Aktualizováno: 29. 4. 2021 9:40
Autor: Aktron, Wikimedia Commons |
Zůstáváte doma? Napište 30 nových článků za 40 dní. #wikivšem
Přijměte výzvu, pište články a získejte originální vyznamenání!
Pokud jste v posledních dnech zavítali na českou Wikipedii, pravděpodobně jste Jarní Wikivšem výzvu s výše uvedeným textem zaregistrovali také. Nevím, co prvního po jeho přečtení napadlo vás, moje první myšlenka byla: to je tedy pořádná výzva. Abych ji dokázal splnit, musel bych odletět na měsíc někam daleko, například do Karibiku, a nevěnovat se kromě koupání, slunění a ochutnávky tamních rumů ničemu jinému než psaní Wikipedie. Ano, tohle mi blesklo hlavou jako první. Nezní to zase tak špatně, co říkáte? Pak mě ale napadlo něco mnohem lepšího.
Představa, že bych sám dokázal napsat 30 nových článků v průběhu přibližně šesti týdnů, byla pro mě od začátku naprosto nereálná. Se skupinou žáků by se to ovšem mohlo podařit. A tak jsem vytvořil plán.
30 žáků v 30 dnech napíše společně 30 článků. Každý žák přijde s vlastním tématem pro svůj článek, ten posléze založí se základními informacemi, které ostatní následně rozšíří tak, aby každý článek splňoval minimální požadavky.
Kde ovšem tolik žáků seženu, zatím nevím. Myslím, že bychom uvedenou výzvu zvládli i v deseti, kdyby byli žáci uvolněni z veškeré výuky.
Když o tom teď přemýšlím, nenapadá mě lepší zakončení tohoto školního roku. Když akci zahájíme 3. května, zbydou nám ještě minimálně dva týdny na prezentaci a oslavu naší splněné mise.
Hlavní banner výzvy (autor: Aktron, Wikimedia Commons) |
Kdybych za vámi coby váš kolega přišel a požádal vás o uvolnění vybraných žáků z výuky až do konce června, jak byste se na to tvářili? Souhlasili byste? A nechtěli byste se do psaní Wikipedie také zapojit? Celý květen a červen by nakonec mohly být pojaty převážně projektově, pro většinu žáků i učitelů.
Za dva týdny to bude přesně rok, kdy jsem přišel s myšlenkou uspořádat ve škole propojené, personalizované online projekty namísto tradiční, uzavřené, frontální online výuky. Nyní nabízím její konkrétní podobu. A přestože chybí domyslet spousta detailů, základní obrysy máme.
Asi nemusíte být wikipedistou, aby vám došlo, že psaní Wikipedie není jen o psaní Wikipedie. Vlastně neznám komplexnější aktivitu z oblasti digitální gramotnosti, než je právě tvorba Wikipedie. V ní je obsaženo snad úplně všechno, od prostého vyhledání informace, následného ověření, pochopení, interpretace, citování, propojení s dalšími informacemi a multimediálním obsahem až k jejímu přeformulování do encyklopedického stylu s dodržením nezaujatého úhlu pohledu a dalších potřebných náležitostí spojených s vytvořením nového článku.
A co je ze všeho nejdůležitější? I zde platí, že v naší výsledné digitální stopě se zrcadlí část nás, i když si to sami často neuvědomujeme.
Pokud se budete chtít uvedené výzvy s vašimi žáky zúčastnit, dejte mi vědět přes kontaktní formulář nebo pomocí komentáře pod článkem. Akci pro vás prodloužíme až do června a navíc vám poskytneme potřebnou podporu, abyste na psaní nových článků nebyli sami. Všichni žáci a učitelé, kteří se do tvorby v uvedeném rozsahu zapojí, navíc získají na svou uživatelskou stránku speciální vyznamenání.
Tak co? Jdete do toho? Ano nebo jo?
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Tento článek je zařazen do seriálu Tvoříme Wikipedii.
Ostatní články seriálu: