Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Geonext – dynamická geometrie zdarma

Ikona informativni

Geonext – dynamická geometrie zdarma

Autor: Milan Prikner
Tento článek vznikl jako studentská práce
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Popis freewarového programu vyvinutého na německé Universität Bayreuth, který umí vytvářet dynamické konstrukce geometrických objektů.
Klíčová slova: geometrie, konstruktivizmus, Vzdělávací technologie, dynamické konstruování, Geonext

 

Geonext je freewarový program vyvinutý na německé Universität Bayreuth a šířený pod GNU General Public License. Pro mě jako učitele na základní škole je plnou náhradou za komerční software Cabri. Stejně jako s Cabri, lze s Geonextem provádět dynamické konstruování geometrických objektů. Dynamické konstrukce umožňují i takové věci, jaké s tradičním papírem, tužkou, pravítkem, tabulí a křídou dělat nelze. Zkonstruované objekty můžeme na obrazovce přesouvat, měnit jejich délku, velikost.

Ovládání a možnosti tohoto programu jsou velmi podobné jako u Cabri – je velmi intuitivní. Ukažme si spíše konkrétní využití Geonextu ve výuce. Na seznámení s programem jsem vytvořil jednoduchý návod k základnímu ovládání prvků programu. Děti se samostatně naučí ovládat program, a poté pokračují základními konstrukcemi.

 

Geonext

 

Síla tohoto programu se však naplno projeví, pokud necháme děti samostatně experimentovat s námi vytvořenými konstrukcemi nebo ještě lépe s konstrukcemi, které si samy vytvoří. Jako příklad mohu dát následují konstrukce výšektěžnic trojúhelníku (odkazy na soubory typu GTX pro Geonext). Děti mohou experimentovat s tím, za jakých podmínek se průsečík výšek bude nacházet uvnitř trojúhelníku, kdy splyne s jedním z vrcholů a kdy bude vně trojúhelníku. Obdobnou otázku můžeme položit i v případě těžiště. Další konstrukce vyloženě nabízí otázku, za jakých okolností splynou těžnice a výšky. Pokud děti samy objekty pohybují, lépe si uvědomí rozdíly mezi výškou a těžnicí, což by se na tabuli nebo papíře těžko představovalo.

Dynamická geometrie slouží k samostatnému objevování vztahů mezi geometrickými objekty a myslím, že může být přínosem pro každé dítě na druhém stupni. Za největší výhodu Geonextu považuji jeho volnou šiřitelnost. Program můžete nainstalovat ve škole na libovolný počet počítačů a děti si jej mohou spustit i na počítači doma.
Odkaz:
Milan Prikner - Geonext – dynamická geometrie zdarma, Milan Prikner – ZŠ Filosofská, 22.4.2008

 

Poznámka:
Tento příspěvek vznikl jako výstup předmětu Tvorba didaktických materiálů na Katedře informačních technologií a technické výchovy UK Praha, Pedagogická fakulta.
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 24. 04. 2008
Zobrazeno: 3017krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
PRIKNER, Milan. Geonext – dynamická geometrie zdarma. Metodický portál: Články [online]. 24. 04. 2008, [cit. 2020-07-11]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/12415/GEONEXT-–-DYNAMICKA-GEOMETRIE-ZDARMA.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.