Online kurzů o umělé inteligenci dnes najdeme stovky. Jen na platformě Coursera jich je víc než 1 000, na Class Central dokonce přes 2 400. Při jejich výběru tak může, vedle celé řady dalších kritérií, sehrát zásadní roli i to, jaká organizace za nimi stojí. V případě relevantních technologických gigantů musíme vedle OpenAI, Microsoftu či Googlu, o kterých se v souvislosti s AI v posledních měsících mluví asi nejvíce, zahrnout také společnost IBM.
Ta má s vývojem umělé inteligence dlouholeté zkušenosti. V roce 1997 její superpočítač s názvem Deep Blue porazil mistra světa v šachu Garri Kasparova, aby o čtrnáct let později, na jaře roku 2011, představila světu Watsona, první superpočítač postavený na strojovém učení, který byl schopný vítězit nad nejlepšími účastníky televizní soutěže Jeopardy. O tomto úspěchu jsme psali i na Spomocníkovi v článku Jak Watson zvítězil v Jeopardy.
A právě společnost IBM spustila v průběhu loňského roku v rámci své vzdělávací platformy IBM SkillsBuild, kde lze nalézt velké množství kurzů orientovaných na digitální technologie, nový kurz nazvaný Základy umělé inteligence (Artificial Intelligence Fundamentals) zahrnující 6 dílčích kurzů v rozsahu přibližně 10 hodin s volitelnou akreditací (credentials), neboli uznávanou certifikací, kterou po jejich absolvování obdržíte (taktéž zdarma).
V šesti samostatných kurzech se postupně seznámíte s tím, co AI je, jak funguje, s jakými daty pracuje, jak provádí predikce, jak rozumí jazyku a obrazům, zjistíte rozdíly mezi strojovým a hlubokým učením, dozvíte se o modelech, aplikacích i limitech generativní AI, seznámíte se s AI trendy, postavíte a otestujete model strojového učení, budete se zabývat AI etikou a na závěr získáte tipy, jak najít vlastní uplatnění a případně též kariéru v oblasti umělé inteligence.
Začátek každého kurzu obsahuje úvodní představení, o čem bude (co se v něm dozvíte), a přehled vzdělávacích cílů (co budete umět po jeho dokončení). Kurz je rozdělen na moduly a ty pak na lekce s teoretickou částí v podobě textů s obrázky nebo videi a praktickými otázkami nebo aktivitami ověřující porozumění dané problematiky s doplňujícím vysvětlením. Každý modul je zakončen kvízem, celý kurz (vyjma 4. viz níže) pak závěrečným testem (o nich více v kapitole Jak akreditaci úspěšně dokončit).
Abyste akreditaci úspěšně dokončili, musíte projít a úspěšně dokončit všech 6 kurzů. Každý kurz obsahuje několik modulů zakončených kvízem sestávajícím z 5 otázek, jež musíte zvládnout alespoň na 80 %, abyste mohli postoupit do následujícího modulu. Po zodpovězení každé otázky v kvízu se vám hned ukáže správná odpověď s příslušným komentářem. Kvízy můžete provádět opakovaně tak dlouho, dokud je úspěšně nezvládnete. Každý kurz je pak zakončen závěrečným testem ověřujícím vaše znalosti v podobě 15 otázek bez následného zobrazení správných odpovědí (vyjma 4. kurzu, který je převážně praktický, a 6. kurzu, kde je otázek jen 5), ve kterém opět musíte získat alespoň 80 %, abyste kurz úspěšně absolvovali. Tyto závěrečné testy můžete taktéž opakovat tak dlouho, dokud v nich neuspějete.
Po absolvování všech 6 kurzů vám bude akreditace vystavena do 1–2 pracovních dnů. Vyzvednout si ji následně můžete po přihlášení v platformě Credly, kam jsou standardně všechny IBM SkillsBuild akreditace zasílány, a z ní poté vložit do LinkedIn portfolia nebo ji zahrnout do vašeho životopisu.
Pokud ve škole zvažujete zařazení výuky umělé inteligence, kurz základů AI od IBM může být dobrým úvodem do takové výuky, ať už ji budete realizovat v novém předmětu (umělá inteligence), stávajících předmětech (informačních technologiích), nebo v rámci samostatných AI kurzů či kroužků. Může být též zajímavou výzvou a příležitostí, jak propojit výuku technologií s angličtinou (technická angličtina). Za zvážení též stojí myšlenka trvale využít e-learningovou formu (ať už tu od IBM, nebo jiné společnosti) pro úvod do výuky umělá inteligence.
Série online kurzů může být pro studenty a učitele zajímavá nejen po stránce obsahové, ale též formální, tj. jak je vytvořen. Mohou v ní najít inspiraci při návrhu vlastních e-learningových kurzů v rámci školních (ročníkových, maturitních) projektů nejen na téma umělé inteligence.
[1]
Budete-li mít o prázdninách čas, zkuste kurzy IBM absolvovat. Možná vás při nich napadnou další možnosti, jak rozběhnout či rozšířit výuku AI na vaší škole.
*
A jaké online kurzy o umělé inteligenci byste ostatním doporučili vy? Napište nám o nich do komentářů nebo na platformu Threads.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Tento článek je zařazen do seriálu Umělá inteligence.
Ostatní články seriálu: