Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > Učitelé žádají ověření zdravotních rizik wi-fi
Odborný článek

Učitelé žádají ověření zdravotních rizik wi-fi

4. 9. 2007 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Ing. Bořivoj Brdička Ph.D.

Anotace

Britská odborová organizace PAT (Professional Association of Teachers) žádá ministra školství o ověření nezávadnosti školních wi-fi počítačových sítí pro zdraví žáků.
Britská odborová organizace PAT (Professional Association of Teachers) zaslala dopis ministru školství, v němž požaduje ověření nezávadnosti školních wi-fi počítačových sítí pro zdraví žáků. Podle předsedy Philipa Parkina „dosud nebyla existence zdravotních rizik spojených s využíváním těchto technologií zcela vyloučena“. Přestože je vyzařování u wi-fi zařízení nižší než u mobilů, bylo by záhodno zjistit, zda dlouhodobý pobyt v prostředí, v němž je tento signál trvale přítomen, nemůže přinášet určitá rizika.

Penzionovaný profesor fyziky z University of Nottingham Lawrie Challis se v rozhovoru pro Daily Telegraph ve věci srovnání vyzařování wi-fi a mobilů vyjádřil blíže. Podle něj je riziko wi-fi nepochybně velmi malé u stolních počítačů, kde je vzdálenost vysílače od uživatele vždy alespoň 20 cm. V tom případě dosahuje intenzita jen cca 1% vyzařování mobilu. Jiná situace ale nastává, jedná-li se o zařízení přenosné, kde uživatele dělí od vysílače nanejvýš centimetry. Pak je intenzita vyzařování srovnatelná, ne-li větší než u mobilu. Ukáže-li se, že může být záření wi-fi v určitých případech škodlivé, mělo by se zabránit především přímému kontaktu – např. práce s laptopem na klíně apod.

Existují případy, které takovou možnost naznačují. Známý je případ učitele ze Stowe school v Buckinghamshire Michaela Bevingtona, který nikdy neměl žádné potíže dokud do jeho třídy nebylo zavedeno wi-fi. Od té doby začal trpět žaludeční nevolností, bolestmi hlavy a obtížemi s koncentrací. Po odstranění wi-fi jeho obtíže zmizely.

V Británii je za nezávadnost veřejnosti dostupných zařízení zodpovědná agentura HPA (Helth Protection Agency). Podle jejího předsedy sira Williama Stewarta stojí za snahou odsoudit wi-fi zájem lobbystických skupin. On sám není ochoten dělat jakékoli předčasné závěry. HPA se ale bude tomuto problému spolu s výzkumem zdravotních rizik plynoucích z užívání mobilních telefonů dětmi věnovat. Na začátek příštího roku je plánováno setkání odborníků zabývajících se citlivostí lidí na elektromagnetické vlnění.

Závěry této vědecké konference by snad mohly pomoci v rozhodování, jakými technologiemi školy nadále vybavovat. Některé okresy, jako např. Norfolk, se rozhodly pozastavit vybavování škol wi-fi zařízením. Téměř všichni volají po tom, aby se ve školách intenzita wi-fi záření kontrolovala. Předem je však zřejmé, že nebude vůbec jednoduché oddělit všudypřítomný vliv jiných zdrojů jako mobilních telefonů od důsledků přítomnosti wi-fi. Jedna věc je ale známa předem. Citlivost dětí na nežádoucí důsledky záření je vždy vyšší než u dospělých.
zdroje:
David Bale - Council says Wi-Fi is safe for children, Norwich Evening News, 2 August 2007
Pupils 'are wi-fi guinea pigs', BBC News, 1 August 2007
Teachers want wi-fi risk research, BBC News, 23 April 2007
Wi-fi laptop fears for children, BBC News, 28 April 2007
Nic Fleming - Warning on wi-fi health risk to children, Telegraph.co.uk, 28 April, 2007

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Ing. Bořivoj Brdička Ph.D.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.