Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > SHOWME – univerzální nástroj pro tvorbu výukového...

SHOWME – univerzální nástroj pro tvorbu výukového obsahu

Informativní příspěvek
Autor: Tomáš Erich Lüftner
Informace o zajímavém novém nástroji, který umožňuje tvorbu a sdílení ozvučených lekcí vhodných pro realizaci převrácené třídy. Je vhodný pro učitele i pro samostatnou tvorbu žáků.

V dnešní době existuje mnoho nástrojů, ve kterých se vytváří výukový obsah, jedním z nich může být i SHOWME. Jedná se o aplikaci, pomocí níž je možné vytvořit multiplatformní výukové lekce spustitelné třeba na tabletu či chromebooku. Pro editaci jsou podporovány operační systémy Android, iOS a Chrome OS, ve Windows lze lekce jen prohlížet. Na webu je k dispozici databáze uživateli vytvořených lekcí, které lze sdílet. Jednotlivé lekce jsou roztříděné do šesti skupin – matematika, věda, jazyk, sociologie, hudba a umění.

Pro spuštění jednotlivých lekcí není nutné se registrovat, nicméně pro vytvoření vlastní lekce musí být uživatel přihlášen, a to buď přes účty – Facebooku, Google+, Edmodo, Office365 nebo vytvořením vlastního účtu, kde je zapotřebí aktivní e-mailový účet a heslo.

Politika firmy dovoluje omezené využití bez placení. Volný účet (zdarma) je použitelný pouze na 5 záznamů, kdy jeden může mít max. 10 minut. Placené verze začínají na 7,50 dolarů za měsíc.

Samotné prostředí aplikace je velice intuitivní, takže uživatel nepotřebuje pro vytvoření, ale ani pro spuštění jednotlivé lekce, žádné složité nápovědy či školení. Tvorba obsahu začíná kliknutím na tlačítko CREATE. Po stisknutí tohoto tlačítka se před tvůrcem objeví bílá plocha, která slouží jako pracovní, a panel nástrojů, který obsahuje několik základních funkcí.

Text může uživatel zadávat buď pomocí klávesnice, nebo psát přímo prstem či perem na ploše. Prstem či perem může uživatel též kreslit jednoduché obrázky či schémata. Dále se zde nachází možnost vkládání vlastních obrázků či možnost si změnit pozadí plochy (např. na linkovaný papír). Tak jako u každé editační aplikace se i zde nachází tlačítko zpět a guma. Pro zvýraznění obsahu si může uživatel vybrat barvu. A také může tvořit obsah na více listů.

Asi nejdůležitější je červené tlačítko uprostřed, které spouští záznam jednotlivých kroků na pracovní ploše a zároveň se nahrává doprovodná zvuková stopa. Dále se na ovládacím panelu nachází ještě tlačítko DONE pro uložení a ukončení editace. Představu o využitelnosti si nejlépe uděláte prostřednictvím mé vlastní experimentální lekce: Výpočet dráhy.

Výhody

Nevýhody

+ Velké množství materiálů
+ Intuitivní ovládání
-  Většina lekcí v anglickém jazyce
-  Placené verze
-  Relevantnost informací
-  Chybí podpora mobilních zařízení s Windows

Primární formou využití nahraných lekcí je individuální práce jednotlivých žáků, kteří si mohou lekce průběžně zastavovat a opakovat až do pochopení daného obsahu. Je tedy vhodným nástrojem podporujícím metodiku převrácené třídy. Lze ho pochopitelně využít i pro vlastní tvorbu žáků, která je jistě naším vrcholným výukovým cílem.

Detailní informace o článku naleznete ZDE.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek

Příspěvek je publikován pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.