Vybraní vědci z MITu obdrželi od Twitteru výsadu, díky níž mohli (zatím jako jediní nezávislí badatelé) pracovat se všemi daty generovanými uživateli této sociální sítě od roku 2006 do 2017 (včetně smazaných tvítů). Nedávno byly zveřejněny závěry jejich analýzy [1]. I když jsme si nárůstu šíření nepravdivých informací již vědomi, výsledky jsou i tak alarmující. Hlavním sdělením je, že se nepravdivé informace šíří rychleji a dále než pravda.
Do výzkumu bylo vybráno 126 tisíc sdělení, u nichž došlo (6 nezávislými institucemi) ke zjištění jejich pravdivosti. Celkem byly tyto zprávy sdíleny 3 miliony uživatelů Twitteru. Nepravdivé přitom zasáhly mnohem více lidí. Nejlépe se šířily dezinformace politické, následovány terorizmem, přírodními katastrofami, vědou, místními pověstmi a financemi.
K tomu, aby se nějaká zpráva dobře šířila, potřebuje mít co nejvyšší potenciál novosti (novelty). Ten mají především ty informace, které jsou nejen překvapivé, ale mohou mít význam při rozhodování nebo vylepšují image autora coby experta na danou problematiku. Je samozřejmě mnohem jednodušší zvyšovat tento potenciál vymýšlením než se držet všední reality (věděl to již Baron Prášil). Dezinformacím se často daří vyvolávat strach, znechucení, překvapení apod. Proto mají vyšší potenciál novosti, a mnohem snadněji se šíří. [2]
Ještě jedno zjištění stojí za zmínku. Boti jsou schopni akcelerovat šíření libovolné zprávy bez ohledu na její pravdivost. Sami dezinformace negenerují. Za jejich šířením tedy vždy stojí lidé.
Jednoduše můžeme konstatovat, že výzkum vědců MIT realizovaný na reálných velkých datech Twitteru ukázal, co jsme již tušili. Rozdíl je podstatný. Teď to víme jistě.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.