Dostat se na dobrou vysokou školu není úplně jednoduché. Mnohem snadnější je získat přístup ke kvalitním výukovým materiálům. Většina škol v USA totiž po vzoru MIT (viz MIT vyvíjí volně dostupný systém pro správu kurzů) stále častěji dává k dispozici své výukové materiály i celé kurzy prostřednictvím internetu. Ukazuje se, že tento postup má příznivý vliv na množství studentů hlásících se ke studiu.
V rámci konkurenčního boje publikují americké vysoké školy celou řadu různých typů materiálů – od pouhých poznámek učitelů, přes ukázky testů, až po kompletní přednášky v podobě zvukových záznamů či videa. Weby těchto organizací přitahují zájem tisíců až milionů návštěvníků každý měsíc. Volně dostupné materiály nemají většinou žádný přímý vztah k distančním studijním programům, které vysoké školy nabízejí na komerční bázi.
MIT byl první, kdo v roce 2001 přišel s programem nazvaným
OpenCourseWare. V současné době dává touto cestou k dispozici sylaby všech kurzů na MIT vyučovaných. U vybraných kurzů pak jsou k dispozici i další materiály. Podobných příkladů je dnes možno po celých Spojených státech najít mnoho. Tak například University of Notre Dame v Indianě nabízí online 8 kurzů počínaje Úvodem do filosofie a Africko-americkou historií konče. Veřejně dostupné je zde vše, co ke kurzům patří – osnovy, odkazy na literaturu, přednášky i zadání úkolů. Vedení univarzity má v plánu zvýšit počet volně dostupných kurzů na 30 v příštích dvou letech.
Některé školy aplikují podobný postup jako MIT a zveřejňují všechny materiály, které ke kurzu patří – často včetně audia a videa. Jiné publikují pouze audio či video záznamy. K takovým patří třeba Yale University, která nedávno oznámila, že postupně vyrobí digitální video záznamy všech přednášek bakalářského studijního programu a bezplatně je zveřejní. Přidávají se i některé malé VŠ. Například liberální umělecká Bryn Mawr College z Pensylvánie zahájila proces výběru materiálů ke zveřejnění, jež má být dokončen již toto léto.
Podobných příkladů by bylo možné najít mnohem více. Celkový přehled většiny podobných volně dostupných materiálů více než stovky amerických vysokých škol včetně MIT je možno nalézt na stránkách
OpenCourseWare Consortium.
Volně dostupné vysokoškolské výukové materiály nejsou používány jen individuálně. Mohou sloužit též jako studijní materiál jiných kurzů nebo projektů. Např. Kanaďan Robert Croghan integroval vybrané kurzy MIT za účelem poučení do náplně svého projektu zabývajícího se alternativními zdroji energie.
Celý proces publikování výukových materiálů vysokých škol byl nedávno značně posílen spuštěním služby
Apple iTunes U, která je přímo určena k ukládání audio či video záznamů, které pak jsou volně k dispozici veřejnosti. Za použití nic neplatí ani školy. Jedná se vlastně o zajímavý způsob propagace přehrávače Apple iPod odpovídající současnému vývoji internetu.
Mnoho ze škol zveřejňujících své materiály využívá k tomuto účelu podpory grantů
William and Flora Hewlett Foundation, která na účely usnadnění přístupu k výukovým zdrojům vynaložila již 68 milionů dolarů.
Jak říká Catherine Casserly, referentka pro vzdělávání kalifornské nadace Menlo Park, „znalosti jsou veřejným majetkem, a tak by měly být volně sdíleny. Přispěním mnoha jednotlivců či organizací můžeme revolučním způsobem změnit vzdělávací proces.“
Dochází k demokratizaci učení.