Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Vědci zdůrazňují nové vyučovací styly

Vědci zdůrazňují nové vyučovací styly

Informativní příspěvek
Autor: Milan Dvořák
Výběr z názorů George Nelsona, vedoucího iniciativy na zlepšení vzdělávání Americké společnosti pro rozvoj vědy.

Podle Americké společnosti pro rozvoj vědy je schopnost učit se nezbytnou vlastností pro 21. století. George Nelson, vedoucí iniciativy na zlepšení vzdělávání, se domnívá, že zatímco milióny amerických studentů se učí "zpaměti" přírodovědecká a matematická fakta, měly by spíše získávat tu tolik potřebnou analytickou zručnost k pochopení dění v okolním světě a řešení každodenních problémů.

Mnoho pedagogů bylo zaplaveno množstvím nových vědomostí a zároveň i tím, jak museli vše vysvětlovat. Studenti se jednoduše mohou naučit nazpaměť mnoho látky, ale to jim nebude moc platné - musí pochopit základní pojmy. Nelson, jenž je ředitelem Projektu 2061 zabývající se reformou dlouhodobého vzdělávání, obhajuje vyučovací styly, které jsou založeny na jasném, kvantitativním a pečlivém uvažování amerických studentů.

Cílem Projektu 2061 je zlepšit dovednosti studentů vzděláváním tak, aby absolventi středních škol byli připraveni žít zajímavý, odpovědný a produktivní život ve světě stále více utvářeném vědou a technikou. Nelson se domnívá, že děti se v současné době neučí "umění" myslet, které je tak potřebné pro technologickou budoucnost 21. století. Co se týče reformace vědeckého vzdělávání, Nelson myslí, že školy musí nejprve přijmout učení se cílům, které vymezí co by studenti měli znát a byli schopni praktikovat v přírodních vědách, matematice a technologiích, a to v různých stupních obtížnosti.

Učebnice, školní činnost a testy by se měly spíše soustředit na porozumění podstatných pojmů než na memorování odborných termínů a formulí. Potřebujeme studenty povzbuzovat k tomu, aby oni sami předkládali problémy. Bohužel, Nelson má za to, že současný americký vzdělávací systém neodměňuje studenty hledající otázky, na které ještě neznají odpověď. Když nevíte jak odpovědět na otázku v testu, máte problém. Ale jako vědec, jestliže neznám odpověď, znamená to, že mám práci. Měli bychom povzbuzovat, nikoli zastrašovat.

Zdroj: Environmental News Network, Inc.
http://www.enn.com/news/enn-stories/1998/09/091598/scied.asp

Detailní informace o článku naleznete ZDE.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek

Příspěvek je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-SA.