Úvodní stránka
Přehled článků
Metodická pomoc
Zpravodaj
O Spomocníkovi
Podcast
RSS RSS
Titulka RVP > Úvodní stránka Spomocníka > Lži se po internetu šíří snadněji než pr...

Ikona informativni

Lži se po internetu šíří snadněji než pravda

Autor: Bořivoj Brdička
Článek je součástí Učitelského spomocníka na adrese https://spomocnik.rvp.cz.
Anotace: Zpráva o výsledcích seriózního výzkumu MIT realizovaného na skutečných velkých datech Twitteru.
Klíčová slova: informace, dezinformace, MIT Twitter, velká data, výzkum, bot, potenciál novosti

Vybraní vědci z MITu obdrželi od Twitteru výsadu, díky níž mohli (zatím jako jediní nezávislí badatelé) pracovat se všemi daty generovanými uživateli této sociální sítě od roku 2006 do 2017 (včetně smazaných tvítů). Nedávno byly zveřejněny závěry jejich analýzy [1]. I když jsme si nárůstu šíření nepravdivých informací již vědomi, výsledky jsou i tak alarmující. Hlavním sdělením je, že se nepravdivé informace šíří rychleji a dále než pravda.

Do výzkumu bylo vybráno 126 tisíc sdělení, u nichž došlo (6 nezávislými institucemi) ke zjištění jejich pravdivosti. Celkem byly tyto zprávy sdíleny 3 miliony uživatelů Twitteru. Nepravdivé přitom zasáhly mnohem více lidí. Nejlépe se šířily dezinformace politické, následovány terorizmem, přírodními katastrofami, vědou, místními pověstmi a financemi.

K tomu, aby se nějaká zpráva dobře šířila, potřebuje mít co nejvyšší potenciál novosti (novelty). Ten mají především ty informace, které jsou nejen překvapivé, ale mohou mít význam při rozhodování nebo vylepšují image autora coby experta na danou problematiku. Je samozřejmě mnohem jednodušší zvyšovat tento potenciál vymýšlením než se držet všední reality (věděl to již Baron Prášil). Dezinformacím se často daří vyvolávat strach, znechucení, překvapení apod. Proto mají vyšší potenciál novosti, a mnohem snadněji se šíří. [2]

Ještě jedno zjištění stojí za zmínku. Boti jsou schopni akcelerovat šíření libovolné zprávy bez ohledu na její pravdivost. Sami dezinformace negenerují. Za jejich šířením tedy vždy stojí lidé.

Jednoduše můžeme konstatovat, že výzkum vědců MIT realizovaný na reálných velkých datech Twitteru ukázal, co jsme již tušili. Rozdíl je podstatný. Teď to víme jistě.

Citace:
[1] - VOSOUGHI, Soroush; ROY, Deb; ARAL, Sinan. The spread of true and false news online. 2018. [cit. 2018-3-12]. Dostupný z WWW: [http://science.sciencemag.org/content/359/6380/114...].  
[2] - BRAGA, Matthew. Who spreads fake news? On Twitter, humans are more likely culprits than bots, new study suggests. 2018. [cit. 2018-3-12]. Dostupný z WWW: [http://www.cbc.ca/news/technology/twitter-fake-new...].  
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
 
INFO
Publikován: 16. 04. 2018
Zobrazeno: 2570krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 5
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

1 uživatel Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
BRDIČKA, Bořivoj. Lži se po internetu šíří snadněji než pravda. Metodický portál: Články [online]. 16. 04. 2018, [cit. 2021-01-27]. Dostupný z WWW: <https://spomocnik.rvp.cz/clanek/21725/LZI-SE-PO-INTERNETU-SIRI-SNADNEJI-NEZ-PRAVDA.html>. ISSN 1802-4785.
Doporučte materiál
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře RSS komentářů článku
Autor: E KocourekVloženo: 17. 04. 2018 19:15

"(...) 6 nezávislými institucemi (...) zjištění jejich pravdivosti" -- Kolik z těch institucí platí George Soros? Běžně to bývá 50 %.

 

"Teď to víme jistě." -- Přesněji: teď to ví jistě ten, kdo věří, že existují instituce, které dokáží zjistit pravdivost či nepravdivost (netriviálních tvrzení, samozřejmě).

Autor: Jan MaršákVloženo: 18. 04. 2018 17:11

Pan Soros musí mít nějaké vskutku nadpřirozené schopnosti, že ještě ve svých bezmála 88 letech dokáže ovládat pomalu půl dnešního světa. Přitom nemá pod palcem žádné armádní či policejní síly. A nejmenovaní autoritáři  co je pod palcem mají, z něj přesto dostávají osypky.

Autor: Bořivoj BrdičkaVloženo: 18. 04. 2018 18:43

Řekl bych, že osypky jsou na místě. Open society je něco, co demagogové a dezinformátoři bytostně nesnášejí. Pořád dumám nad tím, co konkrétně panu Sorosovi vyčítají? Třeba nám to pan Kocourek vysvětlí. Jestli je to financování jasně definovaných popsaných projektově řízených aktivit, tak to bychom to pak museli porovnat s aktivitami jeho kritiků. Nikdo doufám nechce trvdit, že nejsou finančně podprovány. Určitě ale nejsou transparentní.

Autor: E KocourekVloženo: 21. 04. 2018 21:54

Informace, které se nehodí do krámu Georgi Sorosovi, se po Internetu šíří rychleji, nežli jiné. - To je skutečný obsah článku. Děkuji panu Brdičkovi za dovysvětlení, a omlouvám se, že jsem to tak dlouho nechápal.

Autor: Jan MaršákVloženo: 22. 04. 2018 12:23

Ad E Kocourek: "Informace, které se nehodí do krámu Georgi Sorosovi, se po Internetu šíří rychleji, nežli jiné. - To je skutečný obsah článku." O panu G. Sorosovi v článku dr. Brdičky ovšem není ani zmínka. To je zase jen Vaše další fabulace.