Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > 10 způsobů využití AI chatbotů při psaní Wikipedie
Odborný článek

10 způsobů využití AI chatbotů při psaní Wikipedie

11. 10. 2023 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Jaroslav Mašek
Tento článek je součastí seriálu: Tvoříme Wikipedii

Anotace

Jakým způsobem lze využít AI chatboty při psaní Wikipedie a co kromě AI gramotnosti budeme ještě potřebovat?
 

Co je na té Wikipedii tak úžasného?

Kdybyste mi tuto otázku položili před rokem, odpověděl bych vám, že bezpochyby skutečnost, že si stále zachovává původní princip poskytovat důvěryhodné, objektivní a podložené informace, a to veřejně a zdarma pod svobodnými licencemi za pomoci stovek dobrovolníků.

Dnes bych ale na uvedenou otázku odpověděl trochu jinak.

Tím nejúžasnějším a současně nejcennějším na Wikipedii je to, že je vytvářena, diskutována a kurátorována lidmi. Jde o další zásadní princip, na kterém je založena a který její editoři a editorky bezvýhradně ctí. V době, kdy lidé masivně využívají nástroje umělé inteligence pro generování různých forem výstupů, je princip lidské tvorby obsahu na Wikipedii tím nejdůležitějším a zároveň nejvýznamnějším. A nakonec nejen na ní.

AI chatboti jako pomocníci v přípravě, nikoliv v psaní

Přesto se nabízí otázka, zda bychom generativní AI nemohli v procesu psaní Wikipedie nějak využít. Následujících 10 způsobů ukazuje příklady a situace, kdy a jak by to šlo. Pomoci by mohly zejména začínajícím wikipedistům a wikipedistkám, pro které je práce na zdokonalování Wikipedie novou zkušeností a často si nevědí rady v některých z uvedených oblastí. Generativní AI by jim tím mohla přípravu na vlastní editace usnadnit, nikoliv však za ně tyto texty vytvářet.

Vědět, na co se ptát, a poznat, že je odpověď správná

Jak ale vědět, na co konkrétně se AI chatbotů ptát? A jak poté poznat, že odpovědi, které jsme od nich dostali, jsou správné nebo se zaměřují na to podstatné? Tyto dvě otázky nás tak nepřímo přivádí k poznání, že ani při tvorbě Wikipedie se bez potřebné expertnosti neobejdeme. Tu spíše než od generativní AI získáme od zkušených wikipedistů a lektorů Wikipedie. Jejich zapojení je tedy nutné taktéž zvážit, možná například především prostřednictvím Wikiporadny, nebo oslovením svého mentora na Domovské stránce Wikipedie.

10 způsobů využití AI chatbotů při psaní Wikipedie

 1. Seznámení se s konkrétními pravidly Wikipedie
 2. Hledání informací pro rozšíření článků včetně vhodných zdrojů
 3. Hledání zdrojů u nedostatečně nebo zcela neozdrojovaných článků
 4. Ověřování aktuálnosti textů v článcích
 5. Srovnávání rozdílů v jazykových verzích článků pro možné doplnění článků
 6. Hledání chybějících článků pro jejich vytvoření
 7. Návrh struktury nových článků
 8. Hledání vhodných informací včetně zdrojů pro nové články
 9. Příprava formulací textů v encyklopedickém stylu
 10. Návrh překladu cizojazyčných článků pro rozšíření stávajících či tvorbu nových článků

Ukázka využití AI chatbota

Podívejte se nyní na ukázku konkrétních otázek a odpovědí (v odkazech) při seznamování se s konkrétními pravidly Wikipedie a jejich shrnutím prostřednictvím vybraného AI chatbota (Bing Chat).

 1. Jaké jsou základní principy (pilíře) Wikipedie?
 2. Co znamená nezaujatý úhel pohledu na Wikipedii?
 3. Jak prokázat encyklopedickou významnost na Wikipedii?

Jen AI gramotnost nestačí

Výše uvedené způsoby mají jedno společné. Jsou záměrně navrženy tak, aby uživatele vedly, nikoliv za ně odvedly veškerou práci. Asi je dnes již každému jasné, že není až tak náročné přimět AI chatbota, aby za nás encyklopedický text připravil. Tím bychom ovšem nejen porušili základní principu tvorby Wikipedie, zároveň bychom se ale nic nového nenaučili.

Dřív nebo později nám dojde, že pokud chceme brát editaci Wikipedie vážně, se všemi závazky a důsledky, které tato činnost obnáší, budeme potřebovat víc než jen AI gramotnost. Například mediální při ověřování a posuzování relevantnosti zdrojů, digitální při práci s prostředím MediaWiki na Wikipedii, čtenářskou při vlastních formulacích encyklopedických textů, a taky trochu té multimediální, rozhodneme-li se pro Wikipedii vytvářet a publikovat fotografie prostřednictvím Wikimedia Commons.

A k tomu se brzy přidají další dovednosti, jako například ty lidské, nebo chcete-li měkké (soft skills), spojené s komunikací ve skupině editorů při skupinových editacích, a tímto způsobem bychom mohli pokračovat.

AI nástroje jsou přítomné možná někde na začátku či v průběhu celého procesu, nejsou ale zdaleka na jeho konci a ani tam být nemají. A to samozřejmě neplatí jen pro psaní Wikipedie, ale pro jakoukoliv jinou tvorbu.

Největší bohatství

Lidský faktor při tvorbě Wikipedie je největším bohatstvím, které s přibývajícím časem stále roste na své ceně. Zájem všech, kteří se jednou rozhodnou do tvorby Wikipedie zapojit a stát se součástí úžasné komunity wikipedistů a wikipedistek, je chránit toto bohatství za všech okolností.

*

Související články

 

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.