Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Kontrola pravopisu zhoršuje výsledky

Ikona informativni

Kontrola pravopisu zhoršuje výsledky

Autor: Bořivoj Brdička
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Zpráva o výzkumu čtyř odborníků z pittsburské univerzity, který ukázal, že z porovnání výsledků studentů používajících počítačovou kontrolu pravopisu a gramatiky a nepoužívajících mají lepší výsledky ti druzí.
Klíčová slova: textový editor, USA, výzkum, kontrola pravopisu

Studie čtyř odborníků z pittsburské univerzity zjistila, že studenti používající počítačovou kontrolu pravopisu a gramatiky pro anglický jazyk mají tendenci příliš důvěřovat schopnosti těchto nástrojů odstraňovat chyby. Ukazuje se, že s použitím pouze vlastních schopností jsou výsledky studentů lepší.

Výzkum byl založen na experimentu, v němž 33 studentů opravovalo předem připravený jednostránkový obchodní dopis – polovinu s využitím kontroly pravopisu programu Microsoft Word a polovinu bez této kontroly. Studie uvádí zvlášť výsledky u studentů teoreticky lepších a zvlášť u horších (rozdělení bylo provedeno na základě bodů získaných v testu „SAT verbal score“ používaného též jako kritérium pro přijetí ke studiu na amerických univerzitách).

Dopadlo to tak, že bez použití kontroly měli lepší studenti ve výsledném textu v průměru 5 chyb a horší studenti 12,3 chyby. Jenže s použitím kontroly to bylo 16 chyb u lepších a 17 u horších.

Vedoucí výzkumného týmu Dennis Galletta konstatuje, že “se nejedná o problém softwarový, nýbrž o problém uživatelského chování”. Původním záměrem výzkumu bylo ověřit předpoklad, že jazykově zdatnější studenti by měli být schopni i s kontrolou pravopisu dosáhnout výrazně lepších výsledků než ostatní. Tento předpoklad se však nepotvrdil. Ke zhoršení došlo u všech studentů. „Zvláště u těch, kteří jsou opravdu dobří, je to velké překvapení“ říká Galletta. „Domníváme se, že příčinou těchto zjištění je přílišné spoléhání na schopnost počítačové kontroly odhalovat chyby. Studenti mají při zapnuté kontrole falešný pocit bezpečí a věnují pravopisu mnohem menší pozornost. Jenže počítačová kontrola pravopisu zatím zdaleka není dokonalá.“ Ukázalo se dokonce, že v některých případech program provedl v textu takové změny, které způsobily chyby nové.

Technický specialista Microsoftu Tim Pash tvrdí, že kontrola pravopisu a gramatiky zabudovaná do produktů jejich firmy „má sloužit jen jako pomocný nástroj pro autory a editory textů. Nemůže řešit všechny jejich problémy.“

Podle Richarda Sterna, odborníka na technologie rozpoznávání hlasu působícího na Carnegie Mellon University, „nebude nikdy počítačový program schopen zajistit kontrolu pravopisu v plné její šíři a komplexnosti. Počítače se mohou ke schopnosti používat lidský jazyk jen více či méně přibližovat.“

Odkazy:
University of Pittsburgh - http://www.pitt.edu/
Katz Business School - http://www.katz.pitt.edu/
Dennis Galletta’s home page - http://www.pitt.edu/~galletta/
Microsoft - http://www.microsoft.com/

zdroj: Spell-check function can make students' writing worse, eSchool News online, March 18, 2003

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 29. 12. 2004
Zobrazeno: 2240krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
BRDIČKA, Bořivoj. Kontrola pravopisu zhoršuje výsledky. Metodický portál: Články [online]. 29. 12. 2004, [cit. 2020-07-09]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/12215/KONTROLA-PRAVOPISU-ZHORSUJE-VYSLEDKY.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.