Sharon Hooper publikovala na webu EmergingEdTech článek 7 Best Apps for Student Goal Setting [2], ve kterém stručně charakterizuje sedm aplikací, které považuje za nejlepší pro organizaci studentských cílů.
Studenti s nejlepším výkonem prý bývají ti, kteří jsou vnitřně motivovaní a mají rádi učení za účelem učení. Na přednáškách si dělají poznámky ne proto, že musí, ale proto, že chtějí. Sami si stanovují cíle a hlídají si jejich zodpovědné dosahování. Je však snadné ztratit koncentraci, pokud nemáte něco, co vás udrží na vaší cestě, a proto se rozhodla napsat článek, ve kterém představila nejlepší aplikace tohoto druhu na trhu.
1. GoalsOnTrack
Smyslem aplikace je pomoci lidem udržet jejich cíle SMART (specific, measurable, attainable, realistic and timely). Aplikace umožňuje rozdělit větší cíle na menší kousky, které je tak pro člověka snazší zvládnout. Další funkcionality jsou například psaní poznámek a sledování svého pokroku offline.
Platformy: Web, iOS
Cena: 68 $ / rok
2. Lifetick
Lifetick se podobně jako aplikace GoalsOnTrack zaměřuje na SMART cíle, ale nabízí podrobné grafy a další vizualizační nástroje, takže ji ocení všichni, kteří chtějí své cíle sledovat do velkých detailů. Pokud se sledováním svých cílů teprve začínáte, nenechte se odradit složitostí této aplikace a případně sáhněte nejprve po nějaké jednodušší. Lifetick nabízí funkčně omezenou verzi zdarma, placenou plnou verzi a několik placených verzí pro rodiny, školy a firmy.
Platformy: Web
Cena: funkčně omezená verze zdarma; plná verze 39 $ / rok; různé verze pro rodiny, školy a firmy 14–199 $ / měsíc
3. Toodledo
Tato aplikace vyniká možností vytvářet si seznamy úkolů a sdílet je se svými přáteli a rodinou. Smyslem toho je zkušenost, že blízcí lidé dokáží přimět člověka k zodpovědnosti lépe než jakýkoli software. Uživatelé mohou označovat nejdůležitější cíle a také zobrazit konečné termíny jejich splnění ve formě kalendáře.
Platformy: Web, iOS, Android
Cena: zdarma
Toodledo Productivity System Overview
4. Coach.me
Tato jednoduchá plánovací aplikace slouží ve verzi zdarma ke sledování návyků (habit tracker). Má možnost rozšíření na dvě placené verze, které nabízí personalizované koučování. Levnější verze zahrnuje koučování návyků, dražší pak trénink vedoucích pracovníků. Rady neposkytuje algoritmus aplikace, ale reální experti z oblasti produktivity.
Platformy: Web, iOS, Android
Cena: zdarma; 15 $ / měsíc; 249 $ / měsíc
5. Stickk
Tato aplikace se od ostatních odlišuje svým zaměřením na rodiče a učitele. Smyslem je tedy sledování postupu svých dětí/žáků. Učitel vytvoří cíl a stanoví rozhodčího, který potvrzuje žákův pokrok. Skvělé je, že aplikace nabízí možnost vytvářet skupinové cíle, takže celá třída může diskutovat o studijních materiálech a sledovat společný pokrok. Kromě toho také aplikace slouží jednotlivcům ke zvládání vlastních cílů podobně jako všechny ostatní aplikace tohoto druhu.
Platformy: Web, iOS, Android
Cena: zdarma
6. Habit List
Tato aplikace se zaměřuje na pomoc s odstraněním špatných návyků a osvojením těch žádoucích. Studenti mohou sledovat, jak se svých návyků drží. Zobrazit je možné data za týden, za měsíc a za celou dobu používání.
Zde bych rád poukázal na to, že „habit trackery“ jsou též součástí moderních plánovacích diářů. Jde o stejný princip, který je minimálně českému čtenáři dobře znám jako „modrý život“ z knih Jaroslava Foglara.
