Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > iPrázdniny s učiteli 7: Moje prázdninová infografická hádanka
Odborný článek

iPrázdniny s učiteli 7: Moje prázdninová infografická hádanka

5. 8. 2019 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Jaroslav Mašek
Tento článek je součastí seriálu: iPrázdniny s učiteli

Anotace

V sedmé aktivitě prázdninové akce Virtuálního Digicentra s názvem iPrázdniny s učiteli budeme vytvářet infografické hádanky.
 

Hádanka v infografice

Myšlenkami jsem stále tam. Procházím se podél Atlantiku na dlouhé, několikakilometrové promenádě, kde se to hemží lidmi všech věkových kategorií. Občas mě někdo zastaví a chce, abych ho vyfotil. Na chvíli se spolu dáme do řeči a zase se rozcházíme každý svým směrem. 

Na pláži je i v dnešním chladném letním počasí poměrně dost lidí. Někteří se dokonce i koupou! Teplota vody je kolem 20 stupňů. Tohle opravdu není nic pro mě. Raději se vydávám do nedaleké kavárny. Je čas napsat další díl iPrázdnin a k tomu si dát místní horkou čokoládu. Je božská.

Do centra se vydávám delší cestou podél pobřeží. Místní vlhký vzduch mi dělá dobře, a přestože zde poměrně silně fouká, nevadí mi to. Jsem už na to zvyklý. 

 ---------------

Možná jste poznali, že moje myšlenky jsou nyní na míle daleko od pobřeží Kuby. Ale kde to tedy jsem? Nechám vás hádat. Napovědět vám ovšem může moje infografika níže. Nezkusíte podobnou infografickou hádanku také? 
O čem či o kom bude, je zcela na vás. 

Zadání aktivity

  1. Vytvořte infografickou hádanku na libovolné téma a nechte ostatní, aby na ni přišli.
  2. Na portálu iPrázdniny s učiteli publikujte vámi vytvořenou infografiku dle návodu níže.

Jak a v čem vytvořit infografiku

Nástrojů na tvorbu infografik a dalších grafických návrhů je dnes celá řada. Většinou jde o cloudové aplikace, kdy vám na práci s nimi postačí pouze prohlížeč. Z bezmála dvou desítek bych dnes rád zmínil dvě, které mě zaujaly nejvíc a které jsem také vyzkoušel.

Infogram

Ukázka infografických šablon v aplikaci Infogram

 Piktochart

Ukázka infografických šablon v aplikaci Piktochart

Obě výše uvedené platformy nabízí řadu šablon nejen pro infografiky, ale pro vytváření vizuálních prezentací, plakátů, reportů, letáčků ad., mají edukační licenci a poměrně slušné možnosti i ve verzi zdarma, která plně dostačuje, pokud budete chtít daný nástroj vyzkoušet, ať už sami, nebo se svými žáky.

Ukázka infografiky v aplikaci Infogram

Jak mohu publikovat svou infografiku v iPrázdninách

Pokud jste již v iPrázdninách publikovali, začněte až od bodu 4.

  1. Navštivte stránku Virtuálního Digicentra.
  2. Abyste mohli publikovat, je potřeba se zaregistrovat.
  3. Po schválené registraci se přihlaste na stránce iPrázdniny s učiteli.
  4. Vytvořte nový příspěvek s názvem „Moje prázdninová infografická hádanka“, připojte svou infografiku ve formátu jpg, png, případně odkazu, zvolte rubriku „iPrázdniny 7“ a odešlete příspěvek ke schválení. Po schválení se příspěvek objeví mezi ostatními na hlavní stránce. Detailní postup, jak publikovat, najdete zde.

Pokud se chcete zapojit do hádání cizích infografik

  1. Nepište odpověď do komentářů, a nechte si ji pro sebe. Dáte tím šanci druhým, aby si na ni přišli sami.
  2. Komentář u příspěvku však můžete využít k tomu, abyste ostatním krátce napověděli, například přidáním další nápovědy nebo sdělením, jak jste na to přišli vy.

Infografická prezentace

Jsou prezentace a prezentace. Infografika je tou druhou. Je komplexní ukázkou, jak dobře dokážeme datům nejen rozumět, ale jak z nich dokážeme vybrat to podstatné a dané informace pak následně vizualizovat v minimalistické podobě, jen pomocí symbolů, schémat, grafů či jednoduchých grafických objektů, a to ve formátu vše v jednom – jedna stránka, jedno téma či jedna problematika.

A infografická hádanka? Ta na infografickém přístupu staví a ještě jej dokáže rozvíjet. Ukáže nám nejen to, zda daným datům rozumíme my, ale zda jim rozumí i ostatní.

***

Pokud jste o iPrázdninách s učiteli neslyšeli

Předchozí díly iPrázdnin

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

Bořivoj Brdička
5. 8. 2019, 10:14
Nebyl to možná nejrychlejší postup, ale šel jsem na jisto. Vzal jsem ten znak a hledal ho jako obrázek.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.