Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > 10 zahraničních inspirátorů roku 2018

Ikona informativni

10 zahraničních inspirátorů roku 2018

Autor: Jaroslav Mašek
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Krátké připomenutí 10 zahraničních inspirátorů, se kterými jsme se mohli setkat v článcích na Spomocníkovi v roce 2018.
Klíčová slova: 2018, inspirace, osobnosti, vzdělávání, středeční setkání

V roce 2018 jsme se na Spomocníkovi setkali s řadou inspirátorů, kteří významně ovlivnili či stále ovlivňují dění ve vzdělávacích technologiích. Tato řada je opravdu dlouhá, a tak není jednoduché vybrat 10 jmen. Přesto jsem se o to pokusil a pro každý měsíc, vyjma těch prázdninových, vybral jedno jméno, které vystupuje z této řady.
Pojďme si je postupně představit a ve stručnosti zmínit, proč stojí za to si tyto osobnosti a články o nich znovu připomenout.

Leden Todd Rose sděluje, že průměrný člověk neexistuje, a tak namísto orientování se na průměrnost bychom měli realizovat takovou personalizaci, která umožní každému žákovi jít po vlastní cestě a dosáhnout svého osobního maxima.
Únor Chris Dede přichází s vysvětlením, že způsob využití technologií ve vzdělávání je stejně rozmanitý jako učení samotné a přirovnává aktivity využívající technologie k jiným lidským činnostem – spánku, jídlu a navazování vztahů.
Březen Amanda Moritz-Saladino a jejích 10 významných objevů o učení. 
Duben John Perry Barlow ukazuje, jak jeho Deklarace nezávislosti kyberprostoru (1996) nabývá v době velmi sofistikovaných platforem na čím dál větší důležitosti.
Květen  Tristan Harris se svou snahou zvrátit současný trend fungování platformních společností tak, abychom se nedostali do závislosti na prostředí sociálních sítí a ubránili se postupům, které nás do těchto závislostí manipulují. 
Červen Ashok Goel a jeho nasazení chatbotů do vlastních online kurzů a jejich další využití coby osobních učících asistentů v elektronických učebnicích.
Září Sean Kelly s vlastním výzkumem, kdy za pomoci umělé inteligence dojde k rozpoznání kvalitní výuky orientované na vyvolávání zájmu žáků.
Říjen Juval Noach Harari zdůrazňuje nutnost lidí uvědomit si, že mohou být ovlivňováni, a že těmi nejsnadněji manipulovatelnými lidmi jsou právě ti, kteří věří ve svobodnou vůli.
Listopad BJ Fogg a jeho model, na kterém prezentuje možné změny v chování lidí a ukazuje, jak jej lze využít při vývoji aplikací ovlivňujících chování uživatelů v sociálních sítích.
Prosinec Beth Holland a její návrh tří možných způsobů, jak nepřímo zprostředkovat technologie učitelům.

 

Kteří zahraniční inspirátoři (nejen na Spomocníkovi) zaujali v roce 2018 vás a proč? Pomohly vám nějak jejich myšlenky či aktivity ve vaší učitelské profesi? A kde hledáte nové inspirátory vy?

Dejte tipy ostatním.

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 16. 01. 2019
Zobrazeno: 2028krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 4.5
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

1 uživatel Hodnocení článku : 5
1 uživatel Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
MAŠEK, Jaroslav. 10 zahraničních inspirátorů roku 2018. Metodický portál: Články [online]. 16. 01. 2019, [cit. 2021-01-27]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/21945/10-ZAHRANICNICH-INSPIRATORU-ROKU-2018.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.