Spomocník Základní vzdělávání Umělá inteligence se mění. Přichází éra AI agentů
Odborný článek

Umělá inteligence se mění. Přichází éra AI agentů

18. 12. 2024 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Jaroslav Mašek
Tento článek je součastí seriálu: Umělá inteligence

Anotace

Agentní AI je další fází vývoje umělé inteligence. A nejde jen o buzzword v oblasti AI pro rok 2024, ale o nový technologický trend roku 2025.

V polovině května 2024 učinil Ilya Sutskever zásadní rozhodnutí. Spoluzakladatel a hlavní vědec OpenAI oznámil, že společnost opouští a zakládá vlastní AI laboratoř s názvem Safe Superintelligence Inc. Od té doby se vyhýbal veřejnému zájmu, minulý pátek (13. 12. 2024) se však výjimečně objevil ve Vancouveru na konferenci o zpracování neuronových informací (NeurIPS).

„Předtrénování, jak ho známe, nepochybně skončí,“ pronesl na pódiu. Komentoval tím první etapu vývoje AI, kdy se velké jazykové modely učí vzorce z obrovského množství neoznačených dat – obvykle z textů z internetu, knih a dalších zdrojů.

Během své přednášky také uvedl, že i když věří, že stávající data mohou stále posunout vývoj umělé inteligence, toto odvětví již vyčerpalo nové zdroje dat pro trénink. Nakonec to podle něj povede k tomu, že se změní způsob, jakým se tyto modely dnes trénují. Celou situaci přirovnal k fosilním palivům: stejně jako je ropa omezeným zdrojem, obsahuje i internet omezené množství obsahu vytvořeného lidmi.

„Dosáhli jsme vrcholu dostupných dat a žádná další už nebudou. Musíme pracovat s těmi, která máme. Existuje jen jeden internet,“ doplnil Sutskever.

[1]

Předpověď AI budoucnosti podle Sutskevera

„Příští generace modelů bude skutečně agentní,“ předpověděl Sutskever.

Kromě toho, že budou agentní, budou podle něj budoucí AI systémy také schopny logicky uvažovat. Na rozdíl od dnešní umělé inteligence, která většinou pouze odpovídá na základě vzorců, jež model již dříve viděl, dokážou řešit problémy krok za krokem způsobem, který bude více připomínat přemýšlení.

„Čím více systém uvažuje, tím nepředvídatelnějším se stává,“ uvedl Sutskever. Nepředvídatelnost skutečně uvažujících systémů přirovnal k tomu, jak jsou pokročilé šachové AI systémy nepředvídatelné i pro nejlepší lidské šachisty. „Budou chápat věci z omezeného množství dat. A nebudou se plést,“ dodal.

[1]

Neuvěřitelně nepředvídatelná záležitost

Na otázku jednoho z diváků, jak mohou vědci vytvořit správné motivační mechanismy, aby lidstvo vyvíjelo umělou inteligenci způsobem, který jí poskytne „svobody, jaké máme my coby homo sapiens“, Sutskever odpověděl:

„Mám pocit, že to jsou do jisté míry otázky, nad kterými by se lidé měli více zamýšlet. Víte, svým způsobem by to možná nebyl špatný konečný výsledek, kdyby existovaly AI systémy, které by chtěly jen koexistovat s námi a zároveň mít svá práva. Možná by to bylo v pořádku. Myslím, že to je neuvěřitelně nepředvídatelná záležitost.“

[1]

Z buzzword 2024 k hlavnímu trendu 2025

Budoucnost umělé inteligence v podobě AI agentů však nevidí pouze Sutskever. Na agentní AI (tj. autonomní systémy umělé inteligence, které samostatně plní úkoly, rozhodují se a interagují s prostředím s minimálním lidským vstupem) se již dlouhou dobu zaměřuje každá významná společnost pracující na AI. Bez ohledu na to, že se pravděpodobně jedná o největší buzzword roku 2024, je agentní AI klíčovým strategickým technologickým trendem pro rok 2025.

[2][3]

AI agent jako partner, který o vás ví všechno

Nejde ale jen o další skok v efektivitě, kdy AI agenti zvládnou vše od zákaznické podpory až po analýzu dat. Jde o novou éru produktivity, v níž budou rutinní úkoly automatizovány a uvolní prostor pro kreativní a strategickou práci. Konečným cílem opravdových nadšenců je pak vytvořit AI, která bude skutečným partnerem, nikoli jen nástrojem.

„To, po čem opravdu toužíme, je něco, co nám neustále pomáhá. Superkompetentní kolega, který ví naprosto vše o našem životě, o každém e-mailu, každé konverzaci, kterou jsme kdy vedli, ale nepůsobí jako pouhé rozšíření,“ prozradil generální ředitel OpenAI Sam Altman začátkem roku časopisu MIT Technology Review.

Takový nástroj by podle Altmana dokázal okamžitě zvládat jednoduché úkoly, u složitějších by se o to alespoň pokusil, a v případě potřeby by se vrátil s otázkami.

[3]

Agentní systémy, abychom měli víc času na sebe

Technologické společnosti se snaží automatizovat osobní asistenty nejméně od 70. let 20. století a nyní slibují, že jsou konečně blízko cíle.

Jejich využití v oblastech s vysokým rizikem však stále vyvolává otázku, zda jim bude možné skutečně důvěřovat při něčem tak závažném, jako jsou například právo či daně. Prozatím převládají tržní tlaky a AI společnosti závodí o ziskovost.

„Myslím, že rok 2025 bude rokem, kdy se agentní systémy konečně stanou mainstreamem,“ řekl na tiskové konferenci nový produktový ředitel OpenAI Kevin Weil. „A pokud to uděláme správně, posune nás to do světa, kde budeme mít více času na lidské záležitosti, na kterých záleží, a o něco méně času strávíme zíráním do našich telefonů.“

[3]

 

Literatura a použité zdroje

[1] – ROBISON, Kylie. OpenAI cofounder Ilya Sutskever says the way AI is built is about to change. 2024. [cit. 2024-12-15]. Dostupný z WWW: [https://www.theverge.com/2024/12/13/24320811/what-ilya-sutskever-sees-openai-model-data-training].
[2] – AFSHAR, Vala. Agentic AI is the top strategic technology trend for 2025. 2024. [cit. 2024-12-15]. Dostupný z WWW: [https://www.zdnet.com/article/agentic-ai-is-the-top-strategic-technology-trend-for-2025/#google_vignette].
[3] – ROBISON, Kylie. Agents are the future AI companies promise — and desperately need. 2024. [cit. 2024-12-15]. Dostupný z WWW: [https://www.theverge.com/2024/10/10/24266333/ai-agents-assistants-openai-google-deepmind-bots].

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Zařazení do seriálu:

Tento článek je zařazen do seriálu Umělá inteligence.
Ostatní články seriálu: