně známou díky své účasti v televizní reality show Little Angels (u nás Chůva v akci na Primě) řešící takové výchovné problémy, které není v silách rodičů zvládnout vlastními silami.

Paní doktorka odůvodnila potřebu výzkumu takto: „Každý, kdo má děti, dobře ví, že internet a počítačové hry jsou stále více součástí jejich života. Nové technologie přitom dávají příležitost nejen k zábavě, ale též ke vzdělávání, tvorbě či komunikaci. To vše v takovém rozsahu, o jakém se dřívějším generacím ani nesnilo. Mnoho rodičů cítí, že jejich schopnost pomáhat dětem orientovat se v prostředí všudypřítomných technologií je nedostatečná.“

Právě zahajovaný výzkum by měl iniciovat diskuzi o tom, jak vláda, průmysl a celá společnost může rodičům při řešení této problematiky pomoci. Toto jsou hlavní výzkumné otázky:
· Jaké přínosy nabízejí nové technologie dětem, mládeži, rodinám, společnosti a ekonomice?
· Jaká reálná či potencionální rizika jsou spojena s využíváním internetu či hraním počítačových her a jaký názor na věc mají samotní hlavní aktéři – děti, mládež a rodiče?
· Do jaké míry děti, mládež a rodiče rozumějí dané problematice, jsou schopni řešit vzniklé problémy a jakou podporu v této věci v současnosti mají?
· Jak by se případně mohla změnit stávající pomoc spojená s minimalizací výše zmíněných rizik a jaký dopad by takové změny mohly mít?

Britský ministr školství Ed Balls v souvislosti se zadáním výzkumu řekl: „Všichni si vysoce ceníme toho, jaké možnosti technologie dětem dávají. Právě proto je třeba se zabývat též tím, jak tyto možnosti co nejlépe využít a rizika minimalizovat. Je například známo, že 46% dětí přiznává, že někdy poskytly někomu na internetu své osobní údaje. Ale jen 5% rodičů o tom ví!“

Doktorka Byron se chystá v rámci výzkumu vyprovokovat rozsáhlou diskuzi a spolupráci všech zainteresovaných. Zapojit se, či jen sledovat, jak se jí to podaří, je možno na Webu
The Byron Review.
zdroje:
Dr Tanya Byron seeks views of people on internet and video games,
The Department for Children, Schools and Families, 9 Oct 2007
Ian Williams - Government kicks off child online risk review, Vnunet.com, 10 Oct 2007

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Ing. Bořivoj Brdička Ph.D.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.