Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Celosvětová kampaň Hour of Code

Ikona informativni

Celosvětová kampaň Hour of Code

Autor: Hanka Šandová
Tento článek vznikl jako studentská práce
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Informace o připravované celosvětové akci, jejímž cílem je plošná podpora výuky programování nejen u žáků ZŠ a SŠ.
Klíčová slova: informatika, ICT, programování, Hour of Code, Computer Science Education Week, Code.org

Světová kampaň na podporu výuky programování letos vrcholí celosvětovým týdnem „Computer Science Education Week“ v termínu od 9. do 15. prosince. Jeho součástí bude též aktivita nazvaná „Hour of Code“. Cílem této „Hodiny programování“ je oslovit na deset milionů účastníků ve věku od 6 do 106 let. Chce na jedné ukázkové hodině ukázat, že každý se může naučit základy programování nezávisle na věku. Tato schopnost totiž vede žáky k přemýšlení, schopnosti lépe analyzovat a rozkládat složitější úlohy na jednodušší. Učí je řešit problémy. Proto je důvodem též posílení role informačních technologií ve školních vzdělávacích plánech.

Mottem celé kampaně je tento citát Steva Jobse: „Každý by se měl naučit programovat počítač, protože se zároveň učí přemýšlet.

Iniciátorem je online podporou výuky programování proslavená organizace Code.org s partnery. Ti všichni se podílejí na připravě mnoha variant hodinových lekcí – návodů, ukázek a cvičení na počítačích. Většina půjde provést i na tabletech či chytrých telefonech. K dispozici budou též tzv. „unplugged“ lekce, které nebudou vyžadovat žádnou elektroniku (zde je ukázka). Takže se může zapojit opravdu každý.

Web této kampaně (http://csedweek.org) nabízí pro Hodinu programování celou řadu výukových materiálů. Všechny musí splňovat následující požadavky:

  • minimální čas učitele na přípravu;
  • předchozí zkušenosti učitelů ani studentů nejsou nutné;
  • délka lekce maximálně hodinu.

Nyní probíhá kampaň pro získání co nejvíce účastníků. Cílovou skupinou jsou především žáci základních a středních škol (K-12 - tj. od MŠ po maturitu). V USA se totiž (podobně jako u nás) celých 90 % žáků programovat vůbec neučí. Přestože by se všichni mohli naučit základy již na základní škole, tak se celkově k výuce alespoň základů programování v životě dostane méně než 10 % populace. Přitom je tato dovednost jako kompetence zaměstnavateli velmi žádaná a její význam bude jistě stoupat (Kdo z našich žáků nejspíše nenajde práci?). Nikdy není pozdě začít.

Pomoci můžete i vy. Přihlaste svou školu či třídu a šiřte informaci o akci dál.

Co je potřeba?

Pro zapojení se doporučuje využití počítačové laboratoře, kde může mít každý žák svůj počítač, notebook či tablet s připojením k internetu. Žáci ale mohou pracovat i po skupinách. Hodí se třída s interaktivní tabulí a použít lze třeba i chytré telefony. Jak jsme již konstatovali, zapojit se nakonec lze i zcela bez využití techniky.

Po zaregistrování školy obdržíte s blížícím se datem akce další materiály. Zapsat se můžete zde: http://csedweek.org/participate.

Pro propagaci akce lze použít třeba video z YouTube, kde významné osobnosti IT světa říkají, proč se učit informační technologie a programování - What Most Schools Don't Teach. Také lze vytisknout a sdílet plakáty, dostupné na http://csedweek.org/school.

A co dál?

Po skončení akce můžete s výukou pokračovat online v rámci 20+ hodinového kurzu „Úvod do programování“, který lze zařadit přímo do výuky nebo ho využít v rámci zájmového kroužku. Učitelé budou mít k dispozici i vysoce moderní nástroj pro analýzu výukových výsledků, s jehož pomocí budou moci sledovat pokroky svých žáků (viz Daty řízené školství v praxi).

Jdeme do toho

Přihlásila jsem naši školu a plánuji uskutečnit jednu lekci v každé ze tříd, kde učím (žáci ve věku 12-17 let). Pokusím se zapojit též kolegy a jejich paralelky. Na email mi už dorazila ochutnávka aktivit (http://csedweek.org/learn2), a tak se těším, jak si zpestříme předvánoční hodiny informatiky.

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 21. 11. 2013
Zobrazeno: 5790krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 5
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

2 uživatelé Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
ŠANDOVÁ, Hanka. Celosvětová kampaň Hour of Code. Metodický portál: Články [online]. 21. 11. 2013, [cit. 2021-01-27]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/18123/CELOSVETOVA-KAMPAN-HOUR-OF-CODE.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.