Tuto aplikaci je vhodné používat současně s nějakou jinou – potom můžete sledovat, jak vám změna návyků pomáhá dosahovat vašich cílů. Konkrétně tato aplikace je dostupná pouze v App Store, ale habit tracker je dnes běžně přítomný i v jiných plánovacích aplikacích jako jeden z nástrojů.
Platformy: iOS
Cena: zdarma
7. Balanced
Všechny výše zmíněné aplikace se zaměřovaly na zvýšení akademického výkonu, ale tato je odlišná. Jak už napovídá její název – studium je sice důležitá věc, ale je potřeba najít určitou rovnováhu. Tahle aplikace se vám snaží pomoci, abyste častěji dělali věci, které dělat chcete. Nutí vás například, abyste si brali pravidelné přestávky, trávili čas s rodinou a přáteli, nebo si konečně vyhradili čas na psaní vašeho plánovaného románu.
Platformy: iOS, Android
Cena: zdarma
V závěru článku Sharon připouští, že někteří jedinci dokáží dosahovat svých cílů i bez podobných aplikací, ale současně vyjadřuje přesvědčení, že většině lidí mohou být užitečné. Byly přeci za tímto účelem vytvořeny a jsou postavené na výzkumech a osvědčených postupech.
Výběr chválím za to, že neobsahuje 7 nudně podobných aplikací, nýbrž originálně zaměřené produkty. Může se stát, že vyzkoušíte jednu aplikaci a nebude vám vyhovovat, v tom případě se nebojte zkusit další, každá nabízí něco trochu jiného.
Vedle zmíněných aplikací bych zde rád představil také svůj web Be a Hero! Přístup je zcela zdarma, stačí se zaregistrovat. Web je teprve ve vývoji, ale již v této fázi nabízí několik užitečných nástrojů.
Prvním je todo-list nebo prostě hezky česky úkolníček, kde se úkoly samy řadí podle termínu nejbližšího splnění. U každého úkolu je vidět, kolik dní zbývá na jeho splnění, a aktuálnější úkoly jsou navíc barevně zvýrazněny. Druhým nástrojem jsou schopnosti reálného života. Schopnosti jsou strukturovány do „stromu schopností“ a ohodnoceny zkušenostními body (XP) podle náročnosti. Tento prvek je známý z RPG her, ke kterým se web v tomto směru snaží připodobnit. Třetím nástrojem je modrý život ke sledování každodenních návyků. Čtvrtým nástrojem je zaznamenávání výkonů v různých disciplínách. Všechny verze zadané hodnoty jsou ukládány a tak by v budoucnu mohly být doplněny grafy. Pátým nástrojem je pozitivní deníček, který vybízí zaznamenávat si každý den nejhezčí vzpomínky, což je dobré pro duševní hygienu.
Dále web umožňuje soukromý chat mezi uživateli a také veřejnou diskusi o všech jeho funkcích. Uživatelé se na vylepšování webu mohou podílet kromě diskuse i přímo přidáváním nových schopností, výkonnostních disciplín a úkolů do modrého života.
Plná hlava myšlenek na nesplněné úkoly, které nesmíte vynechat, vám energii nedodá. Sepište si je. Ať už si vystačíte s prostým papírem a tužkou, nebo vám vyhovují elektronické plánovače, vězte, že přílišné kochání se dokonale zpracovaným seznamem úkolů nebo grafy v aplikacích vás dopředu taky neposune. Nezapomeňte, že efektivně si naplánovat harmonogram úkolů na další den nebo týden je samo o sobě také úkol, a to extrémně výpočetně náročný. Neztrácejte s ním proto neúměrné množství času a s klidným svědomím se pusťte do práce. A pokud vás svádí multitasking, vezměte si příklad z počítačů a vyhraďte si na každou činnost vždy alespoň minimální množství času, kdy se jí budete opravdu věnovat, abyste neuvízli v pasti neustálého přepínání pozornosti a váš výkon se úplně neztratil.
Poznámka: Obsah tohoto článku je upoutávkou na vznikající diplomovou prací autora, která bude dokončena v tomto roce.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Tento článek je zařazen do seriálu Time-management.
Ostatní články seriálu: