Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > iPrázdniny s učiteli 1: Můj školní rok ve slovním mraku
Odborný článek

iPrázdniny s učiteli 1: Můj školní rok ve slovním mraku

24. 6. 2019 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Jaroslav Mašek
Tento článek je součastí seriálu: iPrázdniny s učiteli

Anotace

V první aktivitě prázdninové akce Virtuálního Digicentra s názvem iPrázdniny s učiteli si pomocí slovních mraků zavzpomínáme na právě skončený školní rok.
 

Další školní rok je za námi. Jaký byl ten můj? To by bylo na dlouhé povídání. A jaký byl ten váš? To je určitě také na dlouhé povídání. Co kdybychom se ho pokusili vystihnout jen v několika slovech? A ta uspořádali do nějaké grafické podoby, například do slovního mraku?

Zadání aktivity

  1. Vytvořte slovní mrak se slovy, která co nejlépe vystihují váš právě skončený školní rok (tipy, v čem jej vytvořit, najdete níže).
  2. Slovní mrak uložte ve formátu jpg nebo png.
  3. Na portálu iPrázdniny s učiteli jej publikujte podle návodu níže.

V čem vytvořit slovní mrak

WordClouds.com

Moc rád mám cloudovou aplikaci WordClouds.com. Na vytvoření slovního mraku vám zde stačí pouze internetový prohlížeč. Prostředí je sice v angličtině, ale proklikáním menu brzy pochopíte všechny možnosti, které služba nabízí.

Mobilní varianty

Nemusel bych tu ani konkrétní zmiňovat. Stačí, když ve vašem obchodě (AppStore, Google Play) vyhledáváte aplikaci podle klíčových slov „word cloud“ a hned se vám jich několik nabídne. Zajímavě vypadá Wordsalad, která je dostupná pro obě zmíněné platformy, pro Android mě zaujala aplikace Word Cloud, pro iOS pak WordPack. Určitě ale vygooglíte i jiné.

Jak mohu svůj slovní mrak publikovat v iPrázdninách

  1. Navštivte stránku Virtuálního Digicentra.
  2. Abyste mohli publikovat, je potřeba se zaregistrovat.
  3. Po schválené registraci se přihlaste na stránce iPrázdniny s učiteli.
  4. Vytvořte nový příspěvek s názvem „Můj školní rok ve slovním mraku“, připojte svůj obrázek slovního mraku, zvolte rubriku „iPrázdniny 1“ a odešlete příspěvek ke schválení. Po schválení se objeví mezi ostatními na hlavní stránce. Detailní postup, jak publikovat, najdete zde.

Další otázky k iPrázdninám s učiteli

O čem a pro koho jsou iPrázdniny? A co mi přinesou? Možná si nyní tyto otázky pokládáte. Zkuste proto navštívit stránku 10 otázek, na které se možná ptáte, kde najdete odpovědi. O iPrázdninách se můžete dočíst také v tomto úvodním článku.

Zábava, inspirace a prázdninová relaxace

Školní rok ve slovním mraku je takovou malou rekapitulací. Věřím, že nás jeho tvorba bude bavit, že při ní zavzpomínáme na to dobré, co jsme během roku zažili a dokážeme se usmát nad tím, co se nepovedlo. A také, že nás čtení cizích mraků trochu inspiruje. A nakonec, že to celé bude zábava a příjemná prázdninová relaxace.

Můj slovní mrak

Musím to zkusit. Otevírám aplikaci WordClouds.com a začínám procházet tvary slovních mraků, barvy písem, směry slov a nakonec se dostávám i k obsahu. Spočítal jsem, že školní rok měl celkem 43 týdnů a tak dávám dohromady stejný počet slov, které mi jej připomínají. Slova se mi neopakují, každé je tam jen jednou. V aplikaci však mohu nastavit velikost písma pro každé z nich individuálně. V některých aplikacích se jejich velikost mění podle toho, kolikrát dané slovo uvedete. Opět ale jde o stejný princip, čím důležitější tím větší. Zde je výsledek. Těším se na ty vaše. 

 

Můj školní rok ve slovním mraku

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.