Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > Lži se po internetu šíří snadněji než pravda
Odborný článek

Lži se po internetu šíří snadněji než pravda

16. 4. 2018 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Bořivoj Brdička

Anotace

Zpráva o výsledcích seriózního výzkumu MIT realizovaného na skutečných velkých datech Twitteru.

Vybraní vědci z MITu obdrželi od Twitteru výsadu, díky níž mohli (zatím jako jediní nezávislí badatelé) pracovat se všemi daty generovanými uživateli této sociální sítě od roku 2006 do 2017 (včetně smazaných tvítů). Nedávno byly zveřejněny závěry jejich analýzy [1]. I když jsme si nárůstu šíření nepravdivých informací již vědomi, výsledky jsou i tak alarmující. Hlavním sdělením je, že se nepravdivé informace šíří rychleji a dále než pravda.

Do výzkumu bylo vybráno 126 tisíc sdělení, u nichž došlo (6 nezávislými institucemi) ke zjištění jejich pravdivosti. Celkem byly tyto zprávy sdíleny 3 miliony uživatelů Twitteru. Nepravdivé přitom zasáhly mnohem více lidí. Nejlépe se šířily dezinformace politické, následovány terorizmem, přírodními katastrofami, vědou, místními pověstmi a financemi.

K tomu, aby se nějaká zpráva dobře šířila, potřebuje mít co nejvyšší potenciál novosti (novelty). Ten mají především ty informace, které jsou nejen překvapivé, ale mohou mít význam při rozhodování nebo vylepšují image autora coby experta na danou problematiku. Je samozřejmě mnohem jednodušší zvyšovat tento potenciál vymýšlením než se držet všední reality (věděl to již Baron Prášil). Dezinformacím se často daří vyvolávat strach, znechucení, překvapení apod. Proto mají vyšší potenciál novosti, a mnohem snadněji se šíří. [2]

Ještě jedno zjištění stojí za zmínku. Boti jsou schopni akcelerovat šíření libovolné zprávy bez ohledu na její pravdivost. Sami dezinformace negenerují. Za jejich šířením tedy vždy stojí lidé.

Jednoduše můžeme konstatovat, že výzkum vědců MIT realizovaný na reálných velkých datech Twitteru ukázal, co jsme již tušili. Rozdíl je podstatný. Teď to víme jistě.

Literatura a použité zdroje

[1] – VOSOUGHI, Soroush; ROY, Deb; ARAL, Sinan. The spread of true and false news online. 2018. [cit. 2018-3-12]. Dostupný z WWW: [http://science.sciencemag.org/content/359/6380/1146].
[2] – BRAGA, Matthew. Who spreads fake news? On Twitter, humans are more likely culprits than bots, new study suggests. 2018. [cit. 2018-3-12]. Dostupný z WWW: [http://www.cbc.ca/news/technology/twitter-fake-news-bots-novelty-mit-study-1.4567691].

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

E Kocourek
17. 4. 2018, 19:15
"(...) 6 nezávislými institucemi (...) zjištění jejich pravdivosti" -- Kolik z těch institucí platí George Soros? Běžně to bývá 50 %.
 
"Teď to víme jistě." -- Přesněji: teď to ví jistě ten, kdo věří, že existují instituce, které dokáží zjistit pravdivost či nepravdivost (netriviálních tvrzení, samozřejmě).
Jan Maršák
18. 4. 2018, 17:11
Pan Soros musí mít nějaké vskutku nadpřirozené schopnosti, že ještě ve svých bezmála 88 letech dokáže ovládat pomalu půl dnešního světa. Přitom nemá pod palcem žádné armádní či policejní síly. A nejmenovaní autoritáři  co je pod palcem mají, z něj přesto dostávají osypky.
Bořivoj Brdička
18. 4. 2018, 18:43
Řekl bych, že osypky jsou na místě. Open society je něco, co demagogové a dezinformátoři bytostně nesnášejí. Pořád dumám nad tím, co konkrétně panu Sorosovi vyčítají? Třeba nám to pan Kocourek vysvětlí. Jestli je to financování jasně definovaných popsaných projektově řízených aktivit, tak to bychom to pak museli porovnat s aktivitami jeho kritiků. Nikdo doufám nechce trvdit, že nejsou finančně podprovány. Určitě ale nejsou transparentní.
E Kocourek
21. 4. 2018, 21:54
Informace, které se nehodí do krámu Georgi Sorosovi, se po Internetu šíří rychleji, nežli jiné. - To je skutečný obsah článku. Děkuji panu Brdičkovi za dovysvětlení, a omlouvám se, že jsem to tak dlouho nechápal.
Jan Maršák
22. 4. 2018, 12:23
Ad E Kocourek: "Informace, které se nehodí do krámu Georgi Sorosovi, se po Internetu šíří rychleji, nežli jiné. - To je skutečný obsah článku." O panu G. Sorosovi v článku dr. Brdičky ovšem není ani zmínka. To je zase jen Vaše další fabulace.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.