Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Jak pandemie pomáhá nahrazovat lidskou práci...

Ikona informativni

Jak pandemie pomáhá nahrazovat lidskou práci roboty

Autor: Bořivoj Brdička
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Zpráva o tom, jak celosvětová pandemie urychluje nástup robotů všude tam, kde stroje nahrazují problematický přímý kontakt mezi lidmi.
Klíčová slova: pandemie, covid, koronavirus, robot, umělá inteligence, AI, automatizace, pracovní trh, nezaměstnanost, rekvalifikace, celoživotní vzdělávání

Množí se zprávy o tom, že na mnoha místech dochází v důsledku pandemie k urychlení již dříve existujících záměrů místo lidské práce nasazovat roboty [1] [2] [3] [4]. Důvodem přitom není jen častější neschopnost zaměstnanců dostavit se do práce. Realita je taková, že i tam, kde zákazníci dříve dávali přednost kontaktu s živým člověkem, dnes preferují stroj. Nahrazování se týká v první řadě těch profesí, které nevyžadují žádnou příliš sofistikovanou činnost – např. uklízeč(ka) v nemocnici (či ve škole), pokladní v supermarketu, skladník apod.

Pro příklad nemusíme chodit daleko. Třeba Amazon začal v důsledku pandemie ještě rychleji než dříve nahrazovat skladníky roboty. V Kalifornii zrušili všechna poslední okénka pro přímou platbu mýtného, a to nyní již je účtováno výhradně automaticky registrovaným majitelům bránou projíždějících vozidel. Hned několik firem nahrazuje zaměstnance roboty schopnými jednat se zákazníky, třeba recepční v hotelu, bankovní úředník nebo realitní makléř. V nemocnicích se nasazují roboti na rozvoz všeho potřebného (léků, jídla, prádla), na provádění dezinfekce, a již dokonce i na měření teploty a odběr vzorků potenciálně nemocných. Je zřejmé, že již brzy převezmou roboti celou řadu úkonů při péči o infekční pacienty.

Dalším příkladem ze současnosti jsou automatické vozíky dodávající libovolné objednané zboží původem estonské firmy Starship. Je možné se s nimi již dnes setkat v kampusech několika amerických univerzit, ale testují se i v běžném provozu center velkých měst v USA, Británii i v Estonsku.

Automatizovaný vozík firmy Starship

Jedna věc je pro všechny tyto změny typická. Dochází sice k vytváření nových pracovních míst (konstruktér, operátor apod.), ale je jich méně než dříve, a vyžadují mnohem vyšší kvalifikaci. Ten, kdo nechce o práci přijít, si musí vybrat vhodný obor, a i tak musí počítat s celoživotním studiem a případnou rekvalifikací (Kdo z našich žáků nejspíše nenajde práci?).

Současná krize s největší pravděpodobností vývoj směrem k nasazení robotů a umělé inteligence urychlí. Je těžké odhadnout, jak se budou lidé tváří v tvář rizikům nákazy v budoucnosti chovat, zvláště objeví-li se nové formy virů. Tlak na nahrazování lidské práce tam, kde hrozí přenos infekce, bude pravděpodobně stále stoupat.

Firmy zabývající se vývojem technologií, které řeší právě tyto potřeby, pracují naplno, jejich zisky stoupají a potřebují mnoho odborníků, kteří na trhu práce ale nejsou. Vyvinout specializovaného robota pro určitou činnost zabere čas. Například zakladatelka firmy Diligent Robotics (výrobce robotů specializujících se na pomoc zdravotním sestrám) Andrea Thomaz tvrdí, že „pro ni je nejvíce frustrující to, že jejich robot Moxi nemůže pomáhat daleko víc, protože je připraven“. Jenže samotné přizpůsobení funkce robota místním podmínkám vyžaduje složitou přípravu a spoustu práce vývojářů a programátorů. Zájemce o jeho pořízení by asi mohl stihnout již jen konec této pandemie. Ale byl by již připraven na tu příští.“

Medical City Dallas’ newest employee is a robot named Moxi

Nelze vyloučit, že jednou budeme rok 2020 považovat za rok nástupu robotů do praxe.

Citace:
[1] - THOMAS, Zoe. Coronavirus: Will Covid-19 speed up the use of robots to replace human workers?. 2020. [cit. 2020-10-15]. Dostupný z WWW: [https://www.bbc.com/news/technology-52340651].  
[2] - VIRK, Riz. Will the Age of Robots (Finally) be Arriving?. 2020. [cit. 2020-10-15]. Dostupný z WWW: [https://medium.com/swlh/will-the-age-of-robots-fin...].  
[3] - HAYASAKI, Erika. Covid-19 could accelerate the robot takeover of human jobs. 2020. [cit. 2020-10-15]. Dostupný z WWW: [https://www.technologyreview.com/2020/06/17/100332...].  
[4] - SEMUELS, Alana. Millions of Americans Have Lost Jobs in the Pandemic—And Robots and AI Are Replacing Them Faster Than Ever. 2020. [cit. 2020-10-15]. Dostupný z WWW: [https://time.com/5876604/machines-jobs-coronavirus...].  
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 12. 10. 2020
Zobrazeno: 803krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 5
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

1 uživatel Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
BRDIČKA, Bořivoj. Jak pandemie pomáhá nahrazovat lidskou práci roboty. Metodický portál: Články [online]. 12. 10. 2020, [cit. 2021-01-21]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/22606/JAK-PANDEMIE-POMAHA-NAHRAZOVAT-LIDSKOU-PRACI-ROBOTY.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.