Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Učitelé soupeří s internetem o pozornost

Ikona informativni

Učitelé soupeří s internetem o pozornost

Autor: Jiří Leipert
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Zpráva o vybavování poslucháren amerických univerzit bezdrátovým přístupem do internetu a komplikacích, které to přináší některým vyučujícím.
Klíčová slova: pozornost, učitel, USA, výzkum, student, Pew Internet,

Americké univerzity valem směřují k blízké budoucnosti bezdrátových sítí a instalují bezdrátové přístupové body umožňující studentům i učitelům plnohodnotný přístup k internetu přes celou řadu mobilních zařízení v prostorách akademické půdy a knihoven. Avšak učitelé varují – používání moderních technologií při výuce představuje pro vyučující vyšší nároky na udržení pozornosti studentů.

Například při nedávné odpolední přednášce na American University ve státě Washington byly tyto trendy zcela zřetelné. Při sledování výkladu o tvorbě a rozboru firemního rozpočtu prof. Jay Malleka ze zadní řady posluchárny bylo možné pozorovat monitory notebooků přítomných studentů. Někteří z nich sledovali stránky kurzu dostupné prostřednictvím systému Blackboard.com a stahovali příslušné výukové materiály. Mnohem více studentů však prostě surfovalo po internetu, stahovali obrázky, kontrolovali elektronickou poštu apod. Jednotlivé obrazovky tak fakticky přinášely tiché svědectví o schopnosti vyučujícího zaujmout a udržet pozornost studentů. V každém využitelném okamžiku, kdy přednášející zadrhl ve výkladu či zápolil se svým notebookem, studenti briskně přepínali z primární výukové aplikace k zábavě, posílání emailů, chatování.

Dnešní vysokoškolští studenti jsou opravdu internetovou generací. Studie v rámci projektu Pew Internet and American Life zjistila, že 86% studentů intenzivně využívá síťových služeb, oproti 59% u běžné populace v USA.


zdroj: John Schwartz, Professors Vie With Web for Class's Attention,The New York Times, January 2, 2003

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 20. 03. 2003
Zobrazeno: 1449krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
LEIPERT, Jiří. Učitelé soupeří s internetem o pozornost. Metodický portál: Články [online]. 20. 03. 2003, [cit. 2020-09-26]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/12247/UCITELE-SOUPERI-S-INTERNETEM-O-POZORNOST.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.