Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > Drony a rozvoj gramotností
Odborný článek

Drony a rozvoj gramotností

6. 9. 2023 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Jaroslav Mašek
Tento článek je součastí seriálu: Drony ve škole

Anotace

Rozvíjejte multimediální a digitální gramotnost pomocí dronů. Inspiraci najdete například v nejnovějším modelu DJI Air 3.
 

Když technologický gigant představí svůj nový produkt, je to nejen velká událost pro jeho příznivce a nadšence v oboru, ale především obrovská výzva pro svět vzdělávání. Každá inovativní technologie, která se v tomto produktu ukrývá, je tématem, které je možné a vhodné se žáky společně objevovat a posouvat úroveň jejich digitální gramotnosti zase o něco výš.

Uvedu příklad: pokud společnost Apple představí příští týden (12. 9. 2023) iPhone 15 Pro s novým A17 čipem, který je vyráběn 3nanometrovou technologií, můžeme se pustit do zkoumání, co to vlastně znamená, jak se tento proces liší od předchozího 5nanometrového a co její integrace do iPhonu a dalších Apple zařízení bude znamenat z pohledu rychlosti, výkonu, spotřeby, teploty atd. A takto lze pokračovat u další novinky, periskopického objektivu iPhonu 15 Pro Max. Nakonec nemusíme být až tak ambiciózní a soustředit se výhradně na novinky. Klidně stačí žákům pro začátek položit jednoduché otázky typu: proč má iPhone 15 Pro 3 kamery, jak se od sebe liší a za jakým účelem tam jsou.

Vlastně vůbec nejde o to, jaký telefon upřednostňujete. U smartphonů od konkurenčního Samsungu (Samsung Z Flip 5, Samsung Z Fold 5) najdeme celou řadu inovativního hardwaru, o kterém je také dobré mít přehled.

Svět dronů s DJI

V droním světě je technologickým gigantem společnost DJI. Když v červenci tohoto roku představila svůj zatím poslední dron DJI Air 3, uvědomil jsem si, kolik vzdělávacích příležitostí spojených s implementovanými technologiemi tento dron nabízí. A přestože se tentokrát nejednalo o žádnou převratnou inovaci, stále je tu spousta oblastí, o kterých stojí za to se žáky mluvit.

10 oblastí pro rozvoj gramotností s dronem DJI Air 3

Pojďme si představit 10 oblastí v souvislosti s dronem DJI Air 3, ve kterých lze rozvíjet jak multimediální (1–4), tak digitální gramotnost (5–10).

 1. Duální kamerový systém DJI Air 3 (1/1.3“ CMOS 48MP, 4K/100fps nebo 4K/60fps HDR)
 2. Vertikální natáčení 2.7K
 3. Barevné režimy 10-bit D-Log M a 10-bit HLG
 4. Kreativní funkce: Hyperlapse, Slow Motion, Night Mode, MasterShots
 5. Všesměrové vyhýbání se překážkám s režimem APAS 5.0
 6. Sledování objektů (FocusTrack) s režimy Spotlight 2.0, ActiveTrack 5.0, Point of Interest 3.0
 7. Pokročilý režim návratu dronu (Advanced RTH)
 8. Plánování letu dle souřadnic (Waypoint Flight)
 9. Systém přenosu HD videa O4
 10. Inovativní nabíjení nabíjecího hubu

Rozvíjení obou gramotností v daných oblastech ale není o zahlcení se teorií a všemi možnými parametry. Je o poznávání obecných principů a uvažování nad jejich konkrétním využitím v praxi bez ohledu na to, zda tento dron máme, nebo nikoliv. Opět uvedu příklad u bodu 3 ve formě otázek a úkolu, které můžeme během našeho poznávání klást, respektive zadávat.

 1. K čemu tyto barevné režimy jsou a jak je tvůrci při úpravách videa využívají?
 2. V jakých programech můžeme s těmito režimy pracovat?
 3. Najděte konkrétní příklady úpravy videí natočených v uvedených či obdobných barevných režimech, ideálně i s postupy tvůrců.

[1]

Dost teorie aneb rozvoj gramotností v praxi

Je sice moc pěkné podívat se na YouTube na provádění barevných korekcí videa pořízeného v 10bitovém režimu, když si to nebudeme moci vyzkoušet, tj. nebudeme-li mít možnost natočit takové video dronem a poté jej v příslušné aplikaci upravit. Bohužel drony, které takové natáčení podporují, nejsou úplně levné. Nicméně, pokud uvažujete, že do školy pořídíte několik multimediálních dronů z nižší třídy (momentálně např. DJI Mini 3), zvažte, zda nepořídit i jeden dražší, možná právě DJI Air 3, případně jeho předchůdce, model DJI Air 2S, nebo alespoň DJI Mini 3 Pro. Oba zmíněné podporují natáčení v barevných profilech, přestože každý v trochu jiném než DJI Air 3 (Normal u DJI Air 2S, respektive D-Cinelike u DJI Mini 3 Pro). Princip postprodukčních úpravy je však velmi podobný.

Některé ze zmíněných oblastí lze pak vztáhnout obecně k libovolnému multimediálnímu dronu od DJI (například kameru, režim návratu, přenos videa, kreativní funkce, chytré nabíjení a podobně).

[2][3]

Dostatečná kompetence

Na závěr už jen zbývá položit si otázky, které od úvodních vět tohoto článku visí ve vzduchu: zda jsme my učitelé dostatečně digitálně kompetentní na to, abychom výše uvedené oblasti byli schopni se žáky absolvovat, a pokud ne, co uděláme pro to, abychom to změnili.

Ve skutečnosti to ale zase tak složité není. Pro začátek bude úplně stačit, když dokážeme být dobrými průvodci a necháme žáky, aby z nás odborníky na příslušné technologie udělali sami.

*

 

Seriál Drony ve škole

Tento článek je součástí seriálu Drony ve škole, ve kterém doposud vyšlo:

Literatura a použité zdroje

[1] – DJI Air 3. 2023. [cit. 2023-8-31]. Dostupný z WWW: [https://www.dji.com/air-3].
[2] – DJI Air 3 vs Air 2S vs Mini 3 Pro: which one should I choose. 2023. [cit. 2023-8-31]. Dostupný z WWW: [https://store.dji.com/content/air-3-vs-mini-3-pro-vs-air-2s].
[3] – What Is D-Cinelike, D-log, And Normal Color Profile?. [cit. 2023-8-31]. Dostupný z WWW: [https://cultofdrone.com/d-cinelike-d-log-mode/].

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.