V minulém dílu jsme si představili 5 kategorií článků, které se hodí pro první editace Wikipedie předtím, než se pustíme do tvorby článků nových.
Pojďme si tyto kategorie stručně připomenout:
Dnes se podíváme na dalších 5 kategorií, které taktéž stojí za to zmínit v souvislosti s úpravou a vylepšením Wikipedie. Ve většině případů se jedná o pokročilejší editace, které, na rozdíl od těch předchozích, vyžadují hlubší práci s informacemi.
Úprava subpahýlů, tj. článků obvykle ne delších než slovníková definice, je mnohem náročnější než doplnění pahýlů, které již obsahují alespoň základní informace, a lze je proto snadněji rozšířit. Zvládnou-li však žáci vylepšit pahýly, mohli by si troufnout i na subpahýly.
Zadání:
Projděte se žáky rozdíly mezi pahýly a subpahýly. Rozdělte žáky do menších skupinek (např. po čtyřech), aby si vybrali jeden subpahýl ze seznamu příliš krátkých článků, který společně vylepší a rozšíří minimálně na pahýl. Následně nechte žáky seznámit se s postupem Jak vylepšit subpahýl v kapitole Co dělat se subpahýlem.
Skupina se poté rozhodne, jak konkrétně článek doplní a rozdělí si tato doplnění mezi své členy. Pozn.: jelikož subpahýly obsahují minimum informací, bude příprava resp. výběr částí k doplnění mnohem náročnější. Je proto zapotřebí věnovat přípravě větší prostor. Po vložení připravených částí textu od všech členů rozhodněte ve skupině, zda článek má mít šablonu Pahýl, a podle toho ji buď ponechte, nebo odstraňte.
Kromě pahýlů existují na Wikipedii také články, které jsou stále příliš stručné, nebo postrádají důležité informace. Jejich výčet lze nalézt na stránce s názvem Články k rozšíření.
Zadání:
Požádejte žáky, aby si individuálně vybrali jeden článek k rozšíření z výše uvedeného seznamu a navrhli jeho doplnění. Následně s nimi diskutujte, zda po těchto doplněních bude možné odebrat článek ze seznamu článků k rozšíření. Žáci samostatně či ve dvojicích připraví konkrétní pasáže (v případě dvojic pro oba články) a po vaší kontrole je vloží do konkrétních článků. V diskuzi u článku s nimi následně navrhněte odstranění článku ze seznamu článků k rozšíření.
Článků k aktualizaci je bohužel na Wikipedii velké množství. O to jednodušší bude pro žáky výběr jejich oblíbeného tématu.
Zadání:
Žáci si opět mohou vybrat, zda chtějí pracovat individuálně, ve dvojicích či menších skupinkách. Ještě před výběrem tématu a článku k editaci se však společně zamyslete nad tím, jak se vyhnout či minimalizovat následné zastarání informací, které žáci v textech zaktualizují. Jedním z opatření může být například vrácení se k těmto textům znovu v budoucnu a provedení nové kontroly aktuálnosti.
Vedle článků k aktualizaci existují na Wikipedii také články vyžadující jiné úpravy. Jejich výčet najdete zde. Analýza těchto encyklopedických hesel, konkrétně toho, co je v nich potřeba upravit, nemusí být jednoduchá a vyžaduje detailnější zkoumání daného tématu a ideálně jeho hlubší znalost.
Zadání:
Při volbě skupinové formy práce zvažte náročnost úprav a to, zda je ve skupině vždy alespoň jeden „expert“ na dané téma. Po kontrole připravených úprav a jejich vložení se skupinou navrhněte smazání šablony Upravit v diskuzi u článku.
Doplňování zdrojů do článků na Wikipedii může být zajímavou aktivitou k tématu citace, zejména pokud jde o její strukturu a rozdělení jednotlivých zdrojů dle původu (primární, sekundární). K lepšímu hledání nedostatečně ozdrojovaných článků na Wikipedii vám může posloužit nástroj s názvem Citation Hunt.
Ukázka nástroje Citation Hunt |
Zadání:
Než se pustíte do doplňování chybějících citací, znovu se žáky zopakujte smysl uvádění zdrojů v článcích na Wikipedii především v souvislosti s Ověřitelností, jedním ze tří základních pravidel pro vytváření obsahu Wikipedie. Také stojí za to připomenout požadavek dvou nezávislých netriviálních věrohodných zdrojů na posouzení encyklopedické významnosti každého encyklopedického hesla.
Následně si žáci pomocí nástroje Citation Hunt vyberou článek, který není podložen věrohodným zdrojem, a dohledají zdroj pro danou pasáž textu. U obtížnějších témat mohou žáci pracovat ve dvojicích pro snadnější dohledání zdroje. Přes nástroj Citace v editačním menu nechte žáky vložit nalezený zdroj automaticky přes jeho url adresu, nebo ručně vyplněním požadovaných polí. Před uložením editace společně zkontrolujte správné vložení citace včetně jejího zobrazení v přehledu citací v sekci Reference.
Ani v případě výše uvedených 5 kategorií není nutné absolvovat všechny. Podobně jako u těch předchozích si vyberte jen ty, které vám budou nejvíce vyhovovat. Všech 10 kategorií by pak mělo být dostatečnou přípravou před samotnou tvorbou zcela nových encyklopedických hesel.
Na to, jaké nové články se žáky tvořit, se podíváme v některém z příštích dílů tohoto seriálu.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Tento článek je zařazen do seriálu Tvoříme Wikipedii.
Ostatní články seriálu: