Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Počítačoví vědci hledají inspiraci u člo...

Počítačoví vědci hledají inspiraci u člověka

Informativní příspěvek
Zpráva o studii firmy IBM, která naznačuje budoucí vývoj počítačových systémů.

Počítačové systémy mají nedostatky, jsou poruchové a je velmi obtížné je řídit. Podle Paula Horna, víceprezidenta IBM zodpovědného za výzkum, přišel čas změnit současnou filosofii rozvoje technologií v prostředí stále se zvyšující komplexnosti počítačových sítí. IBM se právě chystá distribuovat 75000 kopií 39 stránkové zprávy Paula Horna, v níž formuluje nadcházející úkoly počítačového průmyslu jako "novou velkou výzvu". IBM se v této souvislosti zavazuje podílet se přinejmenším na 50 výzkumných projektech různých univerzit v příštích 3 až 5 letech.

Hornova zpráva naznačuje možný směr dalšího vývoje počítačových technologií. Nazývá ho "počítačovou autonomií". Jedná se o metaforu převzatou z biologie, která má vyjadřovat vyšší stupeň automatizace, jehož by měly budoucí počítačové systémy dosáhnout. Princip je podobný lidskému nervovému systému, který automaticky řídí takové procesy jako srdeční rytmus, dýchání, trávení apod. Podobně mohou fungovat i systémy počítačové. Jejich programy mohou být koncipovány tak, aby reagovaly na změny stavu jejich vlastního digitálního prostředí tak, že budou schopny adaptace a sebe zotavení.

zdroj: Steve Lohr - "Směřování ke komplexitě - Počítačoví vědci hledají inspiraci u člověka", The New York Times, 15. říjen 2001

Detailní informace o článku naleznete ZDE.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek

Příspěvek je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-SA.