Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > Vánoce s učiteli 2 (16. akce Virtuálního Digicentra)
Odborný článek

Vánoce s učiteli 2 (16. akce Virtuálního Digicentra)

16. 12. 2020 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Jaroslav Mašek

Anotace

Představení 16. akce Virtuálního Digicentra.
Grafika 16. akce Virtuálního Digicentra
(animace po rozkliknutí)

 

Kreativní fotografie není jen o kompozici, času a cloně či volbě konkrétních režimů a filtrů, ale také o experimentování s vrstvami nebo o zapojení různých animačních efektů. Tyto pohybové prvky pak mohou danou fotografii ještě více zatraktivnit a vytvořit z ní velmi zajímavé dílo, spojující různé multimediální přístupy.

V dosavadních akcích Virtuálního Digicentra jsme se tvorbě kreativní fotografie s prvky pohybu doposud nevěnovali. A tak mě napadlo vám ji nabídnout v rámci letošních Vánoc s učiteli. Věřím, že vás daný koncept zaujme a najdete v něm příležitosti pro další tvorbu, vlastní nebo s vašimi žáky.

Zadání aktivity

Vytvořte pohybující se fotografii (případně grafiku) s nejen vánoční tematikou a sdílejte ji na stránkách akce Virtuálního Digicentra a také na Instagramu nebo na dalších sociálních sítích.

Jak rozpohybovat fotografii – varianta 1: od fotografie k videu

Jak ale takovou fotografii rozpohybovat a vdechnout jí život? Například pomocí aplikace Motionleap (dříve Pixaloop) od společnosti Lightricks.

Jak rozpohybovat fotografii – varianta 2: od videa k fotografii

Nebo na to můžete jít opačným způsobem, vytvořit video a na něm určit, co zůstane v pohybu a co bude nehybné. Jednou z aplikací, která aplikuje tento přístup je Cinemagraph Pro (pouze iOS). Existují ale alternativy, pokud máte Android, nebo nemáte mobilní platformu vůbec.

V jakém formátu uložit pohybující se fotografii pro následné sdílení

Pro zachování pohybu v dané fotografii a její následné sdílení je potřeba ji uložit v bitmapovém formátu podporujícím animaci (GIF) nebo přímo v některém z videoformátů (např. MPEG-4). Výhodou videoformátu je možnost přidat do výsledného díla také zvuk. Video přitom nemusí být dlouhé, jelikož se bude opakovat ve smyčce. Stačí několik sekund. Většina sociálních sítí umí tuto opakující se smyčku automaticky generovat.

Jak publikovat fotografii na stránkách akce Virtuálního Digicentra

Pokud jste se doposud nezúčastnili žádné akce Virtuálního Digicentra, začnete na stránce Jak se zapojit. Poté se přihlaste na stránkách akce a postupujte podle návodu Jak publikovat.

Jak publikovat fotografii na Instagramu nebo na dalších sítích

Pokud se rozhodnete publikovat svou fotografii jinde než na Virtuálním Digicentru, například na Instagramu, připojte hashtag #vanocesuciteli, abychom věděli, že jste se do akce zapojili.

Další akce Virtuálního Digicentra

Vedle letošních Vánoc s učiteli běží na Virtuálním Digicentru v současné době dalších 10 akcí, do kterých se můžete zapojit.

Čas vyzkoušet něco nového

Kdy jindy vyzkoušet něco nového než právě během vánočních svátků? Odpověď zní: kdykoliv. Nemá cenu čekat? Přesto právě v tomto prázdninovém čase možná najdeme víc prostoru na nové experimenty. A pokud je fotografie formou, pomocí níž se nejraději vyjadřujete, posun k dalším jejím formám je jen otázkou času. A právě pohybová fotografie může být další z nich.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.