Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Papírový mobil jako digitální detox v režii...

Ikona informativni

Papírový mobil jako digitální detox v režii Googlu

Autor: Bořivoj Brdička
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Zpráva o aplikaci podporující snahu některých uživatelů mobilních zařízení obejít se po určitý čas bez jejich fyzické přítomnosti.
Klíčová slova: Google, mobil, detox, wellbeing, rizika, porucha, závislost, platformy, korporace, ovlivňování

Sledujete-li kritiku, které čelí velké na digitální technologie orientované korporace, jistě jste si všimli, že je jim vytýkána snaha maximalizovat čas uživatelů strávený s přístroji (Dobře strávený čas podle Tristana Harrise, Odpor vůči ovlivňování lidí online podle Williamse). To může vést až k závislosti. Proto je stále větší důraz kladen na digitální wellbeing. Jednou z jeho součástí je i schopnost na nějaký čas si od technologií odpočinout – digitální detox.

Je celkem pochopitelné, že přichází reakce. Všechny hlavní platformy vymýšlejí nástroje, které mají wellbeing (v očích uživatelů) podporovat. Následující příklad z dílny Googlu může možná někomu připadat dokonce trochu směšný.

Papírový mobil ale žádný vtip není, je to docela vážně míněná aplikace volně dostupná na Google Play (Paper Phone). Její funkce je jednoduchá. Dá vám vybrat, co z obsahu vašeho chytrého zařízení budete v nejbližší době potřebovat, a to vám umožní si přehledně vytisknout na papír – aktuální kalendář, kontakty, adresy i s mapou, poznámky, hry jako např. sudoku. Papír složíte, strčíte do kapsy a můžete vyrazit bez mobilu.

Tato aplikace je primárně určena těm, kteří podstupují digitální detox. Cílem je lidem, kteří jsou již na technologiích závislí, pomoci se bez vlastního mobilu co nejdéle bez větších obtíží obejít (Rizika spojená s technologiemi podle Rosena). Vhodné je se pokusit u sebe žádné digitální zařízení skutečně nemít celý den. Variantou je to zkoušet postupně, třeba jen jeden den v týdnu nebo při některých příležitostech (např. dovolená).

Paper phone – A printable Paper Phone which helps you take a break away from your digital world

Dříve, než začnete uvažovat o tom, že si papírový mobil vyzkoušíte, zamyslete se nad tím, zda jste skutečně v situaci, kdy je to třeba. Je dobré si uvědomit, že zároveň přicházíte o mnoho vymožeností současného světa. Najít telefonní budku dnes není snadné, papírem v online obchodě nezaplatíte, naše již plně rozvinutá transaktivní paměť je zvyklá doplňovat si chybějící informace online (zaručeně budete potřebovat něco, co jste si do papírového mobilu nepřenesli).

Papírový mobil je nástroj vhodný pro toho, kdo se chce zbavit příznaků závislosti (obsedantně kompulzivní porucha), takže ho tak úplně nelze považovat za podporu wellbeingu. Ten se totiž již od síťové generace (až po dnešní generaci Z) bez technologií neobejde. Jeho nedílnou součástí je hraní her, posílání zpráv, sledování soc. sítí atp.

Závěr je jednoduchý. Je třeba, abychom se naučili s technologiemi koexistovat tak, aby nám byly přínosem. To znamená je používat přiměřeně (v případě potřeby si stanovit časový limit) a najít si čas věnovat se i jiným off-line činnostem naplňujícím naše fyzické, sociální či duševní potřeby.

Potřebujete-li pomoc s tím, jak na to, na Spomocníkovi se této problematice blíže věnuje Jarda Mašek v seriálu Jak (ne)používat technologie.

Citace:
[1] - BASU, Tanya. Google’s big plan to fight tech addiction: A piece of paper. 2019. [cit. 2020-1-8]. Dostupný z WWW: [https://www.technologyreview.com/s/614669/googles-...].  
[2] - ARANDA, Julie. The search for JOMO: New research on digital wellbeing. 2018. [cit. 2020-1-8]. Dostupný z WWW: [https://www.blog.google/products/android/search-jo...].  
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 27. 01. 2020
Zobrazeno: 786krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 5
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

1 uživatel Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
BRDIČKA, Bořivoj. Papírový mobil jako digitální detox v režii Googlu. Metodický portál: Články [online]. 27. 01. 2020, [cit. 2021-01-22]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/22373/PAPIROVY-MOBIL-JAKO-DIGITALNI-DETOX-V-REZII-GOOGLU.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.