Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > WikiProjekt Československo je výzvou i pro vaši školu
Odborný článek

WikiProjekt Československo je výzvou i pro vaši školu

25. 10. 2024 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Jaroslav Mašek
Tento článek je součastí seriálu: Tvoříme Wikipedii

Anotace

O výzvě spolku Wikimedia ČR, který nám prostřednictvím tvorby na Wikipedii pomůže připomenout si významné období našich dějin.

Logo výzvy (autor: Emajeblahova, Wikimedia Commons)

 

„Jakému období československých dějin byste se chtěli věnovat?“ ptá se učitelka svých žáků na poslední říjnové hodině dějepisu. Ve třídě nastane hrobové ticho. Vypadá to, že všichni, co tu sedí, ví jen to, v jakém halloweenském kostýmu půjdou příští týden do školy, a Československo je to poslední, co by je zajímalo. Učitelku to nikterak nevyvede z míry. Ve skutečnosti s touto situací počítala a dobře se na ni připravila.

Když pár dní zpátky uvažovala nad tím, jak žákům historii Československa co nejlépe přiblížit, napadlo ji, že nejvhodnějším způsobem bude, když je aktivně zapojí do výzvy spolku Wikimedia Česká republika s názvem Československo.

WikiProjekt Československo

Ta je součástí WikiProjektu Československo, který si klade za cíl rozšiřovat Wikipedii o texty a fotografie související s Československem na libovolné téma, které si účastníci sami vyberou. Inspiraci přitom mohou nalézt na speciální stránce s tématy, která články na Wikipedii buď zcela postrádají, nebo jsou příliš stručné a potřebují rozšířit.

V případě fotografií pak účastníci mohou zapátrat ve svých fotografiích z uvedené doby a vybrané snímky následně nahrát do platformy Wikimedia Commons. Návod, jak na to, je taktéž uveden na stránce projektu.

[2]

Soutěž, ve které vítězí všichni

Výzva v podobě soutěže trvá od 28. října do 10. prosince 2024 a zapojit se do ní může každý, kdo má přístup k internetu. Prvních 100 účastníků obdrží ponožky od pánů z Ponožkovic. Všichni pak získají tematické wikivyznamenání – virtuální medaili vytvořenou přímo pro danou událost. Oceněni budou jak nováčci, tak zkušení wikipedisté, kteří přidají nejvíce soutěžních příspěvků. Odměna čeká také na fotografa s nejvíce soutěžními fotografiemi a na několik dalších vylosovaných účastníků. Porota navíc udělí 3 speciální ceny. O ocenění v téhle výzvě ale primárně nejde. V soutěži Československo jsou ve skutečnosti vítězi všichni, kteří se do ní zapojí.

[2]

Doprovodné aktivity

Letošní výzvu navíc doprovází velmi bohatý program:

  • 31. 10.: Šumperáky: úvodní webinář Soutěže Československo
  • 6. 11.: Editaton (společný editační maraton) ve Vojenském historickém ústavu
  • 12. 11.: Online Wikiškola: Jak hledat v archivech aneb Prameny na Wikipedii
  • 14. 11.: Přepište dějiny: Přepisuje Wikipedie dějiny?

Na všechny akce je nutné se předem registrovat. Detailní informace jsou dostupné zde.

[2]

Zapojit do výzvy i rodinné příslušníky

„Nemusí se jednat pouze o historické události nebo osobnosti, můžete se zaměřit například na předměty denní potřeby, soudobé seriály, kulturní či technická témata dané doby,“ vysvětluje žákům učitelka možnosti, jaké v projektu mají. Cestu zpátky do historie lze objevovat různými způsoby a asi nejlépe přes zkušenosti a zážitky těch nejbližších, uvědomuje si učitelka a nechá žáky, aby našli své oblíbené téma doma společně se svými rodiči a prarodiči. Nakonec by nebylo vůbec špatné, kdyby se do výzvy zapojili společně se svými dětmi i oni, pomyslí si.

[1][2]

Výzvou Československo to však zdaleka nekončí

V souvislosti s WikiProjektem Československo stojí za zmínku další projekt spolku Wikimedia ČR s názvem Samet na školách, jenž nabízí celou řadu souvisejících aktivit:

  • Československo: Pojďte vytvořit tematický článek na Wikipedii (workshop)
  • Jak se píše historie na Wikipedii? (přednáška s diskusí)
  • Lidská práva na Wikipedii (přednáška s diskusí)
  • Média, digitální svět a Wikipedie (workshop)
  • Wikipedie a klima: Informace, které zachrání planetu? (přednáška s diskusí)

[2]

Tvorba jako nejlepší způsob oslav a připomenutí našich dějin

WikiProjekt Československo se svou soutěžní výzvou a širokou škálou doprovodných aktivit není jen dalším mimořádným počinem spolku Wikimedia Česká republika. Je také velkou příležitostí pro nás učitele a školy, ve kterých působíme, oslavit založení samostatného Československého státu tvorbou na Wikipedii, jež nám pomůže připomenout si toto významné období našich dějin, které, jak sám wikiprojekt uvádí, je často opomíjené a zaslouží si mnohem více pozornosti. A to nejen naší generace, ale především generací, které přichází po nás.

[2]

 

Literatura a použité zdroje

[1] – KAPLAN, Hynek. JIŽ 28. ŘÍJNA ZAČÍNÁ VÝZVA ČESKOSLOVENSKO!. 2024. [cit. 2024-10-22]. Dostupný z WWW: [https://www.wikimedia.cz/cs/2024/10/17/jiz-28-rijna-zacina-vyzva-ceskoslovensko/].
[2] – Wikipedie:WikiProjekt Československo. 2020. [cit. 2024-10-22]. Dostupný z WWW: [https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:WikiProjekt_Československo].
Chyba serveru >

Chyba 500

Omlouváme se za technický výpadek našich stránek.
O této chybě víme a právě ji spravujeme.
Děkujeme za trpělivost.

Přejít na hlavní stránku