Noam Chomsky je proslulý jazykovědec (lingvista) MIT s velmi blízkým vztahem k počítačům. Na MIT nastoupil v roce 1955, dnes je mu 88 let. Kromě vědy je znám svými politickými názory, které vycházejí z levicového vidění světa a mají blízko k anarchismu. Jeho chápání toho, jak fungují masová média, je zajímavým zdrojem poznání i pro současnost. Podívejme se, co je obsahem knihy Manufacturing Consent, kterou spolu s Edwardem Hermanem vydal Noam Chomsky v roce 1988.
Popisuje model fungování masmédií té doby (80. léta minulého století). Jejich cílem bylo, a stále je, ovlivňovat veřejné mínění tak, aby podporovalo politické i ekonomické zájmy sil stojících v pozadí (vláda, korporace). Model je založen na 5 formách zkreslování zpráv, které jsou přítomny v činnosti redakcí největších (tehdy hlavně amerických) sdělovacích prostředků. Jsou to tyto [1]:
NOAM CHOMSKY – The 5 Filters of the Mass Media Machine
Zbývá ještě zamyslet se nad tím, co se od roku 1988 na poli propagandy změnilo. Zásadní vývoj nastal ve formě publikování zpráv. Většina lidí dnes za noviny ani za zpravodajský televizní kanál neplatí. Získávají informace zdánlivě zadarmo, nejčastěji prostřednictvím sociálních sítí. A to je velký problém. Tento platformní způsob poskytování zpráv je již plně financován právě možností cílovou skupinu recipientů ovlivňovat (viz Tři současné trendy schopné zničit web). Jeho možnosti ovlivňovat veřejné mínění jsou ve srovnání s masmédii před 30 lety mnohonásobně vyšší.
Dokud bude existovat svobodná možnost publikovat jakékoli názory včetně opozičních (což neplatí pro totalitní režimy), je zde teoretická šance, že dostatečně informačně gramotní občané pochopí, komu mají věřit. Chomskému nakonec nikdy nikdo nebránil, aby své názory zveřejňoval. Důležitou podmínkou však je právě ona informační gramotnost. Zatím to bohužel vypadá spíše tak, že dezinformace vítězí.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.