Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Hodiny tance s počítačem zlepšují kondici...

Ikona informativni

Hodiny tance s počítačem zlepšují kondici žáků

Autor: Daniel Tocháček
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Zpráva o pozitivním působení nově vyvinuté technologie - taneční podložky propojené s počítačem.
Klíčová slova: zdraví, tělocvik, sport, počítače, tanec

Na vrub prostředků ICT, především počítačů a herních konzolí, je často připisován masivní pokles zájmu široké veřejnosti a hlavně dětí o jakékoli pohybové aktivity. Výpočetní technika, u které tráví její uživatelé mnohdy dlouhé hodiny, je s oblibou prezentována jako původce rozličných zdravotních obtíží, obezity, psychických poruch atd. Takovéto hodnocení však nemusí vždy odpovídat skutečnosti. Existují totiž speciální pomůcky, po jejichž připojení k počítači, zprovoznění a při správném používání, jsou kondice a zdravotní stav uživatelů těchto zařízení naopak posilovány. Obvykle jde o různé trenažéry, které ve spojení s počítačem umožňují provozovat téměř na jakémkoli místě běžné, ale i netradiční sporty a činnosti vyžadující pohyb. K těmto zařízením patří např. simulátory běhu, jízdy na kole, veslování, lyžování, snowboardingu či tance.

Právě zvláštní taneční podložky propojené s počítačem se v poslední době osvědčily ve Velké Británii a v USA v kampaních propagujících pohybové aktivity mezi žáky a studenty základních a středních škol. Zatímco obliba školního tělocviku a tradičních sportů provozovaných ve volném čase v posledních letech u dětí trvale klesá, tzv. „počítačový tanec“ překvapivě získává stále více příznivců. V americké Západní Virginii a v anglickém okrese Luton využili ředitelé škol zvyšující se popularity počítačem řízených tanců a zkušebně nabídli tuto aktivitu žákům a studentům jako výběrovou náhradní alternativu ke klasickému školnímu tělocviku. Žáci a studenti, kteří se tímto způsobem ve škole zdarma zapojili do pohybových programů přístupných jinak obvykle pouze v komerčních sportovních centrech, si „nový“ tělocvik nemohou vynachválit. Kladně hodnotí otevřenost, zábavnost i výsledky „počítačového tance“. Tvrdí, že si během této aktivity užívají bez stresu, strachu z chyb a případné vlastní nedokonalosti mnoho legrace, zlepšují si kondici a koordinaci pohybů.

„Počítačový tanec“ je založen na využití zvláštních přenosných tanečních podložek, které je možné situovat v libovolné místnosti. Obvykle se provozuje kolektivně, a proto jsou pro umístění podložek využívány větší prostory, např. tělocvičny a sportovní haly. Podložky jsou propojeny s počítačem, který analyzuje pohyb jednotlivých tanečníků a prostřednictvím obrazovek jim dává instrukce. Do 1 lekce dlouhé 45-60 minut včlení počítač různé taneční figury a nakombinuje je s prvky aerobiku a gymnastiky. Náročnější pohybové pasáže střídají odpočinkové fáze taneční sestavy. Během 1 lekce spálí tanečníci svým pohybem zpravidla 400 – 600 kalorií a svou aktivitou příznivě stimulují činnost různých tělesných orgánů.

V tomto případě se tedy jeví, že prostředky ICT nemusí být vždy nutně spojovány s úpadkem tělesné zdatnosti a s neblahým působením na lidské zdraví. „Počítačový tanec“ je pro určitou skupinu lidí zjevně přijatelnou a dostatečnou náhradou klasického tělocviku i tradičních sportů.

odkazy:
Computer Dance Game Gets Students Active
Schools Take Action on Overweight Kids
Dance and Technology Bibliography
Dance Technology - References
Dance Mat - PS2 na Czech Computer

zdroj:
Niki Cardwell:
Computer dance gets pupils active. BBC News Health, 15 September 2007

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 27. 09. 2007
Zobrazeno: 1553krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
TOCHÁČEK, Daniel. Hodiny tance s počítačem zlepšují kondici žáků. Metodický portál: Články [online]. 27. 09. 2007, [cit. 2021-01-22]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/11867/HODINY-TANCE-S-POCITACEM-ZLEPSUJI-KONDICI-ZAKU.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.