Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Gartner: 10 důvodů, proč technologie mění...

Ikona informativni

Gartner: 10 důvodů, proč technologie mění to, co znamená být člověkem

Autor: Bořivoj Brdička
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Zajímavá zpráva známé poradenské agentury Gartner popisující budoucnost lidstva v souvislosti s technologiemi, která má určitý dopad na školství.
Klíčová slova: Gartner, budoucnost, předpověď, internet, umělá inteligence, strojové učení, digitální gramotnost, digitální občanství

Známá americká poradenská agentura Gartner vydala zprávu o vlivu technologií na život lidí, která by nás měla zajímat. Obsahuje 10 strategických důvodů pro změnu:

  1. Do roku 2023 se ztrojnásobí počet hendikepovaných zaměstnanců díky umělé inteligenci a novým technologiím (virtuální realita, robotika). Pro zaměstnavatele tito lidé mají velký potenciál, protože jsou mimořádně motivovaní, mají nečekané schopnosti a nízkou fluktuaci.
  2. Do roku 2024 bude více jak polovina online reklamy pracovat s umělou inteligencí umocněnou analýzou emocí. Existuje zvláštní větev výzkumu umělé inteligence – Artificial Emotional Intelligence, která zjišťuje, jaké pocity uživatel digitálního zařízení má. Tato informace má velký význam nejen pro prodejce, ale též pro učitele.
  3. Do roku 2023 30 % organizací přijme politiku BYOD (Noste si vlastní přístroje!). Kromě zkratky BYOD (Bring Your Own Device) se dnes používá i BYOE (Bring Your Own Enhancement), což vystihuje skutečnost, že technologie jsou všude a slouží primárně k rozšíření osobních schopností uživatelů. Pro zaměstnavatele je důležité zavést politiku, která toto osobní rozšíření schopností využívá ve prospěch firmy. U všeho pochopitelně lze nalézt paralelu se školstvím.
  4. Do roku 2025 50 % lidí s chytrým mobilem postrádajících bankovní účet bude používat mobilně dostupnou kryptoměnu. Týká se to primárně rozvojových zemí a je zřejmé, že to bude zajímavý segment trhu.
  5. Do roku 2023 bude zaveden mechanismus kontroly při vývoji aplikací pracujících s umělou inteligencí a strojovým učením minimálně ve 4 zemích G7. Riziko chybných rozhodnutí je mimořádně velké např. při řízení motorových vozidel (letadel).
  6. Do roku 2023 bude 40 % zaměstnanců pracovat ve vlastním osobně nastaveném online prostředí. Dříve bylo prostředí (včetně aplikací) daleko více určováno zaměstnavatelem, očekávaný posun směřuje k definování cílů práce. Nástroje a nastavení prostředí budou mnohem více na volbě zaměstnance.
  7. Do roku 2023 bude až 30 % světových zpravodajských a video obsahů ověřeno pomocí blockchainu. Boj proti dezinformacím, propagandě a deepfakes je sice nekonečný, ale nezbytný.
  8. Nejpozději do roku 2021 zjistí velké tradiční firmy, že musí věnovat transformaci vyvolané digitálními technologiemi alespoň 2x více času a nákladů, než očekávaly. Digitální optimalizace zahrnuje modernizaci technologií a nečekané náklady na řešení komplexních problémů. Potřebná je velká míra inovačních schopností a adaptability.
  9. Do roku 2023 bude 40 % lidí na celém světě sledováno prostřednictvím tzv. „internetu chování“ s cílem optimalizovat online poskytované služby. Rozpoznávání obličeje, sledování pohybu a ukládání velkých dat jsou prostředky, které budou sloužit k určování modelu chování uživatele internetu, který po porovnání s očekávaným bude určovat to, co bude daná aplikace dělat.
  10. Do roku 2024 zařadí Světová zdravotnická organizace online nakupování mezi chorobné závislosti. Miliony lidí propadají digitální komerci a budou pociťovat finanční stres. Problém výrazně zhoršuje nástup personalizace umocněné umělou inteligencí. Pravděpodobně se ukáže nutnost regulace a upozorňování zákazníků, podobně jako je tomu u hazardních her a kouření.

Závěr zprávy odpovídá titulku. V budoucnosti již nebudeme uvažovat o tom, jak technologie integrovat do našeho světa, ale budeme nuceni je vnímat jako jeho nedílnou součást, což otevírá otázku, jak zůstat člověkem.

Celou zprávu po přihlášení získáte zde.

Citace:
[1] - KELLY, Rhea. Gartner: 10 Ways Technology Will Change What It Means to Be Human. 2019. [cit. 2020-1-23]. Dostupný z WWW: [https://campustechnology.com/articles/2019/12/04/g...].  
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 24. 02. 2020
Zobrazeno: 1682krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 5
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

2 uživatelé Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
BRDIČKA, Bořivoj. Gartner: 10 důvodů, proč technologie mění to, co znamená být člověkem. Metodický portál: Články [online]. 24. 02. 2020, [cit. 2020-11-24]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/22400/GARTNER-10-DUVODU-PROC-TECHNOLOGIE-MENI-TO-CO-ZNAMENA-BYT-CLOVEKEM.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.