Screenshot stránky z desktopového webového prohlížeče
V pondělí večer dostal vývojář Tyler Angert nápad a okamžitě jej sdílel na síti X: „Šílený nápad na projekt: celá Wikipedie na jedné stránce, kterou lze posouvat,“ napsal v příspěvku.
James Cham z Bloomberg Beta na tento tweet zareagoval: „Ještě lepší – nekonečně se posouvající stránka Wikipedie založená na tom, co vás právě zajímá?“
Tyler Angert se zamyslel a v navazujícím postu přišel s názvem: WikiTok.
V úterý v 0:28 spisovatel Grant Slatton citoval na stejné síti uvedenou diskusi o WikiToku ve vlastním příspěvku a v tu chvíli se do celé záležitosti vložil newyorský vývojář Isaac Gemal.
„Zaznamenal jsem tu diskuzi díky Slattonovu citovanému retweetu a hned mě napadlo: ‚Wow, můžu vytvořit MVP (minimální verzi produktu) a mohlo by se to rozjet.‘"
V 0:30 začal pracovat na svém projektu s pomocí AI nástrojů pro programování, konkrétně Claudu od Anthropicu a Cursoru, a první prototyp dokončil do 2:00. Své výsledky následně publikoval na síti X.
Později někdo zmínil WikiTok na portálu Hacker News, kde se dostal na vrchol denního seznamu novinek.
Ve středu pak Isaac Gemal zveřejnil novou stránku s názvem WikiTok. Přesně podle původního nápadu na ní mohou uživatelé vertikálně procházet nekonečný feed článků z Wikipedie podobným způsobem jako v aplikaci TikTok sledují videa.
Elegantním způsobem tak mohou náhodně narazit na zajímavé informace, dozvědět se něco nového a strávit volné chvíle, aniž by museli sáhnout po algoritmicky návykové aplikaci nějaké sociální sítě.
Svým způsobem je ovšem návykový i WikiTok, protože nikdy nevíte, jaký náhled článku se objeví příště. Návykovost ale spíše vytváří skrolovací mechanismus než samotné náhledy. Aplikace nicméně neobsahuje žádný invazivní algoritmus, který by vás sledoval a tlačil ke konkrétnímu obsahu.
WikiTok prostřednictvím mobilních a desktopových prohlížečů pouze podává návštěvníkům náhodný seznam článků Wikipedie v podobě vertikálně rolovacího rozhraní. Každý náhled je doprovázen obrázkem z příslušného článku. Nechybí zde ani tlačítko „Přečíst více“, pomocí nějž se uživatelé dostanou na dané encyklopedické heslo na Wikipedii.
Screenshot stránky z mobilního webového prohlížeče
„Celé to má jen několik set řádků kódu a drtivou většinu z nich napsal Claude,“ prozradil Gemal serveru Ars Technica.
„AI mi pomohla vytvořit produkt opravdu velmi rychle a využít původní virální tweet, požadující Wikipedii se skrolováním,“ doplnil.
Kód WikiToku také zveřejnil na GitHubu, aby mohl projekt kdokoliv upravovat nebo do něj přispívat.
V tuto chvíli (únor 2025) aplikace podporuje 14 jazyků s náhledy článků a jejich sdílením jak v počítačových, tak i mobilních prohlížečích. Nové funkce však mohou přibývat podle toho, jak je další přispěvatelé přidají. Aplikace je postavena na technologickém balíku, který zahrnuje React 18, TypeScript,Tailwind CSS a Vite.
Prozatím jde ale skutečně pouze o náhodné zobrazování článků a Gemal stále odolává výzvám k jejímu automatickému přizpůsobování na základě toho, o co uživatelé projeví zájem.
„Spousta lidí mi psala, a dokonce mi na GitHubu pokládala otázky s žádostmi o nějaký bláznivý algoritmus WikiToku. A já jsem se musel ohradit a říct něco v tom smyslu, že už teď nám v každodenním životě vládnou bezohledné a neprůhledné algoritmy; proč bychom nemohli mít jeden malý koutek na světě bez nich?“ vysvětluje.
A také se dosud drží své původní vize bezplatného způsobu, jak si užívat Wikipedii bez sledování a cílené reklamy. „Nemám žádné velkolepé plány na nějaký šílený monetizovaný hypervýpočtový algoritmus ve stylu TikToku,“ říká. „Je to antialgoritmické, když už nic jiného,“ dodává nakonec.
[1]
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.
Národní pedagogický institut České republiky © 2025