Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Trochu jiná zkouška

Trochu jiná zkouška

Informace o inovativním pojetí přípravy učitelů v režii odborné asistentky španělské University of Murcia Lindy Castañeda, které je založeno na vlastní tvorbě videí studenty.

Linda Castañeda je inspirativní asistentkou vzdělávacích technologií na španělské University of Murcia, kde dělá vědu a učí budoucí pedagogy v kurzech „Výukové zdroje a ICT“ a „Organizace školy a diverzita vzdělávání“. Pozoruhodné jsou již samotné názvy jejích předmětů, ještě mnohem zajímavější je výukové pojetí, které Linda zavádí. Informuje o něm ve svém blogu – „A different exam… #od1819“ [1] (#od1819 je hashtag, pod nímž lze téma vyhledat na soc. sítích – hlavně na YouTube).

Součástí povinných výstupů v angličtině vedených kurzů (pro mezinárodní skupinu studentů) bylo v letním semestru 2019 vypracování videa na téma „Organizace školy“. Zadání obsahuje kritéria hodnocení a otázky, na něž bylo třeba odpovědět (zkráceno):

  • Jak kulturní diverzita žáků ovlivňuje organizaci školy?
  • Které faktory podle vašeho názoru komplikují to, aby ve škole existovala funkční na vzdělávání orientovaná komunita?
  • Jaká opatření byste v roli ředitele zavedli (alespoň 5 bodů) na podporu skupinové práce?
  • Popište strukturu řízení jedné skutečné školy z vaší země.

Nám v tomto okamžiku ani tak nejde o obsah prací, jako o metodiku výuky a ověřování výsledků. Pravda je však taková, že Linda byla s prací svých studentů velmi spokojená. Myslím, že má proč. Podívejte se na několik typických příkladů, které navíc reprezentují různé techniky zpracování videa.

Kreslené vyprávění příběhu:

ORGANIZATION EXAM #OD1819 (Romero Salvador)

Vizualizace myšlenkových postupů pomocí nástrojů Webu 2.0:

School Organization final exam #OD1819 (Alicia Cascales)

Ruční vizualizace myšlenkových postupů:

SCHOOL ORGANIZATION EXAM #OD1819 Laura Olivares Panalés

Dokumentární filmové vyprávění příběhu:

VIDEO-EXAM ORGANIZATION (María Romero Cañizares)

Řekl bych, že nám Linda ukazuje, jak by příprava učitelů měla vypadat. Snad bude pro někoho příkladem hodným následování. Najde se u nás někdo, kdo se může pochlubit podobně koncipovanou výukou?

Jen pro úplnost. Linda Castañeda se na vědecké úrovni zabývá konektivismem a jeho aplikací ve výuce. Měla zvanou přednášku na téma „Osobní vzdělávací prostředí v digitálním věku“ na letošní konferenci EDMedia pořádané AACE [2]. Více v jejím akademickém kurikulu.

Citace a použitá literatura:
[1] - CASTAÑEDA, Linda. A different exam… #od1819. 2019. [cit. 2019-10-8]. Dostupný z WWW: [https://www.lindacastaneda.com/en/mushware/un-exam...].  
[2] - ALAYAN, Allie. Personal Learning Environments: An Interview with EdMedia Keynote Speaker Linda Castaneda. 2019. [cit. 2019-10-8]. Dostupný z WWW: [http://www.aace.org/review/personal-learning-envir...].  
Detailní informace o článku naleznete ZDE.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek

Příspěvek je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